• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Ey NATO neredesin?

Ey NATO neredesin?

10.03.2018, 13:18 Güncelleme Tarihi: 10.03.2018, 23:24

Erdoğan, partisinin Mersin kongresinde eleştirdiği NATO’ya çağrıda bulundu. Erdoğan “Ey NATO, neredesin? 911 kilometre sınırları olan Türkiye şu anda tehdit altında. Niye gelmiyorsun? Samimi olun, dürüst olun” dedi

AK Parti Mersin 6. Olağan Kongresi'ne katılmak için Mersin'e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Servet Tazegül Spor Salonu dışındaki ve salondaki vatandaşlara hitap etti. Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bilgi veren Erdoğan, "İlerleyişimiz devam ediyor. Burada bir terör koridoru oluşturmak istediler. Biz dedik ki buna müsaade etmeyeceğiz. Fakat dinlemediler. Bunlar Türk'ü, Türk milletini bilmiyorlar. Zira biz bir şeye inanıyoruz. Nedir? Şehadet. O makam Peygambere en yakın makam. Şehitlerimiz var. Ama mukayese edilemeyecek kadar da terörist etkisiz hale getirildi.
1'e 30, 1'e 50" diye konuştu.

AFRİN'E GİRİYORUZ

Mehmetçiğin Afrin'e ilerleyişinin sürdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı, "İnşallah Afrin'e girdik, giriyoruz. 2 bin kilometrekarelik bir alan var. Bu süreç bitince, orada yaşayan kardeşlerimiz topraklarına geri dönecek.
900 kilometrekareye varan alan teröristlerden temizlendi.
Eğer bize yanlış bakarlarsa o zaman iki parmağımız bunların iki gözünde olur. Cerablus'u El Rai'yi Azez'i El Bab'ı nasıl teröristlerden temizledikten sonra tüm altyapı ve üstyapı hizmetleriyle ayağa kaldırdıysak Afrin'i de öyle yapacağız. Ardından Menbiç, Ayn El Arab, Tel Abyad, Resulayn, Kamışlı buraları da temizleyeceğiz" dedi.

EY NATO NEREDESİN?

Konuşmasında NATO'nun tutumunu eleştiren Tayyip Erdoğan, "Eğer dünyada gerçekten insan hakları peşinde olan gerçekten terörizme karşı samimi duruş sergileyen kim varsa hangi kuruluş varsa yürüttüğü mücadelede Türkiye'nin yanında olmak zorundadır.
Buradan sesleniyorum. Ey NATO neredesin? Türkiye NATO'nun ülkesi değil mi? Afganistan'da hemen NATO üyesi ülkeleri oraya davet ettin. Peki Suriye'de?" diye sordu.

BUNLARIN AMACI PETROL

"Suriye'de NATO üyesi olan ülkeler aslında kudretleri yetse kalkacaklar ve karşımıza dikilecekler" diyen Tayyip Erdoğan, "Fakat Türkiye'nin dik durduğunu görünce buna cüret edemiyorlar. Hadi bakalım Suriye'ye gel, niye gelmiyorsun? 911 kilometre sınırları olan Türkiye şu anda tehdit altında.
Niye gelmiyorsun? Samimi olun, dürüst olun. Üzerinize düşen görevi de yerine getirin.
Bunların tek amacı coğrafyamızın petrolü, gazı, yer altı ve yer üstü kaynaklarıdır" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, daha sonra partisinin Antalya il kongresine katıldı.

ÖNCE BEN, SONRA SİZ BERABER YÜRÜYECEĞİZ

Cumh urbaşkanı Erdoğan konuşması sırasında 'Reis bizi Afrin'e götür' sloganları üzerine, "Şu an itibariyle Afrin'de eğer komuta kademesi sefer görev emri gelsinler dedikleri zaman önce ben, sonra da siz beraber yürüyeceğiz. Biraz sabır, ihtiyaç olduğu anda önce ben yola çıkacağım, size de çağrıyı yapacağım" diye konuştu.

HASSAS OLMASAK AFRİN 3 GÜNLÜK İŞ

Zeytin Dalı Harekatı'nda gösterdikleri sivil hassasiyetine de değinen Cumhurbaşkanı, "Biz tek bir masum bile zarar görmesin diye kendi askerlerimizin hayatını riske atarken teröristler gözlerini kırpmadan çocukları, kadınları, sivilleri katlediyor. Eğer biz teröristler ve Suriye'de yaptıklarını gördüğümüz kimi ülkeler gibi vicdanımızı, ahlakımızı rafa kaldırmış olsak Afrin'i ele geçirmek üç günlük işti" dedi.

Ey NATO neredesin? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN