• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin S-400 haklılığı teyit edildi

Türkiye’nin S-400 haklılığı teyit edildi
Giriş Tarihi: 30.6.2019

G-20 kapsamında Başkan Erdoğan ile görüşen ABD Başkanı Trump, S-400’ler konusunda, “Başkan Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi, fakat izin verilmedi. ’ye adil davranılmadı” dedi. Erdoğan da, S-400 nedeniyle yaptırım iddialarına Trump’ın açıklık getirdiğini belirterek, “İki stratejik ortak arasında böyle bir şey olması söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi'nin son gününde yoğun ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan, sırasıyla Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi. G-20 kapsamındaki oturumlara da katılan Erdoğan, zirvenin sonunda düzenlediği basın toplantısında, özetle şunları söyledi:

YAPTIRIM OLMAYACAK
S-400'lerle ilgili konuda bizim bütün anlaşmamız bitti. Şu anda artık olay teslimat sürecinde. Böyle bir sözleşmeyi inkar etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz. Bu iş bitti. Fakat burada bir gerçeği ortaya koymak lazım. Biz Amerika ile de Patriot alma hususunda Sayın Obama döneminde bir adım atmıştık. Fakat maalesef Kongre müsaade etmedi, satışı gerçekleştirmediler. Bizim de hava savunma sistemleri için böyle bir adım atmamız gerekiyordu. En uygun şartlarda bunu Rusya'dan aldık. Yaptırımlar konusuna zaten Sayın Trump, açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden dinlemiş olduk. S-400 olayı bir taraftan yürürken biz Amerika'dan Boeing uçakları alıyoruz. Serbest piyasa ekonomisinin olduğu bir dünyada bunları birbirine karıştırmayacağız. Adımlarımızı buna göre atacağız. Biz Amerika ile stratejik ortağız. Bizim atacağımız adımlarda Türkiye'nin egemenlik haklarına birilerinin müdahale etme gibi bir yetkisi yoktur. Bunu da herkesin bilmesi lazım.

116 UÇAK ALACAĞIZ
F-35 konusunda bizim Amerika'ya yaptığımız 1 milyar 400 milyon dolar ödememiz var. Biz pazar değiliz, ortak üreticiyiz. Şu ana kadar bize teslimatı yapılan 4 tane F-35 var. Ama alacağımız 100 artı 16, toplam 116 uçak. Ödeme planımız başlamış. Ama bu konuda altta birilerinin yaptığı açıklamalarla Sayın Başkan'ın yaklaşımları hiç örtüşmüyor. Bunların da bizim ikili ilişkilerimizi bozmayacağına inanıyorum ve yola bu kararlılıkla devam ediyoruz. Trump'tan yaptırım olacağına dair böyle bir görüntü ortada yok. Bu tabi iki stratejik ortak arasında böyle bir şeyin olması söz konusu değildir, olamaz diye düşünüyorum.

SALDIRILARIN BİR DAHA OLMAMASI GEREKİR
Konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Erdoğan, "Suriye'de 12 noktaya rejim tarafından saldırı oldu. Bir askerimiz şehit oldu. Gereken tarafımızdan yapıldı. Temenni ederiz ki bundan sonra bu tür saldırılar olmaz. Şu anda bir sükunet söz konusu. Sayın Putin'le görüşmemizde bunları ele aldık. Bu gözlem kulelerinin varlığı İdlib'in korunmasıdır. Bu konudaki hassasiyetimizi sonuna kadar koruyacağız. S-400 teslimat tarihiyle ilgili kesin bir tarih ben vermedim. Ama temmuz ayının ilk yarısında teslimat başlar diye ilgili birimlerimiz açıklama yaptılar. Şu andaki beklenti de bu istikamette" dedi.

S-400 TESLİMATINDA BİR AKSAMA YOK
Başkan Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmesi ise yaklaşık 55 dakika sürdü. Erdoğan, Putin'e "değerli dostum" diye hitap ederek, şöyle dedi: "Özellikle son dönemde Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok ciddi bir ivme yakalamış bulunuyoruz. Özellikle S-400 sevkiyatıyla ilgili yol haritasını izliyoruz. Şu anda gözler bu işin sevkiyatıyla ilgili süreçte. Bunda da aksama söz konusu değil. Vize muafiyetinin sağlanması konusunda henüz istediğimiz noktada değiliz. Bunun hızlandırırsak memnun olacağız" dedi. Putin ise, 2018 yılında ikili ticaret hacminin yüzde 15 arttığını belirterek, "Her iki taraftan da ciddi miktarda karşılıklı yatırımlar söz konusu. Karşılıklı turizm akımı da ciddi oranda arttı. Geçen sene 6 milyon Rus turist Türkiye'yi ziyaret etti. Bu bir rekor. Bu yılın yeni başarılara vesile olmasını diliyoruz" diye konuştu.

TRUMP OBAMA YÖNETİMİNİ SUÇLADI
Başkan Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın, G-20 Zirvesi kapsamında görüşmesi yaklaşık 35 dakika sürdü. Görüşme sonrası konuşan ABD Başkanı Trump, "Bizim ilişkilerimiz daha derin hale geliyor. Özellikle ticaretimizi 4 katına çıkartmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Gazetecilerin S-400 meselesiyle ilgili sorularını da yanıtlayan Trump, S-400 konusunun karmaşık olduğunu belirterek, "Farklı çözümler arıyoruz" şeklinde konuştu.

'ADİL DAVRANMALIYIZ'
Obama döneminde Türkiye'nin ABD'den Patriot füze savunma sistemi almasına izin verilmediğini hatırlatan Trump, "Başka sistemi alınca şimdi bizim sistemimizi alabilirsin diyorlar. Böyle iş yapamazsınız. Türkiye bizim dostumuz. Beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Bunu daha da büyüteceğiz. İnsanlara bu şekilde, Obama yönetiminin yaptığı gibi davranamazsınız" dedi. Konuşmasında Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu da belirten Trump, "İnsanlara adil davranmak zorundasınız. Türkiye'ye adil davranıldığını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı. Trump, konuşmasında Türk heyetini işaret ederek, "Ne kadar güzel insanlar, onlarla ilişki kurmak ne kadar kolay. Hiçbir Hollywood setinde bu kadar güzel insanı bir arada bulamazsınız" diye espri yaptı.

ERDOĞAN'DAN, DÜNYAYA TERÖR UYARISI
Konuşmasında dünyaya terör uyarısı da yapan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Terör tüm insanlığın düşmanıdır. Bunun için tüm devletlerin teröre 'terör' deme erdemini göstermesi gerekiyor. Bu hususta Suriye sahasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Etnik temizlik uygulayan, çocukları silah altına alan, insanları göçe icbar eden PKK, YPG gibi örgütler bazı müttefiklerimiz tarafından el üstünde tutuluyor. 15 Temmuz darbe girişiminde 251 kişiyi vahşice katleden FETÖ tarzı yapılar kimi Batılı devletlerde himaye görüyor. Demokrasiye kasteden darbecilerin 'siyasi sığınmacı' kılıfı altında korunmasının faturası tüm insanlık için ağır olacaktır. Batı dünyasını zehirli bir sarmaşık gibi saran ırkçılığın kabusa dönüşmesini istemiyoruz. Bunun için de ikazlarımızı yapıyoruz. Üzülerek belirtmek isterim ki birçok Batılı ülke, Mısır'da verilen idam cezaları karşısında üç maymunu oynuyor. Konu Türkiye olunca ortalığı ayağa kaldıranlar, maalesef bunlara ses çıkarmıyor. Bu çifte standardın en açık göstergesidir." nı

HASAN AY

Türkiye’nin S-400 haklılığı teyit edildi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN