• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

müminin silahı­dı­r

Dua müminin silahı­dı­r

18.05.2018, 09:35

Yüce Rabbimiz Allahü Teala tarafından hediye edilen, bizi huzura erdiren, direncimizi artıran, ümitlerimizi ve istikbale dair ideallerimizi diri tutan büyük bir nimet vardır. Bu nimetin adı ""dır. Dua, bizlere bahşettiği bir rahmet ve bereket kapısıdır.

Dua, Allah'a iman ve teslimiyetimizin, kulluk bilincimizin bir ifadesidir. Bizleri bir an olsun terk etmeyen, yalnız bırakmayan bir Rabbimiz olduğu şuurunun tezahürüdür. Dua, varoluşun keşfidir. Bizler dua ederken neye muhtaç olduğumuzu, sınırlarımızı, maddi ve manevi imkânlarımızı fark ederiz.


Haddimizin ve takatimizin, yaratılış gayemizin, sorumluluklarımızın farkında olduğumuzu dile getiririz. "Resûlüm! De ki: Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?" (Furkân, 25/77) âyetinde belirtildiği gibi Rabbimizin katında duamızla daima değer buluruz. Dua, kulluğumuzun Allah'a arzıdır.
Dualarımızla Allah'ın emrine ve kararına razı olduğumuzu dile getiririz. Esasen bütün ibadetlerimiz, O'nun rızasını murat ederek yakarmaktır. Biliriz ki; bütün ibadetlere ruh ve anlam katan duadır.


İBADETİN ÖZÜ


İbadet, yani kul olma bilinci, duayla tamamlanır. Bu yüzdendir ki; Peygamberimiz (s.a.v.), "Dua, ibadetin özüdür." buyurmuştur.


Dua, hem bir davettir, hem de davete icabettir.Rabbimiz "Bana dua edin ki, duanıza icabet edeyim." (Mü'min, 40/60) buyurarak bizleri duaya davet etmektedir. "Bana dua ettiğinde dua edenin dileğine karşılık veririm." (Bakara, 2/186.) âyetiyle de duamıza icabet edeceğini müjdelemektedir.
Yeter ki bizler, bu bilinç içerisinde Rabbimize dua edelim.


O'nun rızasını, yardımını, bereketini, affını isteyelim.
Akıl ve kalp duaya durmadan dilin duası fayda etmez. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v), şöyle buyurmuştur: "Allah'a (cc) kabul edileceğine gerçekten inanarak dua ediniz. Biliniz ki Allah (cc), ciddiyetten uzak ve umursamaz bir kalp ile yapılan duaları kabul etmez." (Tirmizî, Deavât, 65.) Dua da imandan kaynaklanan bir silahtır.


Her şeyden önce, kendisinin en gizli hatırlarını, kalbinin en içten iniltilerini, aklının en ince çırpıntılarını gören; sessiz feryatlarını, sesli haykırışları gibi duyan, her an ilim ve kudretiyle yanında hazır ve nâzır olan bir Allah'a iman etmek öyle bir silahtır ki, alt edemeyeceği düşmanı yoktur. Hz. Yunus'u (a.s.) balığın karnından kurtaran, Hz. Eyyub'u (as) en ıstıraplı hastalığın pençesinden kurtaran silah duadır. Yerli yerinde, zamanında, ihtiyaç anında, samimi olarak istimal edilen dua silahının hedefini şaşırması diye bir şey söz konusu değildir. Yeter ki dua acelelik ve ümitsizlik virüsüne bulaştırılmasın... Konuyla ilgili olarak Hz. Ali (ra)'den gelen rivayete göre Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v). şöyle buyurdu: "Dua, müminin silahı, dinin direği, göklerin ve yerin nurudur." (bk. Hakim, Müstedrek, I/492)

Dua müminin silahı­dı­r haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN