• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin?'

'Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin?'
Giriş Tarihi: 14.5.2019

Dua bizim Yüce Rabbimiz ile kurduğumuz en güzel bağlardan biridir. O bağ ile birçok sıkıntıdan kurtulur birçok muradımıza ulaşırız.
Bazen bu dualar hemen yerine gelir bazen ise yerine gelmesi ya çok uzun zaman alır ya da hiç bir zaman gerçekleşmez.
Çünkü bizi bizden daha iyi bilen Yüce Yaratıcı, o duamızın gerçekleşmesi halinde sonucun ne olacağını da ezeli ilmiyle bilir.
Ama biz yine de dualarımızı eksik etmeyelim. Çünkü dua, Allahü Teala tarafından hediye edilen, bizleri huzura erdiren; zorluklar karşısında direncimizi artıran, ümitlerimizi yeşerten ve geleceğe dair ideallerimizi diri tutançok büyük bir nimettir.
Ne zaman başımız dara düşse kendimiz dua etmekle kalmayıp eşimizden dostumuzdan dua istemez miyiz?
Sosyal medyada bile hastalanan bir yakınının şifa bulması için dua isteyenler bir hayli fazla. Kim bilir belki birinin içten yaptığı bir dua hasta yatağında şifa bekleyen yakınımızı kurtarabilir.
Çünkü Allah'ın sevdiği ve asla dualarını geri çevirmediği kulları vardır. Onların kim olduğunu ancak Allah bilir.
Dua ederken neye muhtaç olduğumuzu, sınırlarımızı, maddi ve manevi imkanlarımızı fark ederiz.
Haddimizin ve takatimizin, yaratılış gayemizin, sorumluluklarımızın farkında olduğumuzu dile getiririz.
"Resulüm! De ki: Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?" (Furkan, 25/77) ayetinde belirtildiği gibi Rabbimizin katında duamızla daima değer buluruz.
Bizlere düşen duayı elden bırakmamak ve dualara sarılmaktır.
Dua imandan kaynaklanan bir silahtır. Allah'a iman etmek öyle bir silahtır ki, alt edemeyeceği hiçbir düşmanı yoktur. Hz. Yunus'u (a.s.) balığın karnından kurtaran, Hz. Eyyub'u (a.s.) en ıstıraplı hastalığın pençesinden kurtaran silah duadır.
Yeter ki bizler, son nefesimize kadar bu bilinçle Rabbimize dua edelim. O'nun rızasını, yardımını, bereketini, affını isteyelim.

ADINI ŞEYH'TEN ALDI

Konak ilçesi, 946-961 Sokaklar arasında olup, adını yanındaki türbede yatan Aziz Mahmud Hüdaî Efendi'nin halifelerinden ve Halvetiye tarikatından Şeyh Mustafa Efendi'den alır. Evliya Çelebi bu camiden bahsetmekte ve o zaman sağ olduğunu söylemektedir. Bu caminin 17. yüzyıl ortalarında yapıldığı sanılmaktadır.
Daha Evliya Çelebi zamanında kiremitli olan bu cami, 1809 tarihinde tamir edilmiştir.

GÖNÜL DOSTLARI
HZ. FETİ AHMET BABA

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Feti Ahmet Baba ile ilgili "Kaleden dışarı Feth - i Bab Tekkesi, ulu asitandır (dergah, tekke)" diye bahseder.
Özellikle çocuğu olmayan kişilerin veya hamile bayanların çocukları sağlıklı olsun diye gittikleri veya diğer dileklerinin kabulü için en çok ziyaret edilen türbedir. Duaları kabul olan kişiler adadıkları kurbanları da bu türbe yakınında bulunan kurban kesim yerinde keser ve dağıtır. Bu türbe ziyaretinden sonra çocukları dünyaya gelen aileler, bu türbede medfun bulunan Fatih Ahmed Baba Hazretlerine hürmeten çocuklarının adını erkek olursa adlarını, Fatih Ahmet, Fethi Ahmet, Feti veya Fethi kız olursa Fethiye veya Fetiye bırakırlar ve bu isimler Elazığ genelinde oldukça yaygın ve çoktur

'Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin?' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA