• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sırtındaki kayayı indirip üzerine çıktı

Sırtındaki kayayı indirip üzerine çıktı
Giriş Tarihi: 28.4.2019

Kod adı olan , sırtında yük olarak gördüğü 60 kilodan kurtuldu. Kilolarından kurtulmakla kalmayıp yeni bir iş sahibi oldu. Şimdi kendisi gibi obezite ameliyatı olan kişilere danışmanlık yaptığı şirketin genel müdürü.

Demet Canımoğlu ya da meslekteki adıyla Demet Ella... 45 yaşında bir kadın. Bundan 10 yıl önce yani 35 yaşında, 1.65 boyunda, 124 kilo biriyken geçirdiği obezite cerrahisinden 10 ay sonra 63 kiloya düştü. Evet, ameliyat başarılı geçmiş ve istediği kiloya ulaşmıştı ama aklında cevaplanmayı bekleyen bazı sorular vardı. Ameliyatın ardından yaşadığı zor anlarında nereden yardım alacağını bilememek, sorularına cevap alacak kimse bulamamak, onu o ana kadar yaptığı işten başka bir alana getirdi. Ameliyatın ardından oluşan komplikasyonlar nedeniyle bir ameliyat daha geçirmesi gerekiyordu. Dr. Murat Üstün'e ulaşıp onun öncülüğünde yeni bir ameliyata girdi ve o an kendisine söz verdi, "Eğer bu ameliyatın ardından sağlığıma kavuşursam, benim geçirdiğim tüm bu süreçlerden geçecek insanlar için bir meslek dalı oluşturacağım" dedi. Evet, Demet Ella'nın yeni hayatı böyle başladı. O aslında bir arkeolog. Yüksek lisansını sualtı arkeolojisi üzerine yaptı. Avusturya Arkeoloji Enstitüsü'nün bir personeli olarak Efes kazılarında çalışırken ve Antalya Müzesi Sualtı Arkeolojisi Başkan Yardımcısı iken kendisini bambaşka bir hayata adadı.

YENİ BİR HAYAT
Şöyle diyor Demet Ella: "60 kilo fazlam varken sırtımda kocaman bir kayayla yaşıyordum. Üniversiteye gidiyordum, çocuğuma bakıyordum, aynı zamanda mesleğimi sürdürüyordum ki mesleğim gerek su altında gerekse karada fazla kilolarla sürdürülmesi zor bir meslekti. Tüm bunlara rağmen yaptığım işlerde başarılı olsam da sırtımdaki o kayayı indirmeye karar verdim. Şimdi o kayanın üzerine çıktım ve benim gibi buna ihtiyacı olan insanlara bayrak sallıyorum." Tamamen sağlığına kavuştuktan sonra mesleğini bırakıp obezite cerrahisi alanında çalışmalara başladı. Yurt içi ve yurt dışında sertifikalar aldı. Sonra kendisine hayat veren doktoru Murat Üstün'e hasta danışmanlığı yaparak işe başladı. Hekim-hasta-hastane arasında koordinasyonu sağlama işi ondaydı. O zamanlar böyle bir meslek dalı yoktu ve Demet Ella, bu alanda Türkiye'de bir ilk olmuştu. Artık obezite cerrahisinin öncesinde ve sonrasında hayatını nasıl sürdürmesi gerektiğini, ne yiyip ne içmesi gerektiğini, nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeyen hastalar Demet Ella'dan yardım alıyordu. Böylece kendisinin geçirdiği o zor süreci başkaları yaşamak zorunda kalmıyordu.

BESLENME UZMANI
Demet Ella o süreci şöyle anlatıyor: "Bu meslek dalı kurulmadan önce, obezite cerrahisinin öncesinde ve sonrasında nasıl davranacağımızı, bu cerrahiye nasıl uyum sağlayacağımızı, kendimizi nasıl koruyacağımızı, sürdürülebilir sağlığı nasıl yakalayacağımızı anlatacak kimse yoktu. Bu nedenle önce nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda uzmanlaşmaya karar verdim. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek ve bunu sürdürebilmek üzerine sertifikalar aldım" diyor.

​DEMET ELLA'DAN TAVSİYELER
Biz yıllar önce bu işe başladığımızda obezite ameliyatlarını az sayıda hekim gerçekleştiriyordu. Artık Türkiye'de neredeyse 500 tane hekim bu tür tedaviler yapıyor. Tüm bu süreçte hastaların dikkat etmesi gereken bazı kurallar var" diyen Demet Ella bu kuralları şöyle sıralıyor:
● Herhangi bir sorun çıktığında müdahale yetisi olacak bir hekimde tedavisine başlamak.
● Hastanenin tam donanımlı olması.
● Ameliyat sonrası takibin çok iyi yapılacağı merkezlerde bu ameliyatları olmak.

Sırtındaki kayayı indirip üzerine çıktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN