• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ABD'nin kararına 3’lü ittifaktan ortak kınama

ABD'nin Golan Tepeleri kararına 3’lü ittifaktan ortak kınama
Giriş Tarihi: 27.4.2019

Türkiye, Rusya ve İran Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da düzenlenen 12. garantörler toplantısında, ABD'nin İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğini tanıma kararını kınadı. Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhtar Tleuberdi, üç ülkenin rejim ve muhalefet heyetinin bir araya geldiği ana oturumda kapanış bildirisini okudu. Bildiride tarafların Suriye'nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine bağlılıkları vurgulanarak, bu ilkelere evrensel olarak saygı duyulması gerektiği, kim tarafından, ne tür eylemlerle olduğu fark etmeksizin bu ilkelerin baltalanmaması gerektiğinin altı çizildi.

HUKUK İHLAL EDİLDİ
Ortak bildiride, "Bu bağlamda (Garantör ülkeler) ABD yönetiminin işgal altında bulunan Golan Tepeleri'nde İsrail'in işgalini tanıyarak, uluslararası hukuku, özellikle BM Güvenlik Konseyi'nin 497 sayılı kararını vahim biçimde ihlal eden ve Ortadoğu'da barış ve güvenliği tehdit eden kararını şiddetle kınadı" ifadesi kullanıldı. İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepelerini 1967'den bu yana işgal altında tutuyor.

ERDOĞAN, HUKUK POLİTİKALARI KURULU'NA BAŞKANLIK ETTİ
Başkan Erdoğan, Hukuk Politikaları Kurulu Toplantısı'na başkanlık etti. Külliye'de basına kapalı gerçekleştirilen toplantı 1 saat 50 dakika sürdü. Erdoğan, toplantının ardından da Anzak Günü kutlamalarına katılmak için Türkiye'ye gelen Yeni Zelanda Temsilciler Meclisi Başkanı Trevor Mallard'ı kabul etti.

ABD'nin Golan Tepeleri kararına 3’lü ittifaktan ortak kınama haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN