• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Foça’da askeri eğitim uçağı denize düştü

Konya'da düşen Türk Yıldızları uçağında Pilot Yüzbaşı Burak Genççelep'in şehit olmasının ardından, dün de İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan eğitim uçuşu için havalanan KT-1 tipi uçak, Foça açıklarında denize düştü.

Foça’da askeri eğitim uçağı denize düştü

10.4.2021

Mersinaki mevkisinde askeri bir uçağın düştüğü ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda jandarma, polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Bölgede arama kurtarma çalışması başlatılırken, düşen uçaktan fırlatma koltuğu sayesinde sağ kurtulan Hava Pilot Albay Ahmet Kendir ile Yarbay Hakan Eryılmaz, tekne ile deniz kıyısına getirildikten sonra ambulans helikopterle Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

2 PİLOTUN DURUMU İYİ
YARALI pilotları ziyaret eden İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, "Çok şükür ki pilotlarımızın her ikisi de sağ salim kurtarıldı. Durumları iyi, küçük kırıklar ve denize düşmüş olmaktan dolayı üşümeye bağlı sıkıntılar var, ciddi bir sıkıntı yok" diye konuştu. Milli Savunma Bakanlığı de, uçağın ilk bilgilere göre motor arızası nedeni ile kaza kırıma uğradığını açıkladı. UÇAĞIN düşüşüne tanık olan amatör balıkçı Selahattin Coşkun, "Önce bir patlama sesi duyduk. Ardından denizin üzerinde iki paraşüt gördük. Bunlar uçaktan atlayan pilotlardı. Uçak bir müddet sonra alçalıp denize düştü. Pilotları sudan balıkçı tekneleri aldı" diye konuştu.ENKAZIN BULUNDUĞU BÖLGE BELİRLENDİ
Kazanın ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin Orak Adası ve İngiliz Burnu açıklarında yürüttüğü çalışma sonucu enkazın bulunduğu bölge tespit edildi. Bölgeye şamandıra yerleştiren ekipler, su altındaki enkaza ulaşmak için çalışmaya devam ediyor.

METİN BURMALI

Foça’da askeri eğitim uçağı denize düştü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.