• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Daha genç için tatili gölgede geçirin

Daha genç cilt için tatili gölgede geçirin

21.06.2018, 00:00

Okulların kapanmasının ardından yazı iyice hissettiğimiz şu günlerde herkesi tatil heyecanı sardı. Hava sıcaklığının artması ve güneşin etkisini çok daha fazla göstermesi nedeniyle Aile Hekimliği Uzmanı Dr. İbrahim Tokalak deniz tatili yapacakları uyarıyor:
"Güneş kısa sürede vücuda yaydığı D vitamini ile sağlığımızı olumlu yönde etkilese de uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalmak tatilinizi zehir edebilir. Keyifli bir yaz tatili geçirmenin altın kuralı ise güneşten korunmak. Güneşin bize düşman değil dost olduğunu bilelim, ama oyunun kurallarına da uyalım."

PÜRÜZLÜ CİLT YÜZEYİ

Dr. Tokalak şöyle konuştu: "Güneşe uzun süreli maruz kalmak derimizde derin kırışıklıklar, pürüzlü cilt yüzeyi, alacalı renk değişiklikleri oluşturarak derimizin hızla yaşlanmasına yol açar. Cildimizde aşırı kuruluklara da neden olabilir. Bu olumsuzluklar cilt kanserlerinin oluşumuna dek uzayıp gidebilir. Sarışın ve açık tenli olanlarda, çocukluk ve ergen çağlarda aşırı güneşe maruz kalanlarda, sporcularda, çiftçilerde bu durumla daha sık karşılaşılır" dedi.

KREMLERE DİKKAT

Dr. Tokalak sonc olarak şunları söyledi:

"Güneşten koruyucu kremler, güneş yanıklarından ve UV ışınlarının zararlarından bizleri korur. Bu kremler ideal olarak güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanmalıdır. Ayrıca yüzdükten ya da egzersiz yaptıktan hemen sonra tekrar uygulanarak koruyucu etki yenilenmelidir. Ancak her zaman tüm zararları tamamen engelleyemezler."

Daha genç cilt için tatili gölgede geçirin haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA