"İzmir mitingi muhteşemdi"

Giriş Tarihi:05.06.2011, 18:51 Güncelleme Tarihi:05.06.2011, 18:51
Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilen AK Parti İzmir Mitingi’ne olan büyük katılımdan memnun olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “Coşku ve heyecan doruktaydı” dedi
ONUR ÇAKIR (HABER MERKEZİ)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleşen AK Parti İzmir Mitingi'nin muhteşem olduğunu söyledi. Emniyetin verdiği rakamlara göre kendisine 150 bine yakın bir katılımın olduğunun söylendiğini ifade eden Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında İzmirle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İzmir ve öncesindeki Antalya mitinglerinde "Coşku, heyecan doruktaydı" diyen Erdoğan, "Ben bir belediyeci olarak, İstanbul gibi şehrin belediye başkanı olarak birçok yaşadıklarım var. Bu yaşadıklarımı ister istemez oralarda da bir belediyeci gözüyle görüyorum, arıyorum. Gördüğüm şey şu, havaalanından giriyorsunuz, çevre yolundan şehre gireceksiniz, orada İzmir'de dereler var. İnanın, eskiden bizim Haliç nasıl kokuyorsa aynen o şekilde kokuyor, şehre girerken aynı durumu yaşıyorsunuz. Bu şunu gösteriyor, Ege'nin incisi, Akdeniz'in güzel şehri niçin bu halde, neden? Burada demek ki yerel yönetimde acziyet var, altyapıda yerel yönetim iyi çalışmıyor, bunu gösteriyor" diye konuştu.
Arsenikli su meselesinin çok konuşulduğunu, İzmir ve Ankara'da bunun tartışmalarının çok yapıldığını ifade eden Erdoğan, "Biz 'İzmir CHP belediyesidir' diye bakmadık. İzmir'in içme suyu sorununu çözdük. Bunlar aslında büyükşehir belediyelerinin kendi görevidir. Fakat biz burada vatandaşımız böyle bir sıkıntı yaşamasın diye orada da su sorununu çözdük" şeklinde konuştu.

"İSTİFA EDERİM"
Bir iftira ile karşı karşıya olduklarını belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "AK Parti dışındaki belediyelerin hepsinde bu kampanya var, çok enteresan. Diyorlar ki 'hükümet bize mali desteğini, hakkımız olan parayı göndermiyor'. Bakın, açık açık söylüyorum. Hangi belediye, hakkı olan parayı almıyorsa bana belgelesin, anında öderim. Eğer ödemezsem ben bu makamda durmam. İzmir Büyükşehir Belediyesi almıyorsa bana belge ile gelsin, bunu ödemiyorsam anında çeker giderim, durmam. İzmir'in şu anda iç açıcı olmayan bir durumu var. Mesela TOKİ ile adeta kavgalı. TOKİ, kentsel dönüşüm ve değişim ile ilgili adım atıyor. Binlerce konut yaptı, 12 bini aşkın konut şu anda İzmir'de teslim edildi. Bu İzmir'in menfaatinedir. Böyle bir destek sağlıyor. Ne yazık ki gerekli destek verilmesi gerekirken verilmiyor ve TOKİ kovalanıyor. Ama şimdi eğer bu hava devam edecek olursa biz bu yeni dönemde gerekirse özel kanunla TOKİ'nin yetkilerini daha da artıracağız ve belediye imarı, şunu, bunu filan dinlemeden TOKİ gelecek, kendi imar planlarını yapmak suretiyle orada inşaatına başlayacak. Çünkü biz bu kentlerimizi bu tür anlayışlara teslim edemeyiz."

"SEÇİM KAVGASI DEĞİL"
Erdoğan, EXPO 2020 ile ilgili niyet mektubunu Paris'e götüren heyette yer almayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da eleştirdi. Erdoğan, "Böyle bir hükümet var. 'Ben taahhüt ediyorum, ben EXPO 2020'nin garantörüyüm' diyorum ve bunu beyefendi götürmedi. Hesabı nedir bilmiyorum. Ama bundan öncekinde bizzat kendisi benimle görüştü, o zaman götürdü. Şimdi niye götürmüyorsun? Anlamak mümkün değil" şeklinde konuştu.
Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'i turizmin, ihracatın, sanayi ve ticaretin önemli bir merkezi haline getirmek istediklerini, bununla ilgili de bu dönemde orada çok büyük yatırımlar planladıklarını kaydederek, ulaştırma ve turizm bakanlarını oraya boşuna göndermediğini, göndermesinin sebebinin "kuru bir seçim kavgası" olmadığını, geleceğe yönelik İzmir'in İstanbul, Ankara bağlantısı, raylı sistemler, hava ve deniz yollarıyla ilgili atacakları adımlar bulunduğunu bildirdi. Çandarlı Limanı'nı "Dünyanın ilk on limanı arasına sokma" projeleri olduğunu anlatan Erdoğan, "Onun için işte, bizzat evin sahibi buradan olsun istedik. Aynı şekilde turizmde ciddi bir sıçramayı yapmak için Kültür ve Turizm Bakanımızı İzmir'e verelim istedik ki turizmde Antalya, İstanbul nasıl bir gelişme içindeyse İzmir de süratle böyle bir gelişme içinde olsun istedik" dedi.

AK Partililer sonuçtan memnun

AK Parti 2'nci Bölge milletvekili adayı Aydın Şengül: "Tek kelimeyle muhteşem bir mitingdi. Coşkulu kalabalık miting alanına erken saatlerde geldi ve Başbakanımızın konuşmasının sonuna kadar bekledi. CHP'nin mitingi ile bizim mitingimizin fotoğrafları yan yan konulsun. Bu şekilde en iyi cevap verilmiş olacaktır. Burada önemli olan bu coşkunun sandığa yansımasıdır. İzmir CHP'nin kalesi değil. Bu İzmir'in CHP'ye ders verdiğinin bir göstergesidir."
AK Parti 1'inci Bölge milletvekili adayı Rıfat Sait: "CHP'yi 4'e katladık. Çok coşkulu bir miting oldu. Başbakanımız çok beğendi. Memnun kaldı. Bunun sandığa da yansıması gerekiyor."

"Başbakan bilgilendirmelerle ilgili bilgi sahibi değil"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir mitinginde söylediği "Tayyip Erdoğan hiçbir belediyeye adaletsizlik yapmamıştır. İspat etsinler, ben bu görevi bırakırım" sözleri için, "Herhalde Sayın Başbakan, İzmir'e yapılan engellemeler konusunda bilgi sahibi değil. Yoksa bu kadar iddialı konuşmazdı" dedi.
Başbakan'ın "yalancılık ve nankörlük" ithamları karşısında sessiz kalamayacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı açıklamalarda bulundu. 2009 yılında Bakanlar Kurulu Kararı'nın, sadece İzmir için farklı yorumlandığını ve Büyükşehir Belediyesi'nden hazine borçlarına karşılık 63 milyon lira fazla para kesildiğini iddia eden Kocaoğlu, "Konuyu Maliye Bakanlığı bünyesinde düzeltmek için çok uğraştık. 5.5 milyon liralık bölümüne dava açıp kazandık. Ancak geriye kalan 56.5 milyon liramızı zaman aşımından dolayı ödemediler" diye konuştu. Nisan 2011 sonu itibariyle Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin toplam 2 milyar 541 milyon lira borcuna karşılık sadece 23 milyon lira kesildiğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 312 milyon lira borcuna karşılık ise tam 86.6 milyon lira tahsilat yapıldığını dile getirdi.
Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kadifekale Kentsel Dönüşüm Projesi'nde işbirliği yaptığımız TOKİ, aramızdaki protokole rağmen, yaptığı binaları bize satmıştır. Heyelan bölgesinin boşaltılması projesini de bu yüzden sadece Büyükşehir Belediyesi yürütmektedir. 'Pis koktuğu' söylenen İzmir, şu anda tüm Türkiye'deki ileri biyolojik arıtma kapasitesinin yüzde 38'ini tek başına karşılamaktadır. Şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Körfezi'ni yüzülebilir hale getirmek için Büyük Körfez Projesi'ni başlatmaktadır."

"Söz de karar da milletimizde"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün artık millet, demokrasiye, özgürlüklere, hakkına ve hukukuna en güçlü şekilde sahip çıktı. Vesayet altında siyaset yapma dönemi bitmiştir. Bugün demokrasi anlam kazanmıştır, milli irade en güçlü şekilde işler hale gelmiştir" dedi. Erdoğan, partisince Sakarya'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hoşgörü şehri ve farklılıkların nasıl bir zenginlik güzellik oluşturduğunu görmek isteyenlerin Sakarya'ya gelmesi gerektiğini kaydetti.
12 Haziran seçimlerine artık bir hafta kaldığını, gelecek pazar sandığa gidileceğini ve vatandaşların Türkiye'nin geleceği adına son derece önemli bir karar verileceğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "Söz de karar da bir kez daha milletimizde olacak. Ben inanıyorum ki benim Sakaryalı kardeşim, istikrara oy verecek. Türkiye'nin büyümesinden, demokrasiden, özgürlüklerden yana oyunu kullanacak. Şunu çok açık yüreklilikle ifade ediyorum: Eğer hizmetlerimizden, icraatımızdan memnunsanız, mührü bir kez daha gelin AK Parti'ye vurun."

kalan karakter 1000

ibrahim ibrahim

geçengün ben uçakla izmire geldim beni karşılamaya geln firmanın aracı bozulduğu için ordan trenle devam etmek zorunda kaldım aman ALLAH ım trenin uzunluğu istanbuldaki metrobüs kadar kısa idi hınca hınc insanlar dolmuş kimi belediye başkanının bir önceki gün toplantıya içkili sarhoş gelmesinden yakınıyor kimi 20 sene önce köydü hala köy diyor inşallah biran önce hizmet gelir izmirli kardeşlerimiz de biraz daha rahat nefes alırlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.06.2011 03:31
hakan hakan

Erzurumdan bir arkadaşım geldi geçenlerde,iki gün sonra "ya kardeşim ege nin incisi dediğiniz bu mu?sen gel erzuruma bak nasıl temiz ve düzenli bir şehir görsün gözün" dedi bana"yollar fare yuvası gibi evler desen herkes kafasına göre ev yapmış,dereler zaten malum adamı hasta edecek kadar kokuyo sanki su değil atık akıyor"ne diyeceğimi bilemedim.netten resimlere baktım adam haklı.rahmetli piriştinadan sonrası tam bir fiyasko.bir metroyu bile ellerine yüzlerine bulaştırdılar. kocaoğluna sorsan varsa yoksa tarihi havagazı fabrikası diyor başka bir şey demiyor.başka bir şey yok çünkü.gerçi onun bbize faydasınıda hala çözemedim ya neyse.akp li değilim ama bu güzelim şehrin bu haline dur demek için oyumu onlara vericem.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 08.06.2011 02:32
KSK MUSTAFA KSK MUSTAFA

13 HAZİRAN SABAHI İZMİR'İM GÜNE ÇILGIN PROJELERLE UYANMASI DİLEĞİYLE.. DURMAK YOK YOLA DEVAM HELAL OLSUN SANA KARİZMA BAŞBAKAN.. BİR İZMİRLİ OLARAK YAPTIĞINIZ İCRAATLARI GÖRMEZDEN GELEMEZDİM SAYGILARIMLA.. KARŞIYAKALI MUSTİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 07.06.2011 09:48
dresler dresler

izmirli degilim ama çok yakından tanıyan biri olarak tabiri caizse ismi var ama içi boş.izmir ak parti zamanına kadar hep iktidara yakın bir duruş göstermesine ragmen hizmetlerden yeteri kadar yararlanamamış.şimdiki durumda ise yine izmir gelenekçi görüşüne devam edip solun kalesi konımundadır.Ancak merkez parti konumundaki ak parti şimdiye kadar izmir için düşünülmemiş büyük projelerle izmire hizmet etmek için çalışmaktadır.bence yigidi öldürün ama hakkını yemeyin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.06.2011 09:33
ksk mustafa ksk mustafa

İZMİRİMİN KALKINMASI İÇİN BİZİM MENFAATİMİZ İÇİN AK PARTİ YOKSA İZMİRİM KÖY GİBİ KALMAYA DEVAM EDECEK BUDA BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR .. BİRAZ KAFA YAPIMIZI DEĞİŞTİRELİM DERİM BEN ARKADAŞLAR..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 07.06.2011 09:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.