• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

‘Yenilenebilir de büyük hedefler koyduk’

‘Yenilenebilir enerjide büyük hedefler koyduk’

17.04.2018, 15:14 Güncelleme Tarihi: 18.04.2018, 00:26

ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Berlin’deki konferansta, “Avrupa’ya kaynak çeşitliliği ve enerji arz güvenliği noktasında önemli bir partner olmaya devam edeceğiz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yeni yüzyıla adaptesi ve teknolojik anlamda gelişiminde de katkılarımız sürecek” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Yenilenebilir enerji kaynaklarının yeni yüzyıla adaptesi ve teknolojik anlamda gelişimi noktasında da katkıda bulunmaya devam edeceğiz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Berlin'de Enerji Dönüşüm Diyaloğu Konferansı'nda konuştu. Enerji sektöründeki değişim ve bu çerçevedeki yeni döneme adapte olma sürecinin büyük önem taşıdığını ifade eden Bakan Albayrak, "Özellikle yenilenebilir kaynaklar dünyadaki konvansiyonel sistem değişimi açısından çok büyük bir önem arz ediyor. Çünkü bugün yaşadığımız dünyada bir milyardan fazla insan enerjiden, elektrikten faydalanamıyor. Bu gerçeklikten ve talep artışının artık doğudan daha fazla yoğun talep oluşturduğunu gördüğümüzden hareketle önümüzdeki süreçte çok daha büyük bir meydan okumayla karşı karşıyayız" dedi.

REKABET AVANTAJI SUNUYOR

Bakan Albayrak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hakikaten Asya'da, Çin ve Hindistan'da özellikle bunu ifade ediyorum. Sadece Çin ve Hindistan'ın gayrisafi milli hasılası, 2030'u bulmadan G7 ülkelerinin neredeyse tamamına yaklaşacak. Dünyada çok hızlı bir değişim var. Üreticilerin tüketici, tüketicilerin de üretici olacağı bir döneme doğru gidiyoruz. Burada uygulanacak değişim planları çok büyük bir önem arz ediyor. Çünkü dünya çok farklı sınamalarla karşı karşıya. Teknoloji yeni döneme adaptasyon açısından çok büyük bir rekabet avantajı sunuyor."

YENİ BİR POLİTİKA BELİRLEDİK


"Birçok açıdan yenilenebilir enerjinin çok önemli olduğuna inanıyoruz" diyen Albayrak, "Yeni bir enerji politikası ortaya koyduk. Üç sac ayağı üzerine oturttuğumuz, birincisi enerji arz güvenliği, ikincisi yerleştirme ve üçüncüsü bu çerçevede baktığımızda enerji verimliliği noktasında ortaya koyduğumuz bu çerçevenin Türkiye'yi yeni bir döneme hazırlaması gerektiğini düşündük. Bu çerçevedeki önemli sac ayaklarından yenilenebilir enerjiyi kaynak çeşitlendirilmesi, arz güvenliği açısından çok önemli buluyoruz. Türkiye yılda sadece enerji alanında son 10 yılın ortalamasına göre 44 milyar dolarlık ithalat yapan bir ülke, petrolün ve doğalgazın yüzde 90-95'ini ithal eden bir ülke, düne kadar elektrik tüketiminin yüzde 60-70'ini ithalata dayalı kaynaklardan sağlayan bir ülke olarak özellikle bu çerçevede yenilenebilir enerji konusunda önemli adımlar atmayı hedef koyduk" görüşünü dile getirdi.

AB VE OECD'DE BİRİNCİ SIRADAYIZ

Türkiye'nin enerjide bölgesinde ve dünyada öneminin arttığını vurgulayan Bakan Albayrak şunları söyledi:

"Dünyada enerji talebi ve büyümesinde Avrupa Birliği'nde birinci, OECD'de birinci, dünyada Çin'den sonra ikinci ülke olarak Türkiye olarak biz ekonomik büyümemizin alt yapısını oluşturan dinamik enerji büyüme potansiyeliyle özellikle bulunduğumuz istikrarsız ülke ve coğrafyalarla yoğun bir iklimde güvenli bir liman ve en önemlisi Avrupa'ya kaynak çeşitliliği ve enerji arz güvenliği noktasında önemli bir partner olmaya tabi ki devam edeceğiz. Bunun içerisinde bugün yenilenebilir enerji kaynaklarının yeni yüzyıla adaptesi ve teknolojik anlamda gelişimi noktasında da katkıda bulunmaya devam edeceğiz."

‘Yenilenebilir enerjide büyük hedefler koyduk’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN