• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Milas’ın 9 renkli elması

Milas’ın 9 renkli elması
Giriş Tarihi: 18.8.2019

’de kutsal taş olarak bilinen diaspor kristali dünyada sadece ’nın Milas ilçesinde çıkarılıyor. Milli bir değer olan diaspor kristali ışığa göre 9 farklı renk yansıtıyor. Bu haliyle yıldızların da gözdesi oluyor

Dünyada sadece Muğla'nın Milas ilçesinde çıkarılan diaspor kristali, işlenmiş haliyle piyasada yüksek fiyatlara alıcı buluyor. El emeği eşsiz mücevherler üreten Milaslı tasarımcı ve taş kesim ustası Gamze Birgi, diaspor taşlı mücevherlerin yurt içinden ve yurt dışından yoğun talep gördüğünü söyledi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarım Bölümü'nde eğitim gördüğü sırada diaspor kristali kesimiyle ilgilenen Birgi, mezun olduktan sonra kendi atölyesini açarak bir yıldır yöreye ve kişiye özgü desenlerle el yapımı mücevher üretmeye başladı. Milas'ta mücevher tasarımı ve taş kesim ustalığı yapan Gamze Birgi, Amerika'dan, Danimarka'dan, Arabistan'dan ve Türkiye genelinden aldığı diaspor taşlı takı siparişlerini kişiye özel hazırladığını anlatarak, son yıllarda diasporun yükselen değerine vurgu yaptı. Diasporun biricik olmasının ve titiz bir kesimle ortamdaki ışık değişimine göre 9 ayrı renk verebilmesinin değerini kat kat artırdığını ifade eden Birgi, "Diasporun en dikkat çekici özelliği ortamdaki ışığın durumuna göre toplam 9 çeşit renk verebiliyor. İçeride yeşilken dışarıda pembe olabiliyor. Zeytin diyarı olan bir Milaslı olarak, benim en sevdiğim hali ise zeytin yeşili rengi... Mücevher yapımında aranan bir taş olan diaspor, son dönemde ciddi bir talep görür oldu. Sadece yurt içinde değil, özellikle yurt dışında diaspora ilgi büyük. Hollywood yıldızları, diaspor taşlı takılar kullanıyor. Diaspor, ABD'de kutsal taş olarak biliniyor" diye konuştu.

70 BİN TL'YE KADAR ÇIKIYOR
Tatil için Muğla'ya gelen yabancı turistlerin de diaspor taşlı takılara özel ilgi gösterdiğini anlatan Birgi, takıdaki tasarıma ve kullanılan taşın büyüklüğüne göre takı fiyatının 2 bin ile 60-70 bin lira arasında değişebildiğini belirtti. Danimarka'dan sadece diaspor için Milas'a gelen bir müşterisinin isteği üzerine küpe, kolye ve yüzükten oluşan diasporlu set tasarladığını anlatan Birgi, "Kişiye özel diaspor taşlı mücevher üretiyorum. Bana ya fotoğrafla geliyorlar yada hikayelerini anlatıyorlar. Müşterilerimin tarzlarına göre mücevher tasarlıyorum. Danimarka'dan gelen bir müşterim diasporlu set istedi. Tamamıyla el emeği olan bu seti 55 bin liraya sattım" dedi.


"200-300 liraya diaspor olmaz. Diaspor, karatla satılan kıymetli bir taştır" diyerek diaspor meraklılarını uyaran Birgi, Nevşehir'de ve İzmir Şirince'de "imitasyon" diaspor taşlı takılar satıldığını belirterek, "Bu imitasyon taşlardan bazılarına sadece
taşın özelliğini anlatan kartlar iliştirip, sertifikalı diaspor diye satıyorlar. Diaspor bir kere gümüş üzerinde kullanılmaz. Mücevher kalitesinde olduğu için diaspor platin ve altın ile kullanılır. Bu konuda diaspor meraklılarının kandırılmamaları için diaspor taşlı mücevher aldıkları yeri araştırmalarını tavsiye ederim" dedi.

VOLKAN YILDIZ

Milas’ın 9 renkli elması haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN