"Şehit" farkı kaldırılıyor

Giriş Tarihi:19.10.2012, 19:17 Güncelleme Tarihi:19.10.2012, 20:13
Kaza, görev, doğal afet gibi nedenlerle yaşamını yitiren askerlerin özlük haklarının terör şehitleri ile eşitlenmesi için, ilgili yasalara "cephane patlaması", "görev kazası", "ihmal", "kusur" gibi ifadeler eklenerek kapsamları genişletilecek
BURCU ÇALIK (ANKARA)

Şehit yakınları ve gazilere yönelik Temmuz ayında Torba Yasa ile birlikte çıkarılan düzenlemelerde "kapsam" genişlemesine gidiliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatla, Afyonkarahisar'da askeri mühimmat deposunun patlaması sonucu yaşamını yitiren 25 askerin durumundan hareketle "kaza", "görev", "doğal afet" gibi nedenlerle ölen erlerin özlük haklarının terör şehitleri ile eşit seviyeye çekilmesine yönelik düzenleme yapılacak.
Bunun için Terörle Mücadele Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuatlara, "cephane patlaması", "görev kazası", "ihmal", "kusur" gibi ifadelerin eklenmesi yoluyla yasanın kapsamının genişletilmesi planlanıyor. Düzenleme gerçekleşirse bu durumdaki şehit yakınları "iki istihdam hakkı" gibi terör mağdurlarına tanınan tüm haklardan faydalanabilecek.

FORMÜL ARAYIŞI

Milli Savunma Bakanlığı, terör dışındaki olaylar nedeniyle hayatını kaybeden erlerin defin işlemleri ile ilgili mevzuat değişikliğine gidecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı da erlerin özlük hakları için formül arayışına girdi. Çalışmalar sürerken, bu konuda talimat Başbakan Erdoğan tarafından verildi. Taslak çalışmalar önce Erdoğan'a sunulacak. Bürokratlarca fikir birliği sağlanan düzenleme kapsamında öncelikle "cephane patlaması", "görev kazası", "ihmal", "kusur" gibi durumlarla hayatını kaybeden askerlerin de terörle mücadelede şehit olanlarla aynı statüde değerlendirilmesi sağlanacak. Kanuna "kaza", "ihmal", "kusur", "cephanelik patlaması" gibi ifadelerin eklenmesi düşünülüyor.
Hata, kaza veya ihmal sonucu yaşamını yitiren askerin anne veya babasına Temmuz ayında gerçekleşen yasal düzenlemelerle maaş bağlanması sağlandı. Fakat askerlerin yakınları, valilikler aracılığıyla verilen tazminatı alamıyor. Tazminat ödenmesi için ailelerin maddi-manevi tazminat davası açması gerekiyor.
Ayrıca askerler, hizmet nedeniyle yaşamını yitirse dahi aile bireylerinden kimseye iş hakkı tanınmıyor.

MGK'dan öğretmenlere takdir
Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada "Öğretmenlerin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında yapıldı. Toplantı 4 saat sürdü. Ağırlıklı gündem maddesi terör olan toplantı sonrası yapılan açıklamada 'terör eylemleri ve bunlara karşı alınan ve alınması gereken diğer tedbirlerin görüşüldüğü' bildirildi.
Toplantıda terör örgütünün son günlerde eğitim kurumlarına yönelik saldırıları da masaya yatırıldı. MGK bildirisinde konuyla ilgili "Öğretmenlerin canları pahasına okullarına halkımızın da öğretmenlerine sahip çıkması takdirle karşılanmıştır" ifadeleri yer aldı.

SURİYE'YE UYARI
Toplantı ele alınan bir diğer önemli konu da Suriye'ydi. Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı gerekli tedbirlerin alınmaya devam edileceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
''Suriye'deki gelişmelerin ülkemize yönelik etkileri etraflıca ele alınarak sınır güvenliğimizin sağlanmasına yönelik tedbirler gözden geçirilmiş, ulusal güvenliğimizi ve vatandaşlarımızın korunmasını en etkili bir şekilde sağlamak amacıyla uluslararası hukuk temelinde, bütün tedbirleri almak ve uygulamak konusundaki kararlılığımız bir kez daha ifade edilmiştir'' denildi.
MGK'da TSK'nın harbe hazırlık durumu değerlendirildi. Erdoğan, Çankaya Köşkü'ne toplantıdan yarım saat önce geldi. Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 30 dakika baş başa bir görüşme yaptıkları öğrenildi. Baş başa görüşmenin dün gerçekleşmeyen haftalık olağan görüşme kapsamında yapıldığı belirtildi. ANKARA


kalan karakter 1000

Gülcan ÖZTÜRK Gülcan ÖZTÜRK

sayın başbakan talimat veriyor fakat nedense bir türlü yürülüğe girmiyor benim abim kaza şehidi ama nedense şehit denmiyor bizim gibi mağdurlar iş istihakından ne zaman faydalanacak.bu torba yasası ne zaman yürürlüğe girecek belirsizliğini koruyor.bu olayın daha ivedi üzerine gidilmesini saygılarımla arz ediyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 30.06.2013 10:20
suleyman  BAYIR suleyman BAYIR

sn Başbakanimiz talimat veriyor fakat nedense aşağida belirtiği gibi hiç yasa yürülüğe girmiyor hala yarim Şehit sifati devam edıyor benim oğlum operasiyona giderken çig altinda kalarak Şehit oldu senin oğlun Şehit oldu fakat sınır ötesi Şehidı,dir iş hakki yoktur yani yarim Şehitir
"sözde Şehit" farkı kaldırılıyor
Kaza, görev, doğal afet gibi nedenlerle yaşamını yitiren askerlerin özlük haklarının terör şehitleri ile eşitlenmesi için, ilgili yasalara "cephane patlaması", "görev kazası", "ihmal", "kusur" gibi ifadeler eklenerek kapsamları genişletilecek saygilarimla

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 02.12.2012 11:23
meryem meryem

Bnm kardesimde askerde hastalandi ve ilgisizlijten oldu.sehit saymiyolar..bnde bu torba yasayi bekliyorum. Artk biran once ciksin nolur.aileme maas baglanmadi..emir altinda adkerde olen bi yigide sehitlik unvanini cok goruyolar.madende olenlerden daha degerzlermis.yazik

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.09.2014 14:18
resul resul

böyle bir yasanın çıkmamış olmaması bile hata geri hizmette çalışan bu ülke için çalışmıyor mu onların aileri neden madur bırakılıyor insanlar senin oglun şehit değil diyor aileler boynunu büküyor iş hakkı yok babalara maaş bile 62 bekletiyorlar bu duzenleme yapılırsa kimse madur kalmamış olur tayyip erdoğana ilgindikleri için teşekürler *YASA DEMEK EŞİTLİK DEMEK*

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 05.11.2012 14:34
halil halil

görev şehitlerine yeni düzenleme deniliyor fakat hala görev şehitlerinin sorunu çözülemiyor. ne zaman yasa çıkar teşekkürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 27.03.2013 07:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.