• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'da itikaf bereketi

Ramazan'da itikaf bereketi

18.05.2018, 09:27

ayının son on gününde, gece gündüz bir camiye kapanıp ibadet etmeye, itikaf denir. Ramazan-ı şerifte itikaf, müekked sünnettir. Ancak itikaf, sünnet-i kifaye olduğu için bir mahallede birkaç kişi itikafa girerse, diğerlerinin bu sünneti yapması gerekmez.

İmkanı olanlar itikafa girmeli. İtikaf eden, camide yiyip içer, yatar. Abdest için dışarı çıkabilir. İtikafla ilgili birçok hadis-i şerif vardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) itikaf ile ilgili şöyle buyurmuştur: "İtikafta olan, günahlardan uzaklaşır, her iyiliği işlemiş gibi sevaba kavuşur." (İbni Mace), "Bir devenin iki sağımı kadar itikaf eden, bir köle azat etmiş gibi sevab kazanır." (Tenvir), "Ramazan'da on gün itikaf eden, iki defa (nafile) hac yapmış gibi sevab kazanır." (Beyheki), "Allah rızası için bir gün itikaf, insanı Cehennem'den çok uzaklaştırır." (Taberani), "Sünnet iki türlüdür: Sünnet- i hüda ve sünnet-i zevaid. Camide itikaf etmek, ezan okumak, ikamet getirmek ve cemaatle namaz kılmak sünnet-i hüdadır. Bunlar, İslam dininin şiarıdır. Bu ümmete mahsustur. (Hadikat- ün-nediyye).

RAMAZANIN SON 10 GÜNÜ


Allah'ın rızasını kazanmak için belli bir adab içerisinde kalmak ve ibadetle meşgul olmak anlamına gelen "itikaf" ibadeti, Ramazan'ın son 10 gününde gerçekleştiriliyor.


İtikafa girenlere "mütekif" veya "akif" deniliyor. Modern hayatın yoğunluğu içinde kendisine zaman ayıramayan Müslümanlar için bulunmaz bir nimet olarak görülen "itikaf" ibadeti, Ramazan'ın manevi ikliminden yararlanmak ve Kadir Gecesi'ni tam olarak idrak edebilmek adına da önem taşıyor.

İtikaf: Oruç, namaz gibi adak olunur.
(Hastam iyi olursa, itikafa gireceğim) denmez. (Hastam iyi olursa, Allah rızası için, şu kadar gün itikafa gireceğim) demek adak olur. (S. Ebediyye)

İtikaf gibi başlı başına ibadet olan bir şeyi adayanın, bunu yerine getirmesi gerekir. Kadınlar camide itikaf yapmaz.
Evdeyse şarta bağlıdır. Eğer mescid olarak kullandıkları bir oda varsa, o odada itikafa girebilirler. Yemek yapmak, temizlik gibi ev işlerinin hiçbiri yapılmaz. Sadece ibadetle uğraşılır.


Abdest gibi zaruri işleri yapmanın mahsuru olmaz. Ramazan'ın son on gününde olan sünnet-i kifayedir. Az itikaf da yapılabilir. Bir gün veya birkaç saat gibi... İtikafa girenin oruçlu olması şarttır. Sadece Şafi mezhebinde oruçlu olma şartı yoktur. Diğer üç mezhepte oruçlu olmak şarttır. İmkanı olan kadınların evde itikafa girmeleri, unutulmuş bu sünneti ihya etmeleri ve sünneti ihya etme sevabına kavuşmaları çok iyi olur.

Ramazan'da itikaf bereketi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN