Torba yasa kabul edildi

Giriş Tarihi:12.07.2013, 19:42 Güncelleme Tarihi:12.07.2013, 19:42
Meclis Genel Kurulu'nda 10 günlük mesainin ardından kabul edilen Torba yasa teklifiyle birçok yenilik geldi
EVRİN GÜVENDİK (ANKARA)

Torba yasa teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda 10 günlük ve yaklaşık 120 saatlik mesainin ardından kabul edildi. Meclis'e 76 madde olarak sunulan teklif, önce komisyonda ardından da Genel Kurul'da eklenen maddelerle birlikte 174 maddeye ulaştı. Genel Kurul, muhalefetle iktidar milletvekilleri arasında sık sık kavgalı oturumlara sahne olurken CHP torba yasa teklifi görüşmeleri sırasında 126, MHP 141 ve BDP de 55 önerge verdi. 10 günlük görüşme maratonunda iki kez 'torba kazası' da yaşandı.

Yanlış oy kullandılar
CHP ve MHP'nin teklif üzerinde verdiği bazı önergeler, salonda AK Parti milletvekillerinin sayısının az olması nedeniyle muhalefetin oylarıyla kabul edildi. Bir madde de AK Partili milletvekillerinin yanlışlıkla "hayır" oyu vermesiyle reddedildi. Yasa teklifinin oylamasına 293 milletvekili katılırken torba yasası 285 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. Torba yasası şu düzenlemeleri öngörüyor:
DIŞİŞLERİ'NDE 'ALAYLI MÜŞTEŞAR' DÖNEMİ: Dışarıdan büyükelçi atananlar görev süresinin bitiminde Dışişleri Bakanlığı'nda büyükelçi unvanı taşıyan meslek memurları ile aynı haklara sahip olacak ve aynı görevlere atanabilecek.
28 ŞUBAT'TA ATILANLARIN GÖREVE İADESİ: 28 Şubat sürecinde disiplin cezası nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden göreve alınmasında atama sayısı sınırlaması uygulanmayacak.
BAHİSÇİLERE HAPİS: Bahis veya şans oyunları oynatanlar ya da oynanmasına yer veya imkan sağlayanlar, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.
İSTANBUL'UN SİLÜETİ BOZULAMAYACAK: Belediyeler mimari estetik komisyonları kuracak. Komisyon yapıların ve projelerin özgün fikir ifade edip etmediğine karar verecek. Özgün fikir ifade etmeyenler değiştirilecek.
DİYANET İSMİ KULLANILAMAYACAK: Diyanet İşleri Başkanlığı'nın izin verdiği vakıf, kurum ve kuruluşlar dışında, diğer kurum ve kuruluşlar ile özel ve tüzel kişiler tarafından "Diyanet" kelimesi isim olarak kullanılamayacak.
KUR'AN KURSUNA AVM GELİRİ DİYANET'E: Dernek ve vakıfların kendi kaynaklarından ya da toplanan bağış ve yardımlarla yaptırılan cami ve mescitler ile Kur'an kurslarının bir kısmında, eklentisinde ya da bütünleyici parçasında ticari faaliyette bulunulabilecek. Elde edilen gelirlerin yüzde 10'u Diyanet İşleri Başkanlığı'na aktarılacak, kalan kısmın en az üçte ikisi öncelikle gelirlerin elde edildiği cami, mescit veya Kur'an kurslarının yapımı, bakımı, onarımı ve işletilmesinde kullanılacak.
VEKİL KUR'AN KURSU ÖĞRETİCİLERİNE KADRO: 30 Haziran 2013 itibariyle Diyanet'e bağlı Kuran kurslarında vekil Kuran kursu öğreticisi olarak görev yapanlar ile 4 Mayıs 2005-30 Haziran 2013 tarihleri arasında en az üç ay süreyle kuruma bağla Kuran kurslarında vekil Kuran kursu öğreticisi olarak görev yapanlar kadroya geçirilecek.
SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİ OLACAK: Kamu-özel sağlık kuruluşlarına başvuran herkesin kişisel sağlık bilgilerini her türlü vasıta ile toplama, işleme ve 3. kişilerle paylaşma konusunda Sağlık Bakanlığı ile bağlı kuruluşlar yetkili olacak.
KOPYA ÇEKENE 4 YIL HAPİS: ÖSYM'nin sınavlarında bireysel veya toplu olarak kopya çeken kişilere, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek.
ULUSAL GENÇLİK KONSEYİ KURULUYOR: Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Türkiye Ulusal Gençlik Konseyi kurulacak. Konsey, gençlerin sosyal, ekonomik ve siyasal alanlarda topluma aktif katılımlarını ve kişisel gelişimlerini sağlayacak, gençlik alanında üretilecek politikalara katkıda bulunacak, ulusal ve uluslararası çalışma ve projeler uygulayacak.

Sözleşmelilere kadro müjdesi
Torba yasa 100 sözleşmeli personele kadro müjdesinden TMMOB'un vize yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilmesine, ehliyetle ilgili düzenlemelerden muhtaçlık aylığına kadar 80 kanunda yeni düzenleme öngörüyor.
SÖZLEŞMELİYE KADRO MÜJDESİ: 4-B'li olarak çalışan 100 bin sözleşmeli personel devlet memurluğu kadrosuna alınacak.
TMMOB'UN VİZE YETKİSİ BAKANLIĞA: Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin vize verme yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredildi.
24 MİLYON EHLİYET DEĞİŞECEK: Ömer boyu ehliyet dönemi tarihe karıştı, ehliyetler süreli olacak. Yasanın yürürlüğe girmesiyle 24 milyon ehliyetin değiştirilmesi gerekecek. Ehliyet yenilemede 15 lira ücret alınacak.
ADAY SÜRÜCÜ UYGULAMASI: İlk kez sürücü belgesi alanlar 1 yıl süreyle 'aday sürücü' olacak.
ESNAFA MÜJDE: Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın, işletmesini sanayi siciline kayıt ettirenlere idari para cezası uygulanmamasına ilişkin tarih, 1 Temmuz 2014'ten 31 Aralık 2014'e uzatıldı.
1.5 MİLYON KİŞİYE MUHTAÇLIK AYLIĞI: Muhtaçlık aylığı almak için sınır 119.62 liradan 233 liraya yükseltildi. 18 yaşından küçük engellilerin sağlık harcamasını devlet karşılayacak. Yapılan düzenleme ile engelli ve muhtaç aylığı alan kişi sayısı 1.5 milyona çıkacak.
OSB'LERE İNDİRİM MÜJDESİ: Yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedeli, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde yer alan tüm yapılar için yüzde 75 indirimli uygulanacak.
İŞYERİ HEKİMİ BULUNDURMA ZORUNLULUĞU ÖTELENİYOR: İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yapılan değişiklikle, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, sağlık personeli görevlendirmesi zorunluluğu, tarihi kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2016, 50'den az çalışanı olan ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Ocak 2014 yılına ertelendi.

kalan karakter 1000

atse atse

bu yasa ne zaman kabul edilir yeni kuran kursu ögreticisi olarak baslayanları kapsıyormu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.07.2013 13:13
rambo rambo

neden meclisteki kabul edilen torba kanununda muhalefet ve iktidar kaç oy oranında kabule katılım oranları açıklanmıyor. tabiki akp kendi çıkardığı yasayı kendi kabul ediyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır6
cevapla 13.07.2013 12:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.