Buca Deniz Tıp Merkezi'nde FTR Bölümü hizmete başladı

Giriş Tarihi:01.05.2013, 14:31 Güncelleme Tarihi:01.05.2013, 14:32
Buca'daki Özel Mavi Deniz Tıp Merkezi'nde görevli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Uzmanı Dr. Sevtap Avcı, FTR branşı olarak hizmet vermeye başladıklarını söyledi. Avcı, fizyoterapist, yardımcı sağlık personelden oluşan ekip ile bilimsel, etik ve deontolojik ilkelerden ödün vermeden kaliteli tedavi hizmeti vereceklerini açıkladı.

Günümüzde yenidoğan bebekten, geriatri (yaşlı bakım) grubuna kadar her yaştan insanın fizik tedaviye gereksinim duyabileceğini belirten Avcı, "Nörolojik rehabilitasyon, inme sonrası yarı ve tam felçli hastalar, omurilik yaralanması ve kafa travması sonrası felçli hastaları, parkinson hastaları, serebral palsi (SP), spina bifita, kas ve sinir hastalığı olan çocuklar, yüz felci, düşük ayak hastaları, romatolojik rehabilitasyon hastaları, Ankilozan spondilit, romatoid artrik gibi romatizmal hastalıklar, menisküs yırtığı, ön çapraz bağ yırtığı olan hastalar, spor yaralanmaları, meme kanseri sonrası kolda lenfödemi olan hastalar fizik tedavi uzmanları tarafından tedavi ve takip edilir" diye konuştu.

Fizik tedavi uygulamalarını da anlatan Avcı, "Yüzeysel ısı, derin ısı (ultrason, kısa dalga, radar vs.), elektroterapi, traksiyon, hidroterapi gibi araçlarla yapılabliirken, masaj, manüplasyon mobilizasyon denilen elle yapılan tedavi çeşitleri de bulunmaktadır" dedi.

TOPUK DİKENİ

Eswt Tedavisi'nden (şok dalga tedavisi) de bahseden Avcı, şunları söyledi: "Bu tedavi yeni girişimsel müdahale gerektirmeyen bir tedavi şeklidir. Şok dalgaları yüksek basınçlı ses dalgalarıdır. Topuk dikeni, tenisçi dirseği, plantar fasit, omuz kalsifik tenditi tedavisinde kullanılır. Hastaya ameliyatsız ve kortizonsuz tedavi imkanı sağlar"

DOKU TAMİRİ

Fizik tedavi araçlarının vücudun kendi dinamiklerini harekete geçirerek etki ettiğini vurgulayan Avcı, şöyle devam etti: "Kas ve diğer yumuşak dokularda gevşeme olur, dokulara temiz kan giderek beslenmeyi sağlar. Dokular kendini daha rahat tamir eder ve yeniler. Ayrıca ağrı yapan maddeler kana karışarak o dokudan uzaklaşır. Uygun hasta seçildiği takdirde fizik tedavinin yan etkisi yoktur. 'Fizik tedavi bağımlılık yapıyor' düşüncesi de yanlıştır. Bağımlılık yapmaz ancak hastalık tamamen ortadan kalkmadığı için zaman zaman tekrarlamak gerekebilir"

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.