• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’de koltuk direnişi

CHP’de koltuk direnişi

27.06.2018, 00:27 Güncelleme Tarihi: 27.06.2018,00:29

lideri Kemal , tabandan gelen istifa seslerine kulaklarını kapadı. Düzenlediği toplantıda partideki oy düşüşünden hiç bahsetmeyen Kılıçdaroğlu, CHP’nin seçim zaferi kazandığını AK Parti’nin ise kaybettiğini iddia etti. CHP lideri, gazetecilerin sorularını ise yanıtsız bırakıp kaçtı

Seçimlerde yüzde 22 oy alan ve dün parti kurmaylarıyla bir araya geldiği toplantının ardından istifa etmesi beklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimden zaferle çıktıklarını, kaybedenin AK Parti olduğunu iddia etti ve istifa etmeyeceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada seçim sonuçlarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'BAŞARDIK' DEDİ

Seçimlerde yüzde 22 oy alan ve istifa etmesi beklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimden zaferle çıktıklarını iddia etti, "Bu seçimin tek kaybedeni AK Parti'dir. Bir duvarı yıktık" dedi ve istifa etmeyeceğini açıkladı.

Hakkında yapılan istifa çağrılarına aldırmayan Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin önceki gün yaptığı başarısızlık yorumlarına karşı "Partide ne olacağına partililer karar verir" demekle yetindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı elde ettiği büyük seçim zaferinden dolayı da tebrik etmeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Biz hiçbir zaman dış telkinlerle kendi politikamızı belirlemeyiz. Demokrasiyi savunuyoruz. CHP'nin bütün üyeleri oturur konuşuruz" ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce'nin seçimlerde gösterdiği performansın beklentilerin altında kaldığını söyleyerek eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, İnce için şunları söyledi:

"Muharrem Bey seçim sürecinde parti rozetini çıkardı. Biz Muharrem Bey'in bütün çalışmalarına katkı verdik. Daha fazla oy alması lazımdı. Beklentinin altında kaldı. Kendi ifadesi. 9 ay sonra duvarın kalan kısmını yıkacağız. Bir tarafa yazın daha farklı sonuç alacağız"

SÖZLERİYLE ÇELİŞTİ

Konuşmasında "Koltuk sevdalılarının bu partide işi yoktur" ifadelerini kullanan CHP liderinin, bu sözlerine rağmen görevi bırakmayacağını açıklaması ise büyük çelişkiyi gözler önüne serdi. Kılıçdaroğlu'nun partisine 1 Kasım'a göre 2.5 puan kaybettirdiği seçimde başarıdan bahsetmesi ise büyük tepki topladı. Çünkü İnce, 24 Haziran'da partisini solladı. CHP, 81 ilin 50'sinde oy kaybetti. Üstelik oy kaybı partinin kalesi olarak nitelendirilen illerde bile yaşandı.

'KILIÇDAROĞLU PARTİYE ZARAR VERİYOR'

Eski CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise, "CHP'nin aldığı bu sonuçların sorumlusu Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve genel merkez ekibidir.
8 seçimde 8 yenilgi yaşayan Kılıçdaroğlu koltukta oturduğu her gün CHP zarar görmektedir. Artık makamınızı boşaltın ve CHP'nin eski genel başkanları arasında yerinizi alın" dedi.

Anadol, Muharrem İnce'nin performansını ise başarılı bulduğunu söyledi.

ŞIRNAK CHP İL YÖNETİMİ İSTİFA ETTİ

CHP Şırnak İl Yönetimi ve 180 üye, partinin aday belirleme tutumuna tepki göstererek istifa etti. Adı sanı belli olmayan bir kişinin birinci sıradan milletvekili adayı gösterilmesini hazmedemediklerini söyleyen İl Başkanı Mehmet Sıddık Çelik, Eski İl Başkanı Mehmet Uğur'a 1inci sıra adaylığı verilmeyerek büyük vefasızlık yapıldığını söyledi.

Çelik, "Biz Mehmet Uğur'u birinci sıra adayı beklerken, tepeden inme, merkez yoklamasıyla bölgede tanınmayan Sabri Kuytan adlı bir şahıs Silopi'den birinci sıra olarak belirlendi. Bunu hazmedemiyoruz. Bu nedenle CHP Şırnak İl Teşkilatı, Merkez İlçe Başkanlığı, Kadın Kolları Başkanlığı, Gençlik Kolları Başkanlığı ve belde başkanlarımız görevlerimizden istifa ediyoruz" dedi.

EROL, İSYAN BAYRAĞI AÇTI

CHP'den Elazığ Milletvekili seçilen Gürsel Erol da Kılıçdaroğlu ve ekibine isyan bayrağı açtı. Erol, "Ülke yönetimini hedeflemeyen, genel merkezi yönetmekle yetinenlere meydan okuyorum. Yarın (bugün) saat 11.00'da Genel Merkez önünde oturma eylemi başlatacağım" dedi.

İNCE MEYDAN OKUDU

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından önce sosyal medya hesabından Zeki Müren'in 'Elbet bir gün buluşacağız' şarkısıyla bir klip paylaşan ve "mücadeleye devam" mesajı veren Muharrem İnce ise CHP liderinin gazetecilerin önünde kendisine yönelik suçlayıcı ifadeler kullanmasının ardından Kılıçdaroğlu'na adeta meydan okudu. 81 ile teşekkür ziyareti yapacağını duyuran İnce, "Hepimizin Cumhurbaşkanı adayı olarak tüm Türkiye ile buluşmak, kucaklaşmak, teşekkür etmek için seçim öncesinde gidemediğim illerden başlayarak 81 vilayete gideceğim" ifadelerini kullandı.

CHP’de koltuk direnişi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN