• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İki ay sonra sandığa gidiyoruz

İki ay sonra sandığa gidiyoruz

18.04.2018, 15:55 Güncelleme Tarihi: 19.04.2018, 00:41

Erdoğan, lideri Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından erken seçimin ’da yapılmasının kararlaştırıldığını açıkladı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önceki gün erken seçimi gündeme getirmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bahçeli arasındaki kritik görüşme dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşti. Yaklaşık 30 dakika süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti MYK üyeleriyle de görüştü. Erdoğan, daha sonra Bahçeli ile görüşmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Başbakan Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

VERİMLİ BİR GÖRÜŞME

MHP Genel Başkanı ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Erdoğan, "Sayın Bahçeli'nin ifade ettiği milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınmasıyla ilgili teklifini değerlendirme fırsatı bulduk. 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması birçok alanda olduğu gibi siyasette de yeni bir dönemin miladıdır. 7 Ağustos 2016 tarihinde Yenikapı'da yaptığımız ve milyonlarca vatandaşımızın katıldığı büyük miting milletimizin biz siyasetçilere verdiği mesajı çok açık ve net ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanı olarak hem şahsımın hem de partimin uzun zamandır dile getirdiği yönetim sistemi değişikliğini yine Sayın Bahçeli'nin ön açması ve desteğiyle 16 Nisan'da hayata geçirme imkanı bulduk. Buna göre anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili hükümleri yapılacak ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir. Dolayısıyla Türkiye hala 16 Nisan'dan sonra artık eski diye ifade edebileceğimiz sistemle yönetilmektedir" dedi.

BELİRSİZLİKLERİ AŞMAK

Gerek Suriye'deki operasyonlar gerek bölgede yaşanan hadiseler Türkiye'nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı, "Ülkemizin geleceğine yönelik kararların daha güçlü alınması ve uygulanması için yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet kesbetmeye başlamıştır. Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu fotoğraftan hareketle bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşmamız gerektiği konusunda arkadaşlarımızla görüş birliğine vardık" ifadelerini kullandı.

24 HAZİRAN HAYIRLI OLSUN

Önümüzdeki seçimlere ittifak içinde girme konusunda mutabık bulundukları Bahçeli ile yaptıkları istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdiklerini açıklayan Erdoğan, "AK Parti ve MHP Meclis grupları olarak konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. Bu kararın ülkemiz, milletimiz, partilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" açıklamasını yaptı.

SINAVLAR ERTELENDİ

Erken seçim tarihinin Yüksek Öğretim Kurumları sınavının yapılacağı tarih olan 24 Haziran 2018 olarak açıklaması nedeniyle sınav tarihi değiştirildi. YÖK'ten yapılan açıklamada, YKS'nin 30 Haziran 2018-1 Temmuz 2018'de yapılacağı bildirildi. Öte yandan, ÖSYM tarafından hazırlanan "Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik" ile ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikte biyometrik doğrulama konusu dikkat çekti. Buna göre, aday ve görevlilerin fiziksel özelliklerini doğrulamak üzere biyometrik kimlik doğrulama yapılabilecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

AK Parti kurmayları, seçim tarihinin açıklanması ile birlikte kararın Meclis'ten nasıl geçirileceğini, takvimin nasıl işleyebileceği en önemlisi de cumhurbaşkanlığına geçiş sistemi ile ilgili uyum yasalarının çıkmasına gerek olup olmadığı değerlendirdi. Seçime ilişkin düzenlemeler dışında uyum yasalarının seçim sonrasına kalmasında bir sıkıntı olmayacağı değerlendirmesi yapıldı.

SEÇİM MİNİ PAKETİ

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik seçim yasalarını ilgilendiren uyum düzenlemelerini içeren mini paketin Meclis'te yasalaştırılması zorunluluğu bulunuyor.
Seçim kararı çıkar çıkmaz YSK seçim takvimini başlatacağı kamudan istifalar, adaylıklar ve teknik hazırlıklar başlayacak.
Bu nedenle mini paketin seçim kararından önce Meclis'ten çıkması gerekiyor. Mini paket ve hemen ardından da 24 Haziran'da erken seçim yapılmasına ilişkin teklifin Meclis'ten çıkartılması konuşuluyor.
Ancak seçim kararının mini pakete konularak eş zamanlı yasalaşması da gündemde.

BU HAFTA BİTECEK

Mini pakette cumhurbaşkanlığı oy pusulası, 100 bin imza ile nasıl cumhurbaşkanlığına aday gösterilebileceğine gibi teknik düzenlemeler yer alacak. AK Parti'nin paket ve seçim kararını bu hafta içinde TBMM'ye sunması ve Pazar gününe kadar yasalaştırması bekleniyor.

YSK'YA İKİ AY SÜRE

Bundan sonra ise süreci yönetme işi YSK'ya geçecek.
24 Haziran tarihi belirlenirken, YSK'ya seçimi kaç günde yetiştirmesinin mümkün olduğunun sorulduğu ve "en az 53-55 gün" denmesi üzerine böyle bu tarihin ortaya çıktığı öğrenildi.
Yasaların hızla çıkması ile birlikte seçik takvimi için YSK'ya yaklaşık iki aylık bir süre kalacak.
YSK karardan hemen sonra toplanıp bu süreye göre bürokratların istifa süreci, aday listelerinin hazırlanması ve YSK'ya sunulması, cumhurbaşkanlığına aday gösterme sürecinin nasıl işleyeceğine ilişkin seçim takvimini açıklayacak.

İki ay sonra sandığa gidiyoruz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN