• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yargıtay Orunsal Başkanı vefat etti

15.11.2009, 18:52

Türkiye'nin ilk Devlet Güvenlik Mahkemesi Başkanı da olan İzmir'in simgesi Yahya Saim Gökçedağ, akciğer yetmezliğine yenildi

NÜKHET KÜÇÜK KINLI (HABER MERKEZİ)

İzmir'in simgesi, Yargıtay Onursal Başkanı ve Türkiye'nin ilk Devlet Güvenlik Mahkemesi Başkanı olan Yahya Saim Gökçedağ, 15 beş gündür akciğer yetmezliği tedavisi gördüğü Dokuz Eylül Hastanesi'nde vefat etti. Gazeteciler Cemiyeti'nin kendisine 'Kadife Eldivenli Hakim' ünvanı verdiği Gökçedağ'ın cenazesi, yarın öğle vakti Alsancak Hocazade Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından, Işıkkent Aile Kabristanı'nda toprağa verilecek. 10 Kasım sabahı 08.15'te tedavi gördüğü hastanede kalbi duran Gökçedağ, doktorların müdahalesiyle 4 gün daha hayatta kalmayı başarmıştı. Önceki gün 10.45'te hayata veda eden Gökçedağ'ın ölümü, ailesi ve yakınlarını yasa boğdu. İki erkek çocuğu babası olan Gökçedağ, 1938 Atatürk Lisesi mezunu, Türkiye'nin ilk Devlet Güvenlik Mahkemesi Başkanı ve Altay Onursal Haysiyet Divan Başkanı'ydı.

Gökçedağ kimdir?
1921 Buldan doğumlu Gökçedağ, orta ve lise tahsilini Atatürk Lisesi'nde yaptı. Yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Isparta, Tavas, Aydın, Keçiborlu ve Urla'da hakimlik ve savcılık yapan Gökçedağ, 1975'te Gazeteciler Cemiyeti'nce 'Kadife Eldivenli Hakim' ünvanı ile onurlandırıldı.
Gökçedağ Güvenlik Mahkemesi görevindeyken 1975'te Yargıtay üyeliğine, 1978'de ise Yüksek Savcılar Kurulu'na, bu hareketin 12 Eylül dönemine rastlaması sebebiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na seçildi. Gökçedağ 1983'te Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca, Yargıtay 2. Başkanı seçildi. Yargıtay 8'inci Ceza Dairesi Başkanlığı görevini de yürüten ve 1987'de Yargıtay Onursal Başkanı Ünvanı ile emekliye ayrılan Gökçedağ'ın ayrıca, 'Kaçakçılık Mevzuatı ve Tatbikatı' isimli kitabı da bulunuyor.
Gökçedağ'ın 50 yıllık hayat arkadaşı Sevim Gökçedağ ile evliliğinden Cumhur ve Onur Gökçedağ isimli iki erkek çocuğu ve Kardelen Gökçedağ adlı bir kız torunu bulunuyor.
Yargıtay Orunsal Başkanı vefat etti haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN