• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dalaman’da 2.5 saatlik kesintisiz adrenalin

Dalaman’da 2.5 saatlik kesintisiz adrenalin
Giriş Tarihi: 4.8.2019

Türkiye’nin en iyi rafting parkuru ’nın rafting parkuru 13 kilometre. 2.5 saat süren parkurda düşüşler 3 metreye kadar çıkıyor. Bu düşüşlerde adrenalin had safhaya yükseliyor

Türkiye'nin en iyi rafting rotası sayılan Dalaman sınırları içerisindeki Dalaman Çayı, rafting parkurunda, özellikle Mayıs-Eylül ayları arasında Akdeniz ve Ege'de yer alan turistik yörelere yakınlığı nedeniyle en yoğun dönemini yaşıyor. Dalaman Çayı'nda rafting parkuru Narlı mevkisinden başlayıp Akköprü mevkisinde son buluyor. Yaklaşık 1 saat süren ve araçlarla yapılan yolculuğun ardından Akköprü barajını geçen raftingciler bir süre yürüdükten sonra start noktasına geliyorlar. 6 ve 7 kişilik her botta bir rehber bulunuyor. Azgın sularda ilerleyen raftingciler rehberlerin yönlendirmeleriyle keyifli anlar yaşıyor. Daha önce birbirlerini hiç görmemiş adrenalin tutkunları deneyimli rehberlerin öncülüğünde takım ruhuyla bitişe ulaşıyor.

KİREÇ TAŞI İLE BESLENİYOR

Burdur'a bağlı Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğan, antik ismi İndos olan Dalaman çayı Ortaca- Dalaman arasında yer alıyor ve toplam uzunluğu 229 kilometre. Batı Toroslar'ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca'nın 8 km. güneyinden denize dökülüyor. Doğal kireçtaşı ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay her zaman ılık ve turkuaz mavisi rengindedir.

TÜRKİYE'NİN EN İYİSİ

Dalaman Çayı, rafting parkurunda günübirlik yapılan turlar doğal güzellikler altında yaklaşık 3 saat sürüyor. Dalaman Çayı parkuru dev kayalar etrafından akan çavlanlı bembeyaz köpüklü suları, düşüşleri, dalgaları ve doğal güzellikleri ile adrenalin seven yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Hızlı akan nehirlerde kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor. Dalaman Çayı rafting parkurunun zorluk derecesi 3 ve 4 olarak nitelendiriliyor. Tura katılan yerli ve yabancı adrenalin tutkunları tatilin keyfini çıkardıklarını ifade ederek, "Dalaman Çayı'nda rafting yapmadan tatil yaptık denemez" yorumu yapıyorlar.

YERLİ VE YABANCI 15 BİN TURİST

Dalaman Rafting Merkezi rehberi Fethi Keskin, "Yaklaşık 16 yıldır Dalaman Çayı'nda rafting hizmeti veriyorum. Rafting Dalaman çayında günde 1 kez yapılabiliyor. Türkiye'nin en zor parkurlardanbiri. Raftinge başlamadan önce çok sıkı eğitimler veriyoruz. Eğitimin ardından yaklaşık 13 kilometrelik parkurda 2.5 saat boyunca rafting yapıyoruz. Yaklaşık 2'şer, 3'er metre düşüşler var. Bu düşüşlerde adrenalin biraz daha had safhada oluyor. Adrenalin tutkunları 13 kilometrelik azgın sularda 2.5 saat kürek çekiyorlar" dedi. Fethi Keskin, Dalaman Çayı'nda sezonda yaklaşık 15 bin yerli ve yabancı turistin rafting yaptığını, bu katılımların daha fazla olabilmesi için ellerinden geldiğince raftingi tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

ÖMER KUNDAKÇI

Dalaman’da 2.5 saatlik kesintisiz adrenalin haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN