• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Varisin kesin tedavisi var

Fleboloji (Varis) Derneği Başkanı Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Özalp Karabay, varisle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı

Varisin kesin tedavisi var

30.04.2013, 00:00 Güncelleme Tarihi: 30.04.2013, 15:05

ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Fleboloji (Varis) Derneği Başkanı Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Özalp Karabay, varisin kesin tedavisinin olduğunu söyledi. Alsancak'taki muaynehanesinde konuştuğumuz Karabay, varis hakkında bilinmesi gerekenleri A'dan Z'ye kadar anlattı.

Nasıl oluşur? "Ayaklarımızda yer alan toplardamarlar tarafından kalbe pompalanamayan kirli kanın toplardamarlar içerisinde birikmesi varis hastalığına yol açmaktadır. Kan birikmesi nedeniyle toplardamarlarda yüksek tansiyon oluşmaktadır. Bu hastalık insanda şiddetli ve ciddi ayak ağrıları, şişliklere yol açarken, bir müddet sonra da kılcal damarlardan başlayarak ciddi varislere kadar giden tablo karşımıza çıkmaktadır. Toplardamarlardaki tansiyonu düşürmenin en kolayı yürüyüş yapmak, bisiklete binmek kısaca hareket etmektir. Bunları yapamıyorsak ayakta dururken ya da otururken ayaklarımızın parmak uçlarında yukarı kalkarak da hastalıktan korunabilir, şikayetlerimizi asgariye indirebiliriz. Bunlar son derece basit ama yararlı yöntemlerdir. Bunları yaptığınız zaman ayaklarımızdaki toplardamarımız içerisindeki kirli kanın basıncı düşeceği için ayaklarımız çok rahatlayacaktır, varis gelişimini de asgari düzeye indirmiş oluruz"

KADINLAR ŞANSSIZ

"Kılcal damarlardan ayaklardaki yaralara kadar hastalığın çok geniş bir yelpazesi var. Ülkelerin sağlık bütçesinin yüzde 2'si bu hastalığa harcanıyor. Varis hastalığı daha çok kadınlarda sık olarak görülüyor. Yaşla birlikte sıklığı artıyor. Örneğin 60 yaş üzerindeki erkeklerin yaklaşık yarısında, kadınlarında yüzde 60-70'nde varis hastalığı var. Varis;gelişmiş toplumların hastalığı olup Amerika'daki kadınlarda yüzde 73 gibi yüksek oranda iken gelişmemiş topluma örnek olarak Yeni Gine ülkesinde yüzde 0.1 gibi düşük oranda görülmektedir"

MESLEK HASTALIĞI

"Hastalık büroda çok oturanlarda ya da uzun süre ayakta çalışanlarda sık görülüyor. Baldır kasları pompa görevi görerek kirli kanı kalbe gönderirken, oturan ve ayakta sabit duran kişilerde bu pompa sağlıklı çalışmadığı için kirli kan toplardamarlarda birikerek damarlarda varis gelişimini kolaylaştırır. Bundan dolayı genetik yapının yanı sıra varis hastalığını meslek hastalığı olarak düşünebiliriz. Özellikle büro çalışanları, berber, sağlık personeli, eğitimci gibi sürekli olarak ayakta duran mesleklerde varis gelişimi daha kolaydır"

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

"Varisin tanısında kalp ve damar cerrahının yapacağı fizik muayenenin yanı sıra dopler ile inceleme bütün bulguları bize verebilmekte ve yapacağımız tedavi konusunda da yardımcı olmaktadır. Tedavide öncelikle yaşam tarzımızı değiştirmeliyiz. Daha çok sportif faaliyetlerde bulunmalıyız. Hareketsiz kalmamalıyız. Topuklu ve dar giysilerden kaçınmalıyız. Sıcağın yan etkilerinden korunmak için soğuk duş, denize girme faaliyetlerde bulunmalıyız. Uzun süreli ayakta çalışan ve ofis çalışanlarının varis çorabı kullanması son derece faydalı olup bu kişşelerdeki varis gelişimi aşağıya indirmekte, şikayetlerinin bir çoğunun da ortadan kaldırabilmektedir. Varis çorabı değişik basınçlarda olup yapılacak fizik muayene ve dopler incelemesinden sonra hastaya uygun olan önerilmelidir. Varis çorapları dışarıdan bası yaparak bu basınçla toplardamar içerisindeki kan birikimini önlemekte ve akımını kolaylaştırmaktadır. Bunun sonucunda da ayaklarda ağrı sızı gibi şikayetleri ciddi bir şekilde azaltabilmektedir. Varis çorabı yataktan çıkmadan ayak en dinlenmiş haldeyken giymek ya da 5-10 dakika kadar yükseğe kaldırıp ayaktaki ödemi azalttıktan sonra giymek uygundur. Akşam varis çorabı çıkarılabilir. Hafta sonu evde istirihateyken giymeye gerek yoktur. Yoğun çalışma temposu içerisinde kullanıldığında yaşam kalitesi üzerinde belirli oranda iyileşme sağlar"

LAZER SEÇENEĞİ

"Varis hastalıklarında gerekli durumlarda cerrahiden kaçınılmamalıdır. Son yıllarda bu konuda büyük gelişmeler vardır. Klasik Cerrahi artık eskisi kadar sık uygulanmamaktadır. Onun yerine lazer ve radyofrekans dediğimiz daha modern girişimler tedavide yerine almış bulunmaktadır. Lazer ve radyo frenkansta her hangi bir kesi yapılmadan bir katater yardımı ile varislerin oluştuğu damar enerji kullanılarak yok edilmektedir. Ve hasta aynı gün evine taburcu edilmekte kısa süre içerisinde işine dönebilmektedir. Küçük kılcal damarların tedavisinde köpük tedavisi ve dışarıdan lazer ve radyo frekans tedavisi de çok iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle bayanların kozmetik açıdan memnun etmektedir"

Varisin kesin tedavisi var haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.