• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gerçek özgürlük 'a kulluk

Gerçek özgürlük Allah'a kulluk

18.05.2018, 09:20

Ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz, şöyle buyuruyor: "Rabbiniz Allah'tır. O'ndan başka ilah yoktur. O, her şeyin yaratıcısıdır.


Öyle ise O'na kulluk edin. Güvenilip dayanılacak tek varlık O'dur." (Enam 6/102). Bir hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:


"Şu üç haslet vardır ki, bunlar kimde bulunursa o kimse imanın tadını alır: Allah ve Resûlü'nü her şeyden çok sevmek. Sevdiği kimseyi yalnızca Allah rızası için sevmek. Allah kendisini küfürden kurtardıktan sonra tekrar ona dönmeyi ateşe atılırcasına korkunç görmek." (Müslim/İman 67). Yüce dinimizin en büyük gayesi, bizleri Allah'a imanla yüceltmektir. O'na kullukla, ubudiyetle özgürleştirmektir. Zira inancımıza göre asıl özgürlük, sadece Allah'a kul olmaktır. Asıl hürriyet, kula kul ve esir olmaktan kaçınmaktır. Asıl irade, nefsin hevâ ve heveslerine, istek ve arzularına, şehvet ve tutkularına teslim olmaktan sakınmaktır.


EN BÜYÜK ÖZGÜRLÜK İMAN


İman, en büyük özgürlüktür. Mümin, ruhu özgür olan kişidir. Zira mümin, sadece Rabbinin huzurunda boyun eğer. Asla kula kulluk etmez. Bilir ki, Allah'tan başkasına boyun eğmek, kula kulluk etmek köleliktir. Mümin, kendisini fani şahsiyetlere değil, bâkî hakikatlere adar. Hak ve hakikate karşı kör, sağır ve dilsiz kesilmez. İyiyi ve doğruyu göremeyecek kadar kalbini ve iradesini köreltmez. Kalbinde hiçbir sevgiyi Allah ve Resûlü'nün sevgisinden daha üstün tutmaz. Bilir ki, başka sevgileri Allah ve Resûlü'nün sevgisine üstün tutmak, bütün kötülüklerin başıdır.
Allah'a ortak koşmaktır. Allah'a ortak koşmak ise en büyük zulümdür.


Mümin, yalnızca Allah'ın hoşnut olacağı işlere yönelmeye gayret eder. Bilir ki, O'nun gazabına neden olacak tercihlerde bulunmak özgürlüğü zedelemektir.


Mümin, dünyanın geçici nimetlerine, aldatıcı zevklerine esir olmaz.
Bilir ki, heva ve hevesinin esiri olmak, özgürlüğü yitirmektir. Mümin, varlıkların en şereflisi olarak yaratıldığının farkında olan kişidir. Bilir ki, bu şerefini ebedileştirecek olan imanıdır. Müminin hayat rehberi, doğru ile yanlışın, hak ile batılın, günah ile sevabın ayırt edicisi olan Yüce Kur'an'dır. Müminin yol göstericisi, insanlığın yegane önderi olan Rahmet Peygamberidir. Allah nezdinde mümini değerli kılan Allah'ı tefekkür eden bir akıldır. Allah'ın sevgi ve rızasını en üstün tutan bir gönüldür. Salih amellerle geçirilmiş bereketli bir ömürdür.

Gerçek özgürlük Allah'a kulluk haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN