• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bu voleybolda el kullanmak yasak

Bu voleybolda el kullanmak yasak
Giriş Tarihi: 26.5.2019

TRENDYSPOR/ OGÜN ÖZDEMİR

Geçen haftaki satranç boksundan sonra bir ilginç spor olan ayak voleybolunda sıra. Bazıları tarafından "ayak voleybolu" olarak bilinen sepak takraw üçer kişilik iki takım tarafından oynanan ve el dışında vücudun bütün kısımlarının kullanıldığı bir file oyunudur.
Top rakip sahada yere değdiği takdirde sayı kazanılır.
Sepak takraw dünya çapında popülerliği artan ve izleyici çeken bir spordur.
Oyun ilk kez 1829'da resmen düzenlenmiştir ancak resmi adı 1965'te konmuştur. Sepak Malezya dilinde "vuruş" anlamına gelirken takraw da Tayland dilinde "yumak top" anlamına gelmektedir.

NASIL OYNANIR?

Oyun servis dairesindeki oyuncunun servisi ile başlar. Bu sırada diğer arkadaşları kenarlardaki yarım dairelerde bekler.
Rakip oyunculardan birinin bir ayağı servis sırasında kendi servis dairesinin içinde olmalıdır ancak diğerleri istedikleri yerde durabilir. Yarım dairedeki oyuncu topu servis kullanacak oyuncuya fırlatır ve servisçi de topu file üstünden rakip sahaya yollar.
Voleyboldaki gibi her takım topa en fazla üç kez vurabilir, üç vuruş sonunda topu rakip sahaya göndermelidir.
Karşılaşmalar 15 sayı üzerinden oynanan üç set üzerinden oynanır. Skor 14-14 olursa fark iki sayıya çıkana kadar set uzar.

İÇ SAVAŞ ÇIKARDI

Malay Adası'nda çıktığı düşünülen bu spor, tarihi kalıntılara bakılırsa 15. yüzyıldan beri oynanıyor. Malay tarihinde bu oyunun izine rastladığımız ilk vaka, neredeyse bir iç savaşla noktalanıyor...
Sultan Mansur Şah'ın oğullarından Raja Muhammed, bir gün sepak takraw oynarken Tun Perak'ın (sultanlığın bugünkü başbakanlığa denk gelen "bendahara" unvanına sahip güçlü ismi) oğlunun vuruşu kafasında patlar ve yere yığılır.
Sultanın oğlu bunu gururuna yediremez ve Tun Perak'ın oğlunu sırtından bıçaklar.
Bu iç gerginlikten kurtulmak isteyen Mansur Şah, oğlunu Pahang valiliğine sürer. Yerini ise daha sonra Fatih Sultan Mehmet'in kızlarından biriyle evlenecek Alaaddin Riayat Şah'a miras bırakır. Sporun modern versiyonunun ise Çin ordusunda askerlerin diri kalmak için badminton sporunda kullanılana benzer bir topla yaptıkları idmanlardan esinlendiği düşünülüyor.

Bu voleybolda el kullanmak yasak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA