• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Büyümede rekor bekliyoruz

Büyümede rekor bekliyoruz

27.03.2018, 11:55 Güncelleme Tarihi: 27.03.2018, 21:04

Yıldırım, ’nin 2017 büyüme hızının yüzde 7 ile 7,5 seviyesinde gerçekleşeceğini açıkladı. Bunun bir rekor olduğunu söyleyen Yıldırım, “Ekonomiyi hala çok zayıf sananlar var. Ama artık karşılarında milli gelirini 236 milyardan 863 milyar dolara çıkaran bir Türkiye var” dedi

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bir zamanlar birkaç milyar dolarlık borsa satışı veya döviz talebi söylentileriyle bile yerle bir edilebilen Türkiye ekonomisinin, hala böyle zayıf olduğunun zannedildiğini ifade etti. Yıldırım, "Halbuki milli gelirini 236 milyar dolardan 863 milyar dolara, ihracatını 36 milyar dolardan 160 milyar dolara, istihdamını 21 milyondan 28.4 milyon kişiye, döviz rezervini 28 milyardan 120 milyar dolara, uluslararası uzun dönemli doğrudan yatırımlarını 1 milyardan yıllık 13 milyar dolara çıkarmış bir Türkiye var" diye konuştu. Yıldırım, şöyle devam etti:

Ülkemizin ve milletimizin ekonomisinin ölçeği çok büyümüştü. Ama bize tuzak kuranların kafaları da yürekleri de aynı derecede çok küçük kaldı. Bunun için milletimizle el ele vererek ekonomideki tüm saldırıların üstesinden geldik, tuzakları bozduk, bundan sonra da bozmaya evelallah muktediriz.

DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

Tabii hainlikte, sinsilikte sınır tanımayanların oyunları dur durak bilmiyor. Sürekli kriz havası estirmekten, dedikodu çıkarmaktan, moral bozmaktan, kafa karıştırmaktan geri durmuyorlar. Bizim bunlara cevabımız nedir? Ekonomiyi daha da güçlendireceğiz. Faizler ve krediler başta olmak üzere bankacılık sektörüyle ilgili bazı sorunlar olsa da yine de işbirliğiyle ülkemizin yararına olan tedbirleri alıyoruz. Ekonominin canlanmasına katkı sağlayacak bir çalışmanın sonuna geldik. İnşallah bu müjdeleri milletimizle paylaşacağız. Tıpkı 2017'de yaptığımız gibi büyümeyi sürdürecek, uzun dönemli yatırımı teşvik edecek bu çalışma ile ekonomideki her türlü tereddüdü ortadan kaldıracağız.

TURİST HEDEFİMİZ 38 MİLYON

Yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili bütün detayların Külliye'de Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak toplantı ile açıklanacağını da söyleyen Yıldırım, "Turizmde herkesin umutla beklediği bir sezona yaklaşıyoruz. Ülkemiz aleyhinde yapılan olumsuz kampanyalara, estirilen olumsuz havaya rağmen bu sene rezervasyonlar bir önceki seneye göre oldukça yüksek. Tahminlere göre, bu yıl 38 milyon misafiri Türkiye'de ağırlayacağız. Bu da 2015 öncesine geldiğimizi gösteriyor. Türkiye'yi büyütmek, ekonomiyi güçlendirmek, yatırımlarımızı sürdürmek için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

VARNA'DA AÇIK KONUŞTUK

Varna'da gerçekleşen Türkiye- AB Zirvesi'ni değerlendiren Yıldırım, "Tüm gerçekleri Cumhurbaşkanımız muhataplarımızın yüzüne bir kez daha söyledi, belgeleri takdim etti. Bütün bunlara rağmen AB'nin ülkemize yönelik yaklaşımının hakkaniyetli bir zemine oturacağına dair işaret göremedik. Türkiye'nin terör örgütüne karşı verdiği mücadeleden ilişkilerimizin önünde bir engel gibi gösterilmesi doğrusu bizi çok rahatsız ediyor" dedi.

Büyümede rekor bekliyoruz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN