• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İşçi kıyımına Buca'da eklendi

İşçi kıyımına Buca'da eklendi
Giriş Tarihi: 1.5.2019

’de ’li başkanların yönettiği belediyelerden her gün işçi çıkarma haberleri geliyor. Gaziemir ve Çiğli’nin ardından dün de ’nde 10 kişinin işine son verildi. İşten çıkarılan 7 arkadaşları için eylem yapan personeli de baskılar nedeniyle dün eylemlerine son vermek zorunda kaldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart seçimleri öncesi "CHP hiçbir belediyede işçi çıkarmayacak" sözü verirken İzmir'deki CHP'li başkanlar çalışanları birer birer kapının önüne koyuyor. Başta Çiğli, Gaziemir gibi birçok ilçede yaşanan işten çıkarmalar şimdi de Buca Belediyesi'ne sıçradı. Buca'da 10 kişinin işine son verildiği belirtildi. Belediyede işten çıkarmaların süreceği kaydedildi.

Öte yandan 23 kişinin işten çıkarıldığı Çiğli de, dün güne gergin başladı. Çiğli Belediyesi'nde, işçi kıyımına tepki gösteren çalışanların başlattığı eylemde Harmandalı şantiyesinde dün sabah işçiler ve Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer arasında gerginlik yaşandı. Koçer'in sabah 06.00'da şantiyeye gelip işçileri işlerine dönmeye ve eylemi bitirmeye çağırdığı, aksi taktirde işten attırmakla tehdit ettiği öne sürüldü.

ÇİĞLİ'DE İŞÇİLERE TEHDİT
İddiaya göre Koçer, işçilere "İşe çıkmazsanız noter ve avukat getirir, tutanak tutar, sizi de işten çıkarırım" dedi. İşçilerin Koçer'e tepki gösterdiği ve kısa bir süre gerginlik yaşandığı iddia edildi. Tartışmalara Genel İş Sendikası 5 No'lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara da dahil oldu. Başkan Yardımcısı Koçer'in "Sen demedin mi işçileri çıkar" sözlerine sinirlenen Kara'nın "Biz işçiler işlerinden çıkarılmasın diye mücadele ediyoruz, neden yalan söyleyerek beni işçilerin önüne atıyorsun. Senin yaşına hürmetim var, yalan söyleme" diyerek tepki gösterdiği ve karşılıklı söz düellosuyla kısa süreli gerginlik yaşandığı iddia edildi. Öte yandan taraflar arasında yapılan görüşmelerde dün öğleden sonra uzlaşmaya varıldığı ifade edildi. Sendika Şube Başkanı Ali Haydar Kara, "Grev ve eylem sonlandı. Taraflar 3 Mayıs'ta bir araya gelecek" dedi.

İşçi kıyımına Buca'da eklendi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN