• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aşure geleneğini ’da yaşatıyor

Aşure geleneğini Brezilya’da yaşatıyor
Giriş Tarihi: 18.8.2019

, samba diyarında Türk mutfağını temsil ediyor. Restoranı şehrin en iyisi seçilen Ertek, “Muharrem ayında aşure dağıtıyorum. Önce çok şaşırdılar ama şimdi çok seviyorlar” dedi

Ünlü Şef Şeref Ertek, İzmirlilere Erzurum mutfağını anlattı. Önce babasının lokantasında öğrendiği aşçılığı üniversite çağına geldiğinde sanatsal yönüyle de öğrenmek için Brezilya'ya gitti. Hiç hesapta yokken Brezilya'da restoran sahibi oldu. 2008'de 6 aylık vize ile Brezilya macerasına başlayan, ardından da 2009'da daha uzun vize ile ülkede eğitim gören Ertek, "Hiç hayal etmediğim bir şeydi. Brezilya'ya giderken çok fazla param yoktu. Gurbete gideyim para kazanayım diye bir amacım da yoktu. Hedefim gastronomi alanında yeni şeyler öğrenip geri dönmekti ama işler yolunda gidince orada yaşamaya karar verdim" dedi.

Cartolaria Cafe & Bistro'yu açan ve zaman içerisinde Türk yemeklerini Brezilya halkına sevdirmeye çalışan Ertek, "Bu konuda gayet başarılı olduk. Televizyonlara ve defalarca kez gazetelere çıktık. Türk mutfağını ve bir Türk'ün neler yapabileceğini gösterdik. Restoranımıza 2015'te Brezilya Turizm Bakanlığı tarafından şehrin en iyisi ödülü verildi. Türkiye'den oraya dut pekmezi, pestil, nar çayı, şerbet çeşitleri ve Osmanlı şuruplarından götürdüm. Kuru fasulye de yapıyoruz. En çok sevilen tatlımız cevizli un helvası. Bir de kabak tatlısı. Bu ürünler çok tuttu orada. Aşure ayında Türkiye ile aynı zamanda aşure dağıtıyorum. Orada kimse kimseye bedava bir şey vermez bu yüzden ilk zamanlar insanlar hayretle karşılamıştı"şeklinde konuştu.

Brezilyalılar için Türkiye'nin çok önemli olduğunu vurgulayan Şeref Ertek, "Türk dizilerini hayranlıkla izliyorlar. Dini açıdan da ülkemize önem veriyorlar. Kapadokya'ya gelen turistlerin yüzde 70'i Brezilyalı'dır. Bunun yanı sıra hac görevlerini yerine getirmek için de her sene Selçuk'a gelirler. Brezilyalılar, kültür olarak da Türkler'e benzer. Orada kimi tanırsanız tanıyın, yemek ikram etmek için sizi evine davet eder. Bizden daha misafirperverler. Onlarda da kına geceleri ve kız isteme adetleri var" diye konuştu.

ERCAN AKGÜN

Aşure geleneğini Brezilya’da yaşatıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN