• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kökten çözüm planı

Kökten çözüm planı

07.08.2018, 23:15

CHP liderinin, seçim sonrası yaptığı açıklamalarla partiyi yıprattığı iddiasıyla ’yi önce disipline sevk edeceği ardından da partiden ihraç edeceği konuşuluyor

CHP'de 24 Haziran seçimlerinde yaşanan hezimetin ardından başlayan tartışmalar tüm hızıyla sürüyor. Partinin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yanlılarının topladığı imzalar için "sayı yeterli değil" diyerek olağanüstü kurultayı toplamayan CHP Genel Merkezi'nin İnce'ye yönelik yeni bir hamle hazırlığında olduğu ifade edildi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir PM üyesi, İnce'nin seçim sonrası yaptığı çıkışlarının ardından Genel Başkan ve ekibi tarafından partiyi kamuoyu önünde küçük düşürdüğü gerekçesiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesinin planlarının yapıldığını söyledi. Ardından da İnce'nin partiden ihraç edilmesinin planladığını öne süren PM üyesi, "Bunun için gerekli ortamın hazırlanması için bir dizi çalışma yapıldığı yüksek sesle konuşuluyor. 'CHP'den gitsin, başka parti kursun, burayı rahat bıraksın' düşüncesiyle böyle bir girişime soyunmaları an meselesi" diye konuştu.

AYNI TAKTİK DEVREDE

Seçim başarısızlığı nedeniyle Kemal Kılıçdaroğlu'nu suçlayanlar, İnce'nin partinin başına geçmesi için çalışmalar yaparken Kılıçdaroğlu ve ekibinin ise, İnce'ye Mustafa Sarıgül'e yönelik taktiği uygulayacağı iddia ediliyor. Tabanda seveni olan ve kalabalık mitinglerle Genel Başkan havasına sokulan İnce'yi Sarıgül'ün sonunun beklediğini söyleyen PM üyesi, "İnce, parti disiplin kuruluna sevk edilerek ve partiden atılarak Sarıgül ile aynı kaderi yaşayacak" dedi. PM üyesi şöyle devam etti: "Seçim sonrası başarısızlık nedeniyle Kılıçdaroğlu'nu suçlayanlar, İnce'nin partinin başına geçmesi için seferber oldu. Bu gazla İnce de 'Kurultay lafı ağzımdan çıkmaz' dedi ama ardından da kurultay istedi. 'İnce'nin Genel Başkandan koltuğunu istemesi kamuoyu ve partililer önünde CHP'yi küçük düşürdü' iddiasıyla disiplin kuruluna sevk planları yapılıyor. 'CHP'den gitsin, başka parti kursun, burayı rahat bıraksın' düşüncesiyle böyle bir girişime başlamaları an meselesi. Ancak, olağanastü kurultay için imza veren delegelerden ve İnce taraftarlarından çekindikleri için bir yol arıyorlar.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ DEVREDE

Öte yandan CHP'de olağanüstü kurultaya gitmek için çalışmalarını sürdüren muhaliflerin, Kılıçdaroğlu'nu daha önce Ankara-İstanbul arasında düzenlediği sözde Adalet Yürüyüşü üzerinden zor durumda bırakmak için eylem hazırlığında olduğu belirtiliyor. Muhaliflerin tüm illerden aynı anda Ankara'daki Genel Merkez önünde son bulacak şekilde "Adalet Yürüyüşü" başlatmayı planladıkları dile getirildi.

DELEGEYE KÜBA VAADİ

CHP'de imzasını geri çeken 31 kişinin kimlikleri tartışılıyor. İsimleri sır gibi saklanan bu kişilerle ilgili ise ciddi iddialar var. Örneğin imzasını geri çeken delegelerden birinin kanser tedavisi gördüğü ve bu kişiye imzasını çekme karşılığında tedavi için Küba'ya gönderilme vaadinde bulunulduğu öne sürülüyor. Öte yandan kurultay için destek veren 14 vekilden 3'ünün de imzasını geri çektiği konuşuluyor.

B PLANI TÜZÜK KURULTAYI

Muhalifler ise olağanüstü kurultay için mahkeme seçeneğini tartışıyor. Yeni bir yol haritası belirlendi. Mahkeme seçeneğine karşı çıkan bazı muhalifler, B planı hazırladı. Buna göre Kılıçdaroğlu'nun yetkilerini daraltmak için tüzük kurultayı çağrısı yapılacak. Tüzüğe özellikle yerel seçimde adayların ön seçimle belirlenmesi maddesinin konması istenecek. Tüzük için sadece 249 imza gerekiyor.

İMZACI VEKİLLER YOLDAN DÖNMÜŞ​

CHP'de, kurultay için imza verip geri çeken 31 kişiden üçünün Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Kayseri Milletvekili Çetin Arık ve Uşak Milletvekili Özkan Yalım oldugu anlaşıldı. Birlikte hareket eden Aydın ve Arık, yerel seçimlerden önce yapılacak kurultayın partiyi böleceğini düşünerek, imzalarını geri çektiklerini söyledi.

FATİH ŞENDİL

Kökten çözüm planı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN