• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

En doğru tabloyu seçmenin ipuçları

En doğru tabloyu seçmenin ipuçları
Giriş Tarihi: 1.9.2019

Mekanınızı tamamlayacak doğru sanat eserini seçmek, dekorasyonda en zorlayıcı şeylerden biri olabilir. Sınırsız çeşitlilikteki seçenekler arasında doğru parçayı bulmak zaman alabilir. Mükemmeli istiyorsanız bazı detaylara dikkat etmelisiniz

RENK
Renk, elbette en büyük estetik zevklerden biridir. Bir sanat eseri seçmeye çalışırken insanların yanıldıkları bir konu, her şeyin aynı uyumlu renklerle bir arada bulunmasıdır. Bazen odanı boğmamak adına birbirine zıt renkler kullanmak, canlı bir tablo asmak ya da dinlendirici bir fotoğraf çerçevesiyle odanı taçlandırmak güzel bir fikir olabilir.

BOYUT
Seçeceğiniz tabloda gözetmeniz gereken bir diğer husus da eserin boyutudur. Dengeli olabilmesi için belirlediğiniz yerle orantılı, küçük ya da çok büyük durmayacak bir denge yakalaman gerekir. Birkaç küçük parçanın simetrik ya da asimetrik planıyla da güzel görüntüler oluşabilir. Geniş ortamlarda asılacak dev tablolar modern bir hava karacaktır. Ancak bütüncül yaklaşımlarla da evinizi bir müze havasına bürüyebilirsiniz.

KONTRAST
Kontrast, bir odanın enerjisini değiştiren bir şeydir ve kullanılacak sanat eseri bu heyecanı yaratmada büyük rol oynayabilir. Bu yüzden sağlam ve ilgi çekici bir koleksiyon oluşturmak için farklı dönemlerden sanat eserlerini tablo olarak kullanmayı düşünebilirsiniz. Aynı odada birlikte kullanıldığında eski ve yeni parçalar birbirlerini harika ve beklenmedik şekillerde tamamlayabilirler. Renkleri ve temaları karıştırmak da çok eğlenceli olabilir.

ALTERNATİFLER
İlk gördüğünüz tabloyu hemen evinize asmaya karar vermeden önce, biraz dolaşarak içinize sinen bir parçayı bulabilirsiniz. Bir sanat eserine yer vermeden önce keşif gezisi yapmak genellikle iyi bir fikirdir.

En doğru tabloyu seçmenin ipuçları haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN