• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kurtuluş reçetesi ’an-ı kerim

Kurtuluş reçetesi kur’an-ı kerim

06.06.2018, 00:00

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), bir gün ashabına yatsı namazını kıldırmak üzere kucağında torunuyla birlikte Mescid-i Nebevi'ye gelmişti. Namaz esnasında secdelerden birini alışılmışın dışında uzatmıştı. Öyle ki ashab, Allah Resulü'ne bir şey oldu ya da vahiy indi diye düşünmeye başlamıştı. Nihayet namaz bitince sahabe-i güzin efendilerimiz, secdeyi neden uzattığını sordular. Rahmet Elçisi, şöyle cevap verdi: "Durum düşündüğünüz gibi değildir. Secdeye vardığımda sevgili torunum sırtıma çıkmıştı. Gönlü hoş olsun, düşüp canı incinmesin diye yere inmesini bekledim."

İKİ CİHAN SAADETİ

Yüce Kitabımızın ifadesiyle yavrularımız, gözlerimizin nurudur. Kalplerimizin sürurudur. Onlar dünya hayatının süsüdür. Çocuklarımız, bizlere Allah'ın en önemli emanetlerinden biridir. Bu yüzden müminler olarak bizler, kulaklarına okuduğumuz ilk ezanla ciğerparelerimizi İslam'a çağırırız. Bu çağrıya fıtratıyla icabet eden her çocuk sevmeyi, inanmayı, güvenmeyi bizden öğrenir. Onların yaratılışını bozmadan ruhunu beslemek bize düşer. Onlara Rabbini ve Peygamberini tanıtmak, ibadet alışkanlığı kazandırmak, güzel ahlak aşılamak bizim görevimizdir. Kur'an-ı Kerim'i okumak, doğru anlamak ve en güzel şekilde yaşamak hepimiz için hayatın ana gayesi olmalıdır. Zira bizim kurtuluş reçetemiz Kur'an'dır. Bu Yüce Kitap, kendisine inanıp tabi olanları her iki cihanda da saadete ulaştırır. "En doğru yola iletir. İyi davranışlarda bulunan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler." Kur'an'ın rehberliğinde yetişmeleri için çocuklarımızı küçük yaştan itibaren Kur'an'ın temel değerleriyle tanıştırmalıyız. Zira çocukların ruhları Kur'an'ın manevi sofrasına herkesten daha yakındır. Onların körpe zihinleri, masum yürekleri Kitabımızın mesajına herkesten daha açıktır. Ömürlerini Kur'an ile aydınlatmak ve bereketlendirmek istiyorsak, Ramazan bunun tam zamanıdır. Bu mübarek ayda evlatlarımızın, Yüce Kitabımızla, Peygamberimizin örnek hayatıyla, ibadetlerle tanışmaları; cami, minber ve mihrapla buluşmaları için çok güzel bir fırsat başlıyor. Camilerimizde yaz Kur'an kurslarımız 25 Haziran'da açılıyor. "Kur'an ayında Kur'an'la buluşalım" çağrısıyla camilerimiz, kurslarımız göz aydınlığı çocuklarımızla bir kez daha şenlenecek. Unutmayalım ki çocuklarımızı Yüce Kitabımız ile buluşturmak, hem anne baba olarak görevimiz hem de evlatlarımıza bırakacağımız en büyük mirastır. Peygamberimiz (s.a.s), bu gerçeği şöyle dile getirmiştir: "Hiç bir anne baba çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır."

EN GÜZEL MİRAS

Allah'ın bizlere büyük bir nimeti olan çocuklarımızı Kur'an'ın rahmet yüklü mesajlarıyla buluşturalım. Yavrularımızın her zerresini ilimle, irfanla, edeple donatalım. Onları Kur'an'sız bırakmayalım. Gönüllerini, zihinlerini ve istikballerini Kur'an ile mamur edelim. Elinde Kur'an, göğsünde iman ile hayatına yön veren samimi Müslümanlar yetiştirmek için Ramazan'ı fırsat bilelim. Allah'ın Kitabına aşina olan, Allah'ın Resûlü'nü örnek alan, dinine ve milletine vefalı nesiller yetiştirmek için emek verelim. Bu ayda dünya semasına inen Kur'an'ı önce kendi gönüllerimize sonra da yavrularımızın gönüllerine indirelim.

"KUR'AN'A KOŞUN"

Kur'an'a koşmak, Allah'a (c.c.) koşmaktır. Çünkü Kur'an'da insanları Allah'a koşmaya ve Allah ile buluşmaya dâvet eden âyet-i kerîmede: "O halde Allah'a koşun. Çünkü ben, size O'nun katından gelmiş açık bir uyarıcıyım" buyurulmaktadır. Allah'a davette aracılık ve elçilik eden, uyarıcılıkla yol gösteren Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) konumu, bizler için ne kadar önemli ise, ilâhî hüküm ve kurtarıcı mesajlarla yüklü kitâb-ı ilâhî olarak Kur'an-ı Kerim de da o kadar çok önemlidir.

Bu yüzden çocuklarımızı erken yaşlardan itibaren Kur'an ile buluşturmalıyız. "Allah'a koşun!" ilâhî emrine sarılmak, Kur'an'ı okuyup anlamaya koşmakla başlar. Bizler millet olarak tarih boyunca kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim'e sarıldığımız için hem İslam'ın sancaktarlığı ile şereflendik hem de dünya hükümdarlığına sahip olduk. Bunun farkında olanlar ise kutsal kitabımızı almaya ve yok etmeye çalışsalar da Tevrat ve İncili tahrif ettikleri gibi bunda asla başarılı olamayacaklar.

Kurtuluş reçetesi kur’an-ı kerim haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA