• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

“Zengin ailenin şımarık çocuğunu mutfağa soktular”

“Zengin ailenin şımarık çocuğunu mutfağa soktular”
Giriş Tarihi: 4.8.2019

Amerika’da aikido eğitimi alan , “Ben oraya gittiğimde zengin bir ailenin şımarık çocuğu gibiydim. Çok ağır eğitimler aldım. Bulaşıkçılık, garsonluk, aşçılık yaptım. 10 yılın ardından şimdi dünyadaki 10 kişiden biriyim” dedi

Her gününüzü bir ömür gibi geçirmek ister misiniz? Yanıtınız 'evet' ise ikinci soru 'nasıl?' İzmirli Cihan Karaoğluol, her iki sorunun yanıtını buldu. Üstelik savaş sanatı aikido sayesinde. İzmir'in Karate Kid'i ünvanını hak edecek bir yaşam hikayesiyle. Askeri birliklere yakın savunma eğitimi veren Karaoğluol, Türkiye'nin en büyük şirketlerinin çalışanlarına da her günü bir ömür gibi geçirecek ipuçlarını veriyor. Üstelik bunu kaleme aldığı ikinci kitabı Y Ekseninde Yaşam ile açıklıyor. Sadece bu değil. Metabolik Fitness eğitimiyle sağlıklı bir yaşamın da kapılarını aralıyor. Karate Kid ile aikido ekseninden yola çıkarak bir tek olan ömrümüzü nasıl çoğaltacağımızı konuştuk.

USTALARIN USTASI

Çok mu dayak yedin de savaş sanatına yöneldin?
Hayır, benimki öyle bir hikaye değil. Güzel ve mutlu bir çocukluğum oldu. Manisa'da fabrikamız vardı panjur üretiyorduk. Üniversitede sosyal okumak istiyordum babam ise aile işi nedeniyle fen eğitimi almamı istiyordu. Doğal olarak çekişiyorduk. İşletmeden mezun oldum ama içimde bir olmamışlık vardı. O noktada bir B planı, bir başka yol arıyordum. Bu böyle sürerken, motosikletle başladı hikayem. Motorla aileme karşı çıktım, asi oldum. Yarışlara katıldım. Büyük bir kaza yapınca bıraktım. Sonra sadece bir hobi olarak aikidoya başladım.

Bu hobi nasıl profesyonelliğe dönüştü?
Aikido'nun kurucusu Moriheu Ueshiba'nın son öğrencilerinden olan ve ustaların ustası olarak kabul edilen Gaku Homma Sensei'nin Amerika'da bir okulu var. Okulun adı Aikido Nippon Kan ve burada dünyanın çeşitli yerlerinden gelen 15 bin öğrenci eğitim görüyor. Homma Sensei, bir gün Türkiye'de seminere geldi ve ben de gittim. Orada tanıştık ve Colorada'daki okula referansla kabul edildim. Yolculuk böyle başladı.

Ne yaptınız orada, nasıl bir eğitimdi? Hani filmlerde gördüğümüz gibi mi?
Açıkçası aynen öyle. Ben oraya gittiğimde zengin bir ailenin şımarık çocuğu gibiydim. İlk hafta kıyafetlerim pislendi, "Çamaşır makinesi nerede?" diye sordum. Hocam geldi, boş bir soya sosu kutusunu önüme attı ve "Al bu çamaşır makinen, yıka bunun içinde" dedi. Bütün hayatım orda değişti. Eğitimler başladı, ki çok ağır eğitimler. Kendisinin aynı zamanda bir restoranı var. Farklı bir restoran, evsizlere destek veriyor. Bulaşıkçılık, garsonluk, aşçılık yaptım. İş sonrası eğitimler hep devam etti. Üç sene sonra yavaş yavaş yükselmeye başladım. 10 yılın ardından şimdi dünyadaki 10 asistanından biriyim.

METABOLİK FİTNESS

Eğitim sonrası ne yaptınız?
Eğitim aslında hiç bitmiyor. Bu sürede ABD Polis Kuvvetleri'ne VIP koruma semineri verdim. Dünyanın çeşitli ülkelerinin polis ve askeri birimlerine örneğin Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri'ne yönelik eğitimlerle devam ettim. Nepal Komando Birlikleri stratejik ve yakın savunma eğitimleri, Fas Aikido Federasyonu gelişim seminerleri, İtalya Aikido Federasyonu Kenjutsu (kılıç sanatı) gelişim seminerleri, Filipinler Aikido Federasyonu gelişim seminerleri, Türkiye'de 2. Ordu Tasmus Taburu göğüs göğüse savunma seminerleri ve kondisyonerlik hizmeti verdim.

Şu an İzmir'desiniz, burada ne yapıyorsunuz?
İzmir'de kendi aikido okulum olan Shuren Dojo'da çocuk ve yetişkin sınıflarına ders veriyorum. Bu süre zarfında Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu bünyesinde fitness eğitimleri aldım. Bunu Prof. Dr. Ceyhun Dizdarer'in Türkiye'de ilk kez uygulanan Metabolik Fitness eğitimleriyle destekledim. Liderlik, başarı, yaşam stili geliştirme, çocuk gelişimi gibi konuları savaş sanatı öğretileri ile bütünleştiren eğitimler veriyorum.

Demek ki bir de X ekseni var. Nedir X ile Y arasındaki fark?
İkisi de hayatı sembolize ediyor. X ekseni yatay, Y ekseni dikey. Her ikisinin merkez noktası var. Merkez doğum X ekseninde hayat soldan sağa gidiyor. Yani zaman sıralı olarak tek çizgi halinde gidiyor. Çocukluk, gençlik, yetişkinlik, yaşlılık. X ekseninin ortasında da ölüm var. Biz burda 70 senelik bir yaşam sürüyoruz. Birimimiz de yıl. Böyle olunca gençliği geçtiğimizde keşkelerimiz başlıyor, yapamadıklarımız hep solumuzda kalıyor.

25 BIN 550 AYRI YAŞAM

Peki Y ekseni?
Y ekseni 24 saatten oluşuyor. Doğum sıfırıncı noktada, ölüm de 24 saatin sonunda. Bütün o yaşam dönemlerimizi bir güne sığdırmayı amaçlıyorum ben. Çocuk gibi birş eyleri araştırıp, genç gibi düşünmeden hareket edip, bir yetişkin gibi hayali gerçekleştirmek için proje çizeceğiz ve bir yaşlı gibi de oturup gün sonunda herşeyi kabullenip affedip günü bitireceğiz. 70 yıllık bir süreci, 24 saatte kapatıyoruz. Y ekseni ile tam 25 bin 550 yaşamımız oluyor. Her günün sonunda yarın bir yaşam daha var deyip günü öyle kapatmak insanı rahatlatıyor.

İZMİR ÇOCUKLUĞU, İSTANBUL'UN İŞ HAYATI Y EKSENİNDE

İzmir hangi eksende yaşıyor?
İzmir Y eksenine yakın. Bizim rahatlığımız, toplantılara geç kalmamız, gün içindeki keyifli yemeklerimiz bunlar Y eksenine yakın. Ama ben X ekseninden Y'ye bir disiplinde taşımak istiyorum. İstanbul'un iş hayatına baktığınızda oradaki disiplinle, her saatin verimli kullanılması başka bir pencereden Y ekseninde yaşadıklarını gösteriyor. Biz İzmirliler biraz gençliğimizi çocukluğumuzu daha çok Y ekseninde yaşıyoruz, yetişkinlik olgunluk kısmı İstanbul'da iş hayatında bulunuyor.

"HER GÜN AYRI BİR SAVAŞ"

Gelelim ikinci kitaba. Y Ekseninde Yaşam adını taşıyor. Neyi anlatıyor?
İkinci kitap, insanların iç motivasyonunu sağlamak için kafamda oluşan bir yol. Çünkü kurumlarda en büyük sorun motivasyon, yani kişinin severek ve isteyerek işi yapmaması. Kişiye bir yaşam tarzı oluşturmak gerekiyor. "Y Ekseninde Yaşam" da onu anlatan bir kitap. 24 saat içinde yaşanması gerektiği, her günün ayrı bir savaş olduğu, geçmişten keşkelerin gelmemesi gerektiği, gelecek kaygısının olmaması gerektiği ve bunun için yanımızda neler taşımamız ne yapmamız gerektiğini anlattığım bir kitap.

"AİKİDO YOLUMUN NOTLARI"

İş dünyasına yönelik eğitimler neyi kapsıyor?
Ben aikido yoluna girdiğim günden itibaren notlar tutmaya başladım ve bu notlar, "Dünün Savaşçıları; Bugünün Liderleri" başlıklı bir kitaba dönüştü. Sonrasında ise aynı başlıkla seminerler düzenlemeye başladım, günümüzün iş yaşantısına farklı bir pencere açmayı hedefleyen bu seminerler büyük ilgi gördü. Savaş sanatı teknikleri ile problem çözme teknikleri, liderlik, takım çalışması konularını birleştirip kurumlara eğitimler veriyorum. İnsanların ilgisini çekiyor çünkü konuları farklı anlatıyorsunuz. Optimum denge modeli olsun, minimum güç, maksimum etki prensipleri olsun hep ufak teknikler yaparak eğitimler veriyorum.

NİHAN YARKENT

“Zengin ailenin şımarık çocuğunu mutfağa soktular” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN