"Güzeller içinde kendimi genç ve dinç hissediyorum"

Giriş Tarihi:23.11.2009, 15:49 Güncelleme Tarihi:23.11.2009, 15:49
Şimdiye kadar 5 kez evlenmeme rağmen hayatımda hiçbir şey değişmedi hala bekarım. Güzellerle birlikte olmaya devam ediyorum. Selçuk'ta birçok güzel kadın yaşıyor. Belki de burada son evliliğimi gerçekleştirebilirim
Türkiye'de milli çapkın olarak tanınan Süha Özgermi, 87 yaşında olmasına rağmen hayata güzeller içinde ve yarışmalarla sımsıkı tutunuyor. Güzellerle bir arada olmaktan büyük keyif aldığını belirten Özgermi, İzmir'in tarihi ilçelerinden Selçuk'ta İpekyolu Restoran'da düzenlenecek olan Dünya Medeniyetler Kraliçesi güzellik yarışmasına hazırlanıyor.
Süha Özgermi ile yarışmanın ön bilgilerini almanın yanı sıra 87 yıllık hayatında yaşadıkları hakkında da kısa bir röportaj yapma imkanı bulduk.
- Sizi tanıyalım
Ben, 13 Ekim 1923'te İstanbul Beşiktaş'ta doğdum. Kabataş Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Hukuk Fakültesi'nden de mezun olarak 7 yıl Ankara'da avukatlık yaptım. Sonra İstanbul'da mesleğimi devam ettirdim. Neslişah, Mihrimah ve Şükrüye Sultanlar'ın avukatlığını üstlendim. Avukatlık hayatımda Türkiye'de bir ilke imza attım. Hereke Belediyesi'nin avukatlığını yaptığım yıllardı, ehliyet almaya karar vermiştim. İş imzaya kalmıştı ve belediyenin avukatı olarak imza yetkim olduğu için kendi ehliyetime kendi imzamı attım. Bu Türkiye'de bir ilktir. 1975 yılında ise ticaret hayatına atıldım. 16 yıl süreyle kahraman Türk ordusuna iç çamaşırı ticareti yaptım.
- Yarışmalara nasıl başladınız?
Ben dünyayı 33 kez dolaştım. Amerika seyahatimde Los Angeles'ta şehrinde Çin asıllı bir Amerikalı ile tanıştım. Benden dünya güzellik yarışmasının Türkiye'de organizasyonunu hazırlamamı istedi ve 10 yıl dünya güzellik yarışmalarını düzenledik. 1988 senesinde benim ilk dünya güzellik yarışmam Bodrum'da Halikarnas'ta yapıldı.
- Yarışmaların sizdeki etkisi nedir?
İstanbul Holiday İnn Otel'de düzenlenen güzellik yarışmasına dünyanın en güzel gözlü kadını olan Ornella Muti'yi davet ettim ve katılması bana onur verdi. Antalya Aspendos'ta güzellik yarışması düzenledik. 22 bin kişinin izlediği dünya güzellik yarışmasını yapan tek kişiyim. Sunucu Jim Gibson, jüri üyeleri ise Coşkun Sabah ve Hülya Avşar'dı. Türkiye'nin tarihine önem veren bir kişi olarak, dünyada tarihi ve efsaneleri en uzak noktalara varan ülkemizin bu tarihini dünyaya anlatmak amacıyla Dünya Medeniyetler Kraliçesi yarışmasının patentini aldım. Güzellik yarışmalarını, Adıyaman, Nemrut Dağı, Şanlıurfa, Ankara, Eski Foça ve İstanbul'da düzenleyerek ülkemizin hiçbir yerde olmayan tarihini dünyaya aksettirme çalışması içinde olduk.

SELÇUKLU KADINLAR GÜZEL
- Hayatınızda ne değişti?

Şimdiye kadar 5 kez evlenmeme rağmen hayatımda hiçbir şey değişmedi halen bekarım. Güzellerle birlikte olmaya devam ediyorum. Düzenleyeceğimiz 'Dünya Medeniyetler Kraliçesi' güzellik yarışması hazırlıklarını sürdürüyoruz. Güzeller içinde kendimi hala genç ve dinç hissediyorum. Selçuk'ta birçok güzel kadın yaşıyor. Belki de Selçuk'ta son evliliğimi gerçekleştirebilirim.
- Evlilikle ilgili bir anınızı anlatır mısınız?
Las Vegas'ta tropik yarışmasında beni takip eden bir televizyoncu, 'Süha Bey sizi evlendirelim' dedi. Ben de "peki" dedim. Ömer Şerif'in eski nişanlısı ile evlenmeye karar verdik. Yüzüklerimiz Las Vegas semalarında bir helikopterde takıldı ve İstanbul' a geri döndüm. Sık sık beni arıyordu, 'Sen beni istemiyorsun, gel boşanalım' dedi. Tekrar Las Vegas'a gittim, ilginç bir evlilik ve boşanmaydı. Büyük binanın kapısını çalıyorsun, içeriden belediye yetkilisi çıkıyor ve evlendiriyor. Yan binanın da kapısını çalıyorsun oradan da bir hakim çıkıyor ve anında boşuyor. Yani nişanlımla, bir binada evlendim, diğerinde de boşandım.

TÜRKÇE ÖĞRETTİM
- Unutamadıklarınız?

Olmaz mı? Yıllar önce evli iken İzmirli ses sanatçısı Fatoş Birsen'e aşık oldum. 3 yıl beraber yaşadık. Ben evliydim o zamanlar ama aşık olduğum için onunla birlikteydim. Ama sonunda kaçamaktan bıktım ve ayrıldık, hala da severim.
Türkiye'den aşk gemisiyle ilk seyahat eden kişiyim. İlk gece düzenlenen baloda herkes kendini tanıttı. Gemide hosteslik yapan Türk kızı Leyla Türkçe bilmiyordu. Geminin hostes kamarasında günlerce Leyla'ya Türkçe konuşmasını öğrettim. Eşim beni aramaya çıktığında düşüp ayağını kırdı ve günlerce yatmak zorunda kaldı, bana da Leyla'ya Türkçe öğretmek için bol vakit kaldı.
Brezilya'da sevgilimle çok güzel bir otelde harika zaman geçiriyorduk. Kapı çaldı, baktım eşim gelmiş. Hemen resepsiyonu aradım ve eşimi yandaki odaya yerleştirdim. Ayrıca iki rehber ayarladım. Rehberin biri gündüz eşimi, diğeri ise gece sevgilimi alışverişe götürüyor ve gezdiriyordu. Kim gezmiyorsa ben onunla zaman geçiriyordum. 2 oda arasında da mekik dokuyordum. Hayatımın en iyi ve en kötü günleriydi ve 5 kilo vermiştim.

23 OCAKTA GERÇEKLEŞECEK
- Ünlü kadınlarınız kimler?

Yakın tanıdıklar ve merhabalarını aldığım ünlüler arasında, Güngör Bayrak, Nazan Saatçi, Nazan Adalı, Hülya Avşar, Fatoş Birsen, Gözde Tan, Manolya Onur bulunuyor.
- Şimdi neler yapıyorsunuz?
Şimdi ise, İzmir'in tarihi ilçelerinden Selçuk'ta 18-24 Ocak tarihleri arasında Dünya Medeniyetler Kraliçesi güzellik yarışmasına hazırlanıyoruz. Yarışmada 20 güzel yarışacak ama katılacağı kesinleşen ülkeler arasında, Türkiye, İzlanda, Belçika, İsveç, Gürcistan, Belarus, Kuveyt, Slovakya, Norveç, Danimarka, Brezilya, Ukrayna, Litvanya, Yunanistan, Romanya, Tayvan bulunuyor. Güzellerimiz 18 Ocak tarihinde İzmir Havaalanı'ndan özel uçakla alınacak ve Selçuk Havaalanı'na inecek. Dünya güzelleri Selçuk'ta tarihi yerlerde gezdirilecek ve ülkelerine Türkiye sevgisiyle dönmeleri sağlanacak. Yarışmanın finali ise, 23 Ocak tarihinde İpekyolu Restoran'da gerçekleşecek. Heyecanlı gecede, Hale Dikmen, Erol Büyükburç sahne alacak ve halk oyunları ekibi gösteri sunacak.

"Bütün gece İstanbul'u anlattım"
- Size neden milli çapkın lakabını taktılar?

1984 yıllarında Cannes Film Festivali'ne gider, orada meşhur otellerde kalır ve dünya ülkelerinin ileri gelenleriyle tanışmaktan ve ülkemi anlatmaktan büyük zevk alırdım. Heyecanla ve zevkle takip ettiğim Nice Matin Gazetesi'nde Dallas dizisinin en güzel kadını ve Afton rolünü canlandıran Audrey Lounders'ın, Cannes'a geleceğini okudum. O gece konseri vardı ve aynı otelde kalıyorduk. Hemen Galatasaray Kulüp Genel Sekreteri olarak sarı kırmızı çiçekleri odasına gönderdim. 2 saat sonra bir telefon çaldı ve 'Mr. Özgermi, çiçek için çok teşekkür ederim ama ben İstanbul Türkiye nerede bilmiyorum' dedi. Ben de kendisine, 'Bu akşam konserinize geleceğim, konserden sonra kahve içer size Türkiye'yi ve İstanbul'u anlatırım" dedim. Gece 01.00 sıralarında kapım çalındı ve misafirim geldi. Elbette ki 70 milyon nüfuslu Türkiye, 16 milyon nüfuslu İstanbul bir saatte anlatılamazdı. Ertesi gün öğleden sonra odadan çıkarken bir gazeteci grubuyla karşılaştık. Bu gazetecilerin yanında Gölge Adam'ın yazarı Ertuğrul Akbay da vardı. Fotoğraflar çekildi, gazetelerde manşetlere, "Süha Özgermi milli çapkın olarak ülkemizi başarıyla anlattı" diye yer aldı ve adım milli çapkın olarak devam etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.