• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Migren krizine ıhlamurlu çözüm

Hastalara çok zor anlar yaşatan şiddetli migren ağrılarına, doğanın sunduğu birbirinden lezzetli bitki çayları şifa oluyor.

Migren krizine ıhlamurlu çözüm

22.2.2019

Hemen hemen herkes hayatında en az bir kere baş ağrısıyla karşı karşıya kalıyor. Bazılarında ise bu ağrılar kronik hale gelerek dayanılmaz bir hal alıyor. Işığa, sese hassasiyet oluşturan, bazen de bulantı ve kusmayla görülebilen migren ağrıları kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Migren kaynaklı bu dayanılmaz ağrılardan botoks ve lokal enjeksiyonlar ile kurtulmak mümkün. Memorial Hizmet Hastanesi İnme (Felç) Akut Tedavi Bölümü'nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Talip Asil, migren ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

SÜRE VE SIKLIK ÖNEMLİ
Yeni Asır'a konuşan Prof. Dr. Talip Asil, "Tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla başvurulan rahatsızlıklardan biridir. Hastanın baş ağrısı nedeni öncelikle iyi değerlendirilmelidir. Birincil baş ağrıları olarak da bilinen migren baş ağrılarının farklı özellikleri bulunmaktadır. Tanı için ağrıların süre ve sıklığı takip edilmelidir. Bunun yanında kişiler aura denilen bir takım ağrı öncesi durumları yaşamaktadır. Aura durumlarını gözde ışık çakması, yarım görme veya vücutta bazı bölgelerde uyuşma olarak tarif eden hastalarda, bu belirtileri ağrı takip etmektedir" dedi.

NEDENLERİ ARAŞTIRILMALI
Prof. Dr. Asil, "Kronik baş ağrısı olan hastaların neredeyse tamamı kendilerinde sinüzit veya migren olduğunu düşünür. Ancak kronik baş ağrılarının gerilim baş ağrısı ve küme baş ağrısı gibi başka nedenleri de vardır. Bu yüzden migren baş ağrısı tanısının doğru şekilde konması, tedavinin planlanması açısından önemlidir. Migrenli hastalarda baş ağrılarını geçirmek için atak tedavisi uygulanır. Eğer ağrı sıklığı fazlaysa atakların sıklığı azaltılmaya çalışılır" diye konuştu.

TEDAVİ SEÇENEKLERI
Botoks: Standart tedavilerden sonuç alamamış hastalara botoks uygulanmaktadır. Botoks, kronik migrenli kişilerde duysal sinir uçlarından salınarak baş ağrısını başlatan kimyasal ileticileri bloke eder. Tecrübeli bir nörolog veya algoloji uzmanı tarafından doğru noktalara botoks uygulandığında ağrı sıklığı ve şiddeti azalır ancak bunun etki süresi sonsuz değildir.

SİNİR BLOKAJI: Başın ağrı duyusunu algılayan kısmın anestetik maddelerle blokajı ve sinirin uyarılabilirliğinin azaltılarak, ağrı eşiğinin yukarı taşınması işlemidir.

MİGREN AŞISI: Calsitonin Gene Related Protein isimli doğrudan migren hastalığını oluşturan patolojik süreçleri engellemeye yönelik aylık enjeksiyonla ağrı sıklığı ve şiddetinin azaltılmasında olumlu sonuçlar alınmaktadır.İŞTE DOĞANIN SUNDUĞU ÇARELER
IHLAMUR:
Özellikle soğuk algınlığı için kullanılan ıhlamuru, aynı zamanda migren ağrısını azaltmak ve hafifletmek içinde tüketebilirsiniz.
MELİSA OTU: Melisa otunun aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi bulunur. Melisa otunu çay şeklinde içebilirsiniz. Bunun için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine melisa otunu ilave ederek, tekrar kaynatın. Melisa otu iyice kaynadıktan sonra biraz demlenmesi ve ılık bir kıvama gelmesi için bekletin. Ilık bir forma gelince günde iki kere olacak şekilde için.
ZENCEFİL: Zencefil migren ağrısında çok sık kullanılır. Antienflamatuar etkisi olduğu için, migren ağrısını azaltır. Migren ağrısıyla birlikte ortaya çıkan mide bulantısını da geçirir. Migren ağrısı için düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Bunun için çay şeklinde demleyerek içebilirsiniz. Sabah, akşam migren ağrısı azalıncaya kadar taze ya da toz şeklinde tüketebilirsiniz.
MERCANKÖŞK: Antiviral ve antienflamatuvar etkisi sayesinde, üst solunum yollarını rahatlatarak, beyne daha fazla oksijen akışı sağlar. Bu sayede şiddetli migren ağrısı hafifler ve bir süre sonra tamamen geçer.
GÜMÜŞDÜĞME: Papatya görünümüne benzeyen gümüşdüğme bitkisi, migren ataklarında kullanılan en etkili bitkisel yöntemlerin başında gelir. LİMON: Migren ağrısının şiddetini en aza düşürmek için, migren atağı başlamadan önce limon suyuyla önlem alabilirsiniz. Limon migren ağrısını hafifletme konusunda çok başarılı bir meyvedir. Migren ağrısını azaltmak için bir bardak taze sıkılmış olan limon suyunun içerisine 2 çay kaşığı himalaya tuzu ilave edin ve tuz eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra karışıma normal su ilave edin. İyice karıştırın ve bir kerede için.
MAYIS PAPATYASI: Şiddetli migren ağsının tedavisi için çay şeklinde demleyerek içebilirsiniz. Günde 2 fincan mayıs papatyası içtiğiniz zaman hem migren ağrısı hem de migren ataklarının süresi azalır.
LAVANTA: Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam lavanta ilave edin. Düzenli şekilde her gün 2 fincan içebilirsiniz. İsterseniz migren ağrısını azaltmak için lavanta yağı da kullanabilirsiniz. Başınızın şakak kısmına ve boynunuza masaj yapın. Bir süre sonra lavanta yağıyla yaptığınız masaj sayesinde migren ağrısı yok olur.
ASLANPENÇESİ: Çayını hazırlamak için, bir bardak sıcak suyu kaynatın ve içinde bir tutam aslanpençesi bitkisini ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonra süzün. Aslanpençesi ılık bir kıvama gelince, tatlandırıcı kullanmadan içebilirsiniz. Çayını düzenli olarak içtikten sonra migren ağrısı tamamen geçer.

NASIL BELİRTİ VERİYOR?
● Ağrının orta derecede ve sürekli oluşu
● Başta zonklama türü ağrı
● Bulantı ve kusma
● Işıktan ve sesten rahatsız olmak
● Hareket edince artan ağrı
● Gözde ışık çakması, yarım görme
● Vücutta bazı bölgelerin uyuşması

Migren krizine ıhlamurlu çözüm haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.