• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'ye F-35 resti

ABD'ye F-35 resti
Giriş Tarihi: 1.5.2019

Fuarı’nda konuşan Başkan Erdoğan, “Ülkemizin önünü kesmek için araç olarak kullanılan her hususta, kendimiz ve dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıyı kurmakta kararlıyız” dedi. Erdoğan, ile yaşanan F-35 gerilimine ilişkin ise “’nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur” diye konuştu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Türkiye'nin savunma sanayii alanında önemli yatırımlar yaptığının altını çizen Erdoğan, ABD ile yaşanan F-35 gerilimine de değindi. Erdoğan, özetle şunları söyledi: Devlet geleneği 2200 yılı aşan bir ülke olarak savunma sanayiine önem vermemiz kadar tabii bir şey olamaz. Varlığımızı sürdürebilmemizi etkili bir savunmaya borçluyuz. Bazıları Türkiye'yi 1 asırdan ibaret sanıyor. Halbuki biz dünyanın en güçlü kara ve deniz ordularını kurmuş, sadece Osmanlı ile 24 milyon kilometrekareye ulaşan hakimiyet alanı tesis etmiş bir ülkeyiz.

DAYATMAYI KABUL ETMEYİZ
Savunmada hedeflere adım adım ulaşıyoruz. Türkiye bu alanda hiçbir dayatmayı kabul etmeyecektir. Savunmada tarihi bir reform başlatarak dışa bağımlılığı yüzde 80'den, yüzde 30'lara indirdik. Türkiye'nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur. Bugün Türkiye, silahlı ve silahsız insansız hava araçları konusunda söz sahibidir. Şimdi kendi milli muharebe uçağımızı üretecek adımları atıyoruz. İnşallah, Hava Kuvvetlerimizin filolarında ağırlık kendi milli muharebe uçaklarımızdan oluşacak. Zırh, optik, yazılım, motor, simülasyon, patlayıcı teknolojileri başta olmak üzere, ülkemizin önünü kesmek için araç olarak kullanılan her hususta, kendimiz ve dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıyı kurmakta kararlıyız. Uçaklarımızda kullandığımız bombaları bize vermemek için kırk takla atanlar şimdi ürettiğimiz bombaların gücü karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

​SEÇİM ATMOSFERİNE RAĞMEN İHRACAT REKORU KIRDIK
Başkan Erdoğan, 4. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nda da, Türkiye tarihinin en yüksek ilk çeyrek ihracatının gerçekleştiğini söyledi. Erdoğan, "Türkiye'nin yeni vizyonunun ete kemiğe büründüğü alan dış ticarettir. 2019'un ilk üç ayında ihracat yüzde 3,3 artış göstermiş, ithalat ise yüzde 21,5 azalmıştır. Son 12 aylık ihracatımız yüzde 5,5'luk artışla 169,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Seçim atmosferine rağmen tarihimizin en yüksek ilk çeyrek ihracatına imza attık" dedi.

​BİR AYDA 160 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
SAVUNMA alanında atılan adımların terörle mücadelede büyük başarı sağladığını söyleyen Erdoğan, "Eğer bunlar olmasaydı biz terörle böyle mücadele edemezdik. Bu ayın başından şu ana kadar yaklaşık 160 teröristi etkisiz hale getirdik. İnlerine gireceğiz dedik ve şu anda giriyoruz. Onlar kaçacak biz kovalayacağız" diye konuştu.

ABD'ye F-35 resti haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN