• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gönül Erenleri -  Hüdai Hazretleri

Gönül Erenleri - Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri

18.05.2018, 10:02

OSMANLI devri İstanbul velilerinin büyüklerindendir. Asıl adı Mahmud'dur. 'Hüdai' ismi ve 'Aziz' sıfatı kendisine sonradan verilmiştir. Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri'nin neslinden olup, 'seyyid'dir. Koçhisar'da doğmuş, çocukluğu Sivrihisar'da geçmiştir. O, bir asra yakın ömür sürmüş ve sekiz padişah devrini idrak etmiş bir gönül sultanıdır.
Asrında, gerek eserleri, gerekse sohbet, irşad, vaaz ve nasihatleri ile ümmet için bir feyiz kaynağı olmuştur.

CELVETİYYE tarikatının kurucusu, mutasavvıf, şair olan Hüdai Hazretleri 948'de (1541) Şereflikoçhisar'da doğdu. Çocukluğunu geçirdiği Sivrihisar'da ilk tahsiline başladı. Daha sonra İstanbul'a giderek Küçükayasofya Medresesi'ne girdi.

Medrese tahsilini tamamladıktan sonra hocası Nazırzade Ramazan Efendi'nin müridi oldu. Talebelik ve müritlik yıllarında bir yandan da Halvetiyye tarikatına mensup Küçükayasofya Camii Şeyhi Nureddinzade Muslihuddin Efendi'nin sohbetlerine devam etti.

TALEBELİK ve müritlik yıllarından beri tasavvuf çevresiyle yakın teması bulunan Hüdai, hocasının ölümünün üzerinde bıraktığı derin tesir sebebiyle resmi görevlerinden ayrılarak daha önce vaaz ve sohbetlerine katıldığı Muhyiddin Üftade'ye intisap etti. Üç yıl gibi kısa bir zamanda seyrü sülukünü tamamladı.

ŞEYH Üftade kendisini memleketi Sivrihisar'a halife tayin etti.
Burada ancak altı ay kadar kalabilen Hüdayi, Şeyhi Üftade'yi ziyaret etmek için tekrar Bursa'ya döndü.
Fakat bu arada Şeyhi vefat edince Rumeli'ye gitti. Trakya ve Balkanlar'da bir süre kaldıktan sonra İstanbul'a geldi.

ŞEYHÜLİSLAM Hoca Sadeddin Efendi'nin delaletiyle tayin edildiği Küçükayasofya Camii Tekkesi'nde sekiz yıl şeyhlik makamında bulundu. Bir yandan da Fatih Camii'nde vaizlik yaptı, tefsir ve hadis okuttu.

DERGAHIN inşaatıyla daha yakından ilgilenmek için ikametgahını Rum Mehmed Paşa Camii civarına nakletti. Sultan Ahmed Camii'nin açılışında (1616) ilk hutbeyi Aziz Mahmud Hüdayi okudu ve her ayın ilk pazartesi günü burada vaaz etmeyi kabul etti. Üsküdar'da bulunduğu yıllarda Bulgurlu'da da bir çilehane ile bir hamam yaptırdı. Çilehanenin bulunduğu yerdeki Bulgurlu köyü, Ilısuluk tarlaları ve Gaziler tepesinin bir kısmı I. Ahmed tarafından ferman-ı hümayunla Aziz Mahmud Hüdayi adına tescil edildi.

Gönül Erenleri - Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN