• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kalp yetmezliği erken dönemde teşhis edilmeli

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Harun Evrengül, “Kalp yetmezliğini erken dönemde teşhis etmek ve hastalık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak önemlidir” dedi

Kalp yetmezliği erken dönemde teşhis edilmeli

25.9.2021

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde 2 milyonun üzerinde insanın kalp yetmezliği yaşadığını belirten Akut Kalp Damar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Harun Evrengül, "Kalp yetmezliği sonucu ölüm oranları pek çok kanser hastalığına bağlı ölüm oranlarından daha yüksektir. Bu nedenle kalp yetmezliğini erken dönemde teşhis etmek önemlidir" dedi.

NEFES DARLIĞI
Kalp yetmezliği hastalıklarında, zamanında tanı konulması, hastalığın seyrini yavaşlatmak açısından önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Evrengül, "Kalp yetmezliği belirtilerinin çoğu, su ve tuz tutulumuna bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bunlar; nefes darlığı, kesik kesik nefes alma, göğüs ağrısı ve çarpıntı, bacaklarda ve karında şişlik meydana gelmesi, çabuk yorulma, yüksek yastıkta uyuma ihtiyacı gibi durumlar kalp yetmezliğine işaret eden ancak pek ayırt edici olmayan belirtilerdir" dedi.

TEDAVİDE NELER YAPILIR?
Prof. Dr. Evrengül, "Tedavi ile hastaneye yatış oranlarının azalması, yaşam süresinin uzaması ve ani ölümün önlenmesi amaçlanır. Kalp kasının güçlenip kanın vücuda daha iyi pompalamasını sağlamak amacı ile bazı ilaç tedavileri uygulanır. Bazı durumlarda düzenli ilaç tedavisine rağmen kalp yetmezliği semptomları kötüleşerek cerrahi tedaviler ve tıbbi destek cihazlarına gereksinim olur" diye konuştu.

Kalp yetmezliği erken dönemde teşhis edilmeli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.