• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Özdağ’ın ihraç kararına mahkemeden iptal çıktı

Özdağ’ın ihraç kararına mahkemeden iptal çıktı

14.1.2021

ANKARA 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Millet-vekili Ümit Özdağ'ın İYİ Par-ti'den ihracına ilişkin kara-rı iptal etti. Özdağ, "İstanbul İl Başkanı FETÖ'cü" dediği için Disiplin Kurulu kararı ile İYİ Parti'den ihraç edilmişti.

'ADALET YERİNİ BULDU'

Özdağ'ın, ihraç kararının ipta-li için açtığı dava dün Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesin-de görüldü. Mahkeme, davanın kabulüyle Özdağ'ın, parti üye-liğinden çıkarılmasına ilişkin Disiplin Kurulu kararının iptali-ne kesin olarak hükmetti. İYİ Parti İstanbul Milletveki-li olarak görevine devam etme hakkını yeniden kazanan Özdağ, kararın doğru olduğunu söyledi. Karar ile ilgili bugün basın top-lantısı düzenleyerek merak edilenlere açıklık getire-ceğini söyleyen Özdağ, "Mah-keme kararı doğru. Adalet yerini buldu" ifadeleri-ni kullan-dı.

TÜZÜĞE AYKIRI ŞEKİLDE DİSİPLİNE SEVK EDİLDİ
ÖZDAĞ'IN avukatı Uğur Tarhan, Disiplin Kuruluna sevk yetkisi sadece genel başkan ve Genel İdare Kurulu'nda bulunmasına rağmen, müvekkilinin tüzüğe aykırı şekilde partinin Genel Sekreterliği'nce Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini öne sürdü. Müvekkilinin ihracına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Milletvekili Koray Aydın hakkında yaptığı açıklamaların da gerekçe gösterildiğini anlatan Tarhan, fakat Disiplin Kurulu'nun isnat edilen fiiller dışında soruşturma yapıp, karar tesis etme yetkisinin bulunmadığını savundu.

Özdağ’ın ihraç kararına mahkemeden iptal çıktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.