• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarihin seyrini değiştiren ağaç

28.11.2021

Tarihin seyrini değiştiren ağaç

TARİHİN akışını değiştiren Truva Savaşı'nın önemli aktörlerinden birisi olan Truva Atı binlerce yıl sonra bile büyük ilgi görüyor. Çanakkale'nin görsel simgeleri arasında yer alan Turva Atı'nın Kaz Dağları'nda yetişen ve bölgeye has olan Kaz Dağı göknarlarından yapıldığına inanılıyor. Latince ismi Abies Equi-Trojani olan ve Kaz Dağları'nda yetişen endemik tür sayılan Kaz Dağı göknarları inanışa gören Truva Atı'nın yapımında da kullanılmış.

KORUMA ALTINDA
Kaz Dağı göknarları ayrıca İstanbul'un Fethi'nde de büyük rol oynadı. Çoğunluğu Çanakkale'nin Yence ve Bayramiç ilçesinde bulunan Kaz Dağı göknarları hakkında bilgi veren Balıkesir Üniversitesi Biyoloji, Botanik Anabilim Dalı Prof. Dr. Fatih Satıl, "Kaz Dağları ekosistem açısından oldukça zengin. Bunlar içinde en büyüleyici orman eko sistemi göknarlar. Bu göknarları yılın dört mevsimi harika bir şekilde izlemeniz ve görmeniz mümkün. Boyları 20 metre ile 60 metre arası değişen göknarlar ülkemizde Karadeniz, Marmara ve Güney Anadolu Toroslar'da yetişmekte. Kaz Dağları'nda yetişen göknarın özelliği ise endemik olması. Her dem yeşil, pramidel bir taç yapısıyla izleyenleri büyüleyen bir görüntüsü var" dedi.

Prof. Dr. Satıl, "Önemli bir ağaç o nedenle Kaz Dağları içerisinde 250 hektarlık bir alan tabiat koruma alanı olarak tescillenmiştir. Burada devasa anıt niteliğinde göknarları görme şansına sahipsiniz. Özellikle Dalaksuyu çevresinde ve Levent Boğazı kısımlarında göknar sahalarında gezebilir o güzelliği yerinde görebilirsiniz" dedi. Kaz Dağı göknarlarının mitolojik ve tarihi değerinin de olduğuna değinen Prof. Dr. Fatih Satıl, "Kaz Dağları göknarının Latince adı Abies Equi-Trojani yani Turva Atı'ndan geliyor. Truva Atı'nın Kaz Dağı göknarından yapıldığına inanılıyor. Ayrıca, Kaz Dağı göknarı Tahtacı Türkmenlerin marifeti ile İstanbul'un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet'in gemilerini Haliç'e indirdiği kızakların yapıldığı ağaçtır" şeklinde konuştu.

■ SUAT SALGIN