• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

50 yıllık ’li anayı ağlattılar!

Kılıçdaroğlu'nun, , , ve ’dan oluşan ‘Dörtlü Çete’ye inanıp, Başkan Adayı olarak tanıttığı ’in yerine ’ı aday yapması Nezir’in annesini bile ağlattı. Oğlu Suat Nezir’in seçim ofisine gelen ve yaşanan süreçten dolayı gözyaşlarına hakim olamayan anne Nuriye Nezir, “50 yıldır ’liyim. Ailem de CHP’li. Suat’a çok kötü şey yaptılar, çok kırdılar. Bizi küstürdüler. Artık CHP’li değilim” dedi.

50 yıllık CHP’li anayı ağlattılar!

22.2.2019

CHP'de daha önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından halka tanıtılan Buca Belediye Başkan adayı Suat Nezir'in son anda değiştirilerek yerine Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve İl Başkanı Deniz Yücel'in 'masa' arkadaşı Erhan Kılıç'ın aday gösterilmesinin ardından başlayan kaos ve gerginlik büyüyor. Nezir'in son anda çeşitli oyunlarla görevden alınması ailesini de şoke etti. Nezir'in seçim ofisine gelen annesi Nuriye Nezir'in (65) gözyaşları yürekleri parçaladı. Anne Nezir, "50 yıldır CHP'liyim. Ailem de CHP'li. Suat'a çok kötü şey yaptılar, çok kırdılar. Bizi küstürdüler. Artık CHP'li değilim" dedi.

36 SAAT BEKLETİLDİ
Bu arada Suat Nezir, şok kararın ardından Kılıçdaroğlu'yla görüşmek için gittiği Parti Genel Merkezi'nde 36 saat bekletildi. Tüm kapılar yüzüne kapanan Nezir, bırakın Kılıçdaroğlu ile görüşmeyi Özel Kalem Müdürü ile bile görüştürülmedi. Yeni Asır'a açıklamalarda bulunan Nezir, "Bu partide demokrasi ve halkçılık varsa hakkım olan adaylık geri verilir. CHP Genel Başkan Yardımcıları Tuncay Özkan ve Veli Ağbaba, Deniz Yücel ve İlçe Başkanı Kasım Akdağ tarafından hazırlanan, hiçbir geçerliliği olmayan adaylıktan çekildiğimi iddia eden, tamamen yalan ve yanlış ifadelerle hazırlanmış bir tutanakla Genel Başkanımıza giderek adaylıktan çekildiğim söylendi. Böyle bir yalan ve iftiraya maruz kaldım. Bunların at hırsızlarından farkı yok, bunlar partiden gitmeden partiden bahar filan gelmez" dedi.

OPERASYONLA İNDİRDİLER
"Bucalılara ihanet etmek istemediğim için Buca'nın özüne sözüne sahip çıktığım için beni harcadılar. Pişman mıyım asla, Başkanlık koltuğu için onurumu satmam, onurlu bir şekilde bu göreve geldim, tekrar söylüyorum, onursuzca bir hareketle görevden aldılar" diyen Nezir, "Onlar başkan yardımcılıkları, şube müdürlüklerine kadar paylaşmışlar. Onlar bizi orada kukla başkan yapamayacaklarını, kontrol altına alamayacaklarını anlayınca operasyon yapıp indirdiler. Hedefleri ve amaçları başka, bunu herkes biliyor. Ama Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu bilmiyor" dedi. Nezir ayrıca Buca'daki seçim ofisinde, basın toplantısı düzenledi. Balkan derneklerinin yanı sıra CHP eski İzmir İl Başkanı Kemal Karataş ve çok sayıda kişinin destek verdiği Nezir, sürece dair detaylı bilgi verdi. Belediye meclis üyesi adayları için CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ ile birlikte çalıştıklarını ve hazırlanan liste üzerinde mutabakat sağladıklarını açıklayan Nezir, şunları söyledi: "Hazırladığımız listeyi, İl Başkanı Yücel'e teslim ettik. 18 Şubat'ta Ankara'da bulunan CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ tarafından bana, üzerinde mutabık kaldığımız listeyle alakası olmayan yeni bir liste gönderildi. Deniz Yücel, Kasım Akdağ, genel başkan yardımcıları Tuncay Özkan ve Veli Ağbaba ile bir araya gelerek, Ankara'da ahbap- çavuş ilişkisine dayalı bir meclis tablosu oluşturuldu ve bu bana dayatılmaya çalışıldı. Ben de bu listeye tepki gösterdim. Benim dışımda hazırlanan bu yeni listenin Buca'nın demografik yapısını yansıtmadığını, hem parti içerisinde hem de Buca'nın genelinde sıkıntı yaratacağını, bu haliyle kabul etmemin mümkün olmadığını ilçe başkanı aracılığı ile ahbap- çavuş listesini yapanların hepsine ilettim. Benim başkan adaylığım hukuksuz bir şekilde geri çekildi. Yalan ve iftiraya maruz kaldım."

İÇERİĞİNİ PAYLAŞMADI
İl Başkanı Yücel'in, "Nezir'in adaylığı konusunda partinin yetkili organlarında tereddüt oluştu" açıklamasının hatırlatılması üzerine Nezir, şu yanıtı verdi: "Listelerin teslim edilmesine üç saat kala genel başkana adaylıktan çekildiğim söylendi. Sistematik şekilde genel başkan yanıltıldı. Partinin yetkili kurulları karar almadı. CHP'yi 3 kişi temsil etmiyor. Yücel'in çekincelerinin ne olduğunu açıkça merak ediyorum. Eğer benimle ilgili bir olumsuz durum varsa paylaşılsın. Ben de bileyim." Meclis üyesi aday listesi yapılırken, bazı partilerin kendisine 'Git biriyle listeyi yap' dediklerini ileri süren Nezir, "Bunların içeriğini partimize zarar gelmemesi açısından paylaşmayacağım. Ama Genel Başkanımız isterse kendisine bunları anlatabilirim" dedi.

​KILIÇ: BU ONURSUZCA HAREKET KABUL EDİLEMEZ
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, "Mevcut aday çekildi yalanı ile partide Genel Başkan Kılıçaroğlu kandırılmıştır" dedi. Kılıç, "İl ve İlçe Başkanlığı, MYK üyeliği koltukları; eşe, dosta, arkadaşa, akraba ve hemşeriye makam mevki dağıtma yerleri değildir. "Mevcut aday çekildi yalanı" ile Genel Başkan da yanıltılarak, belediye başkan aday adayı dahi olmamış birini seçim kuruluna vermek, ne ahlaka ne onura ne de Cumhuriyet Halk Partisi kültürüne yakışır. Buca adayına yapılan bu onursuzca hareket hangi ilde hangi ilçede kime yapılırsa yapılsın kabul edilemez" dedi.

Fatih ŞENDİL

50 yıllık CHP’li anayı ağlattılar! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.