• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Satranç boksu hem bilek hem zeka istiyor

Satranç boksu hem bilek hem zeka istiyor
Giriş Tarihi: 19.5.2019

TRENDYSPOR/ OGÜN ÖZDEMİR

Dünyanın belki de en ilginç sporuna geldi sıra. Beyin ve bilek gücünü birleştiren bu ilginç ve tehlikeli spor, 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olmak üzere, toplamda 11 raunttan oluşuyor. Kurallar ise şöyle: Maç satranç ile başlıyor, boks ile devam ediyor. Her satranç raundu 4 dakika, her boks raundu 3 dakika olmak üzere maç toplam 39 dakika sürüyor.

1 DAKİKA MOLA

Her raunt arasında, oyuncuların kıyafetlerini değiştirmeleri için birer dakika mola veriliyor. Her oyuncunun satranç rauntlarında hamlelerini yapmak için toplam 12'şer dakikası var. Satrançta mat olan ya da süresini geçiren, boksta ise nakavt olan ya da hakem kararı ile yenik ilan edilen ya da her iki oyundan birinde maçtan çekilen oyuncu maçı kaybediyor. Eğer satranç maçı berabere biterse, boks maçında iyi puan alan maçı kazanıyor.
Eğer boks maçında da beraberlik olmuşsa, satrançta siyah taşlarla oynayan maçı kazanıyor.
Bu ilginç sporun kurucusu ise Iepe Rubingh.
Rubingh, bu ilginç ötesi spor için ilhamı, 1992'de yayımlanan, "Froid Equateur" (Soğuk Ekvator)" adlı Enki Bilal imzalı bir Fransız (Belgrad doğumlu) çizgi romanından aldı. Romanda ağır sıklet boksörleri (Loopkin ve Johnelvisson) 12 rauntluk bir boks maçından sonra 45 saatlik bir satranç maçı yapıyorlardı ve bu kadar uzun süre boks ve satrancın "pratik olmadığını" düşünen 1974 doğumlu Hollandalı, olayı bugünkü haline çevirdi.

İLK MAÇ 2003'TE YAPILDI

İlk resmi maç 14 Kasım 2003'te Hollanda'da Paradiso Arena'da, oyunun mucidi Iepe Rubingh ile arkadaşı Jean Luis Veenstra arasında gerçekleşiyor.
Kazanan ise 11. raundun sonunda rakibinin zamanının bitmesi nedeniyle Iepe Rubingh. İlk anda birbiriyle pek de bağdaştırılamayan bu iki sporun karışımından oluşan satranç boksu özellikle Almanya, İngiltere, Rusya ve Hindistan'da bugün itibarıyla oldukça popüler.

1000'DEN FAZLA SPORCU

World Chess Boxing Organization ya da kısa, bilinen ismiyle WCBO, 2003 senesinde Berlin'de kuruluyor ve bugün için 1000'den fazla sporcuyu barındıran ve hafiften ağıra 4 ayrı siklette oynanan bu disiplindeki en meşhur sporculara gelince; Sibirya ekpresi olarak da bilinen Rus Nikolay Sazhin, Anti Terör lakaplı Alman panzeri Frank Slodt, Belarustan Leonid Chernobaev ve bir başka Alman Sven Rooch ilk akla gelen isimler.
Kaynak ve bilgi alınabilecek site: http://abcspor.com/satranc-boksu-chess-boxing/

Satranç boksu hem bilek hem zeka istiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN