• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Katarakt ameliyatının göz tansiyonuna pozitif etkisi var

Katarakt ameliyatının göz tansiyonuna pozitif etkisi var

25.9.2021

ATAGÖZ Göz Hastalıkları Dal Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Işık Özdamar, en sık görülen göz hastalığı katarakt hakkında bilgi verdi. Tedavinin cerrahi olduğunu aktaran Özdamar, "Katarakt ameliyatının göz tansiyonu hastalarında tansiyon düşürücü etkisi, şeker hastalığına bağlı hasar gelişmiş gözlerde uygulanan lazer tedavisinde de pozitif etkisi var" dedi.15 DAKİKA SÜRÜYOR
DR. Özdamar, özellikle 40 yaşının ardından ortama her 2 kişiden birinde katarakt geliştiğini ve kataraktın tedavisinin cerrahi olduğunu aktardı. Gelişen teknolojiyle birlikte, ameliyat şatlarının ve hasta konforunun önemli oranda arttığına dikkat çeken Dr. Özdamar, "Katarakt günümüzde en sık görülen göz hastalıklarından birisi. Katarakt hastanın kendi merceğinin bulanıklaşması, saydamlığını yitirmesidir. Tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyatta bulanıklaşan mercek FAKO yöntemi ile alınır yerine suni mercek yerleştirilir" dedi. Op. Dr. Özdamar, operasyonun yaklaşık 15 dakikada tamamlandığını ve hastaların ameliyata aç gelmesine gerek olmadığını belirterek, "Ameliyatta göz damla ile uyuşturulur ve yaklaşık 15 dakikalık bir sürede işlem gerçekleştirilir. Hastalar aynı gün evlerine gider ve ayaktan kontrole gelirler. Ameliyat öncesinde hastaların sadece kan sulandırıcı ve bazı prostat ilaçlarında bir düzenleme yapılır, onun dışında almakta oldukları ilaçlara aynen devam ederler. Ameliyata aç gelmelerine gerek yoktur. Hastalardan ameliyat sonrasında ilk bir hafta gözlerini çok iyi korumaları istenir. İstirahat etmek, verilen göz damlalarını kullanmak ve göze su gelmesinden kaçınmak önemlidir. Göz damlalarını verilen sürede doğru şekilde kullanmak enfeksiyon riskini azaltmada ciddi önem taşır" dedi. Katarakt tedavisinde, gözlük takmak istemeyen hastalar için yakın, orta ve uzak mesafeyi rahatça görebilecekleri, akıllı mercek uygulaması olduğunu aktaran Dr. Özdamar, "Katarakt ameliyatının göz tansiyonu hastalarında tansiyon düşürücü etkisi, şeker hastalığına bağlı hasar gelişmiş gözlerde uygulanan lazer tedavisinde de pozitif etkisi vardır. Bunun yanında gelişen teknoloji ile ameliyat esnasında Akıllı Mercek denilen Multifokal İOL'ler göz içine yerleştirilerek uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmak da mümkün" dedi.

Katarakt ameliyatının göz tansiyonuna pozitif etkisi var haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.