• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gönül Erenleri - İzmirli ve Çorakkapı haziresi

Gönül Erenleri - İzmirli Osman Nuri Efendi ve Çorakkapı haziresi

18.05.2018, 09:45

TEFSİR, hadis ve fıkıh âlimi, tasavvuf ehli, veli... On üçüncü asrın başlarında İzmir'de doğdu. Aynı asrın sonlarında İzmir'de vefat etti.

Küçük yaşta ilim öğrenmeye başlayan Osman Nuri Efendi, temel din bilgilerinin yanında, Kur'an-ı Kerîmi de baştan sona ezberledi. Sonra İzmir ve Manisa'da, daha sonra İstanbul'da, ilim sahiplerinin derslerine devam etti. Yüksek din ilimlerinde ve onlara yardımcı olan alet ilimlerinde tahsilini tamamlayarak, hocalarından icazet (diploma) aldı.

Ayrıca Kur'an-ı Kerimin yedi kıraat üzere okunuşunu öğrenip, buna dair ilmi tahsil etti. Memleketi olan İzmir'e gidip, Çorakkapı Camii'nde imamlık yaptı. Güzel sesi ve kıraat üzerindeki engin bilgisi ile sünneti şerîi üzere okuduğu Kur'an-ı Kerimi dinlemek isteyen Müslümanlar, akın akın Çorakkapı Camii'ne koştular. Osman Nuri Efendi de, beş vakit namazda Müslümanlara güzel sesi ile Kur'an-ı Kerim kıraat etti. İhlasla okuduğu Kelam-ı ilahî, Müslümanları coşturur, ilahi aşka gark ederdi.

Gönül Erenleri - İzmirli Osman Nuri Efendi ve Çorakkapı haziresi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN