• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başkan Erdoğan: Aramalara aynı kararlılıkla devam edeceğiz

Başkan Erdoğan: Aramalara aynı kararlılıkla devam edeceğiz
Giriş Tarihi: 23.8.2019

Başkan Erdoğan, ile düzenlediği toplantıda “’deki arama çalışmalarına aynı kararlılıkla devam ediyoruz, devam edeceğiz. Türklerinin haklarını da savunmayı sürdüreceğiz” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Kendi haklarımızı nasıl savunuyorsak Kıbrıs Türklerinin haklarını da savunmaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz'deki arama çalışmalarına aynı kararlılıkla devam ediyoruz, devam edeceğiz" dedi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye'nin bölgede bulunmadığını iddia eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na da tepki gösterdi. Erdoğan, "Demek sen oradaki gemilerimizde bulunan bayrakları tanımıyorsun, sana bu bayrağı tanıtacağız" dedi.

RUMLARIN UZLAŞMAZ TAVRI
Kıbrıs'taki sorunun ortaya çıkışının da bugüne kadar gelişinin de tamamen Rumların uzlaşmaz tavırlarından kaynaklandığını vurgulayan Erdoğan, "Dün Kıbrıs Türklerinin kanını akıtarak adayı ele geçirmeye çalışanlar, bugün de siyasi ve ekonomik saldırılarla aynı amacın peşindedir. Doğu Akdeniz'de ne Türkiye'yi ne de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yok sayan hiçbir proje hayata geçirilemez. Şayet yaşananlardan hala ders almayanlar varsa onlara da gereken cevapları vermekten çekinmeyeceğimizin bilinmesini isterim" görüşünü dile getirdi. Tatar da Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarını korumak için Türkiye'nin yaptığı fedakarlıkların kendilerine güç verdiğini söyledi. Tatar, "Kıbrıs meselesinde Bir anlaşma durumunda Türkiye'nin garantör ülke olarak müdahale hakkının olması gerekir" diye konuştu. Tatar'ı, Başbakanlık görevini üstlenmesinin ardından ilk resmi ziyareti vesilesiyle misafir etmekten memnuniyet duyduğunu kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin, KKTC'nin güvenliği ve refahı için yürüttüğü çalışmaları desteklemeye devam edeceğine dikkat çekti. Başkan Erdoğan, "Kendi haklarımızı nasıl savunuyorsak Kıbrıs Türklerinin adadaki ve bölgedeki çıkarlarını da aynı kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz. Kıbrıs'taki sorunun ortaya çıkışı da bugüne kadar gelişi de tamamen Rumların uzlaşmaz tavırlarından kaynaklanıyor. Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahalesinin sebebi de yine Rumların oradaki soydaşlarımıza karşı giriştiği kanlı saldırılar sebebiyledir" dedi.

MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
Başkan Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:
● Türkiye, Kıbrıs meselesiyle adayla olan derin tarihi bağları yanında, buradaki 3 garantör ülkeden biridir ve bundan dolayı da söz hakkı vardır. Ama hiç söz hakkı olmayanların kalkıp da burada tasarrufta bulunmaya yönelmesi bizi pek ilgilendirmez.
● Kıbrıs Rum kesimi ancak samimi ve gerçekçi bir uzlaşma zeminine gelirse adada herkesin beklediği çözüm yolu açılır. Sayın Başbakan ile yaptığımız görüşmede KKTC yönetiminin bu konudaki dirayetini ve kararlılığını görmekten memnuniyet duydum.
● Kıbrıslı kardeşlerimizle Doğu Akdeniz'de arama faaliyetlerini iki sondaj ve iki sismik araştırma gemisiyle yürütüyoruz. Bu gemilerimizin faaliyetlerini güvenle yürütebilmeleri için deniz ve hava kuvvetlerimizin unsurları da görev başındadır. Türkiye, Doğu Akdeniz'de asla haksız, adaletsiz bir yaklaşıma müsaade etmeyecektir.

Başkan Erdoğan: Aramalara aynı kararlılıkla devam edeceğiz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN