İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'na yeni müdür

Giriş Tarihi:29.03.2010, 18:14 Güncelleme Tarihi:29.03.2010, 18:14
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın (İZDSO) başına orkestrada vurmalı çalgılar sanatçısı olarak görev yapan Akgün Çavuş getirildi. Yardımcılığına da keman sanatçısı Ender Ünal atandı
BAŞAK ATİLLA(HABER MERKEZİ)

İZDSO koltuğuna Akgün Çavuş oturdu. 10 yıldır İZDSO Müdürlüğü görevini yürüten Kenan Gökkaya'dan görevi devir alan Çavuş, 7'den 70'e herkesi sanatla buluşturacağını söyledi.
Çavuş, 1975 yılında dönemin Kültür Bakanı Nermin Nefçi'nin onayı ile kurulan ve bugün 106 sanatçısı bulunan İZDSO'nun çok sesli müzik kültürü alanında olağanüstü başarılar elde ettiğini söyledi. Görev süresince önümüzdeki konser programını bir öncekinden daha verimli ve daha nitelikli hale getireceğini dile getiren Çavuş, "Özellikle rutin konser sezonu dışında köy, ilçe ve kent konserleri devam edecek. Sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde hastaneler ve okullarda konser vermeyi sürdüreceğiz" dedi. Hayatında hiç konsere gitmemiş kırsal kesimde yaşayan gençler ve yaşlılara yönelik program hazırlayacaklarını ifade eden Çavuş, "Amacımız sanatı insanların yaşam şekli haline getirmek. Bu nedenle evrensel müzikle Türk insanını buluşturmak orkestramızın en önemli görevlerinden biri" diye konuştu.

HEDEF ÇOCUKLAR
Ataması önceki gün gerçekleşen İZDSO Müdürü Akgün Çavuş, insanları sanatla birlikte kötü alışkanlıklarından uzak tutmak amacıyla çocuklara yönelik eğitim konserlerini de sürdüreceklerini söyledi. Yüz binlerce çocuğa ulaşarak geleceğin sanatseverlerini, sanatçılarını ve sanat kamuoyunu oluşturmada da büyük adımlar attıklarını vurgulayan Çavuş, "Vatanı ve milleti emanet edeceğimiz bu çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve toplumu daha kültürlü ve eğitimli hale getirmek için çocuklara çok sesli müzik kültürünü aşılamaya çalışacağız. Bu da kültürel eğitimi eksik kalan çocukları eğitmekle olacak" diye konuştu. Cavuş, görev süresince konsere hiç gitmemiş genç, yaşlı herkesi ulaşarak onları sanatla buluşturacaklarını dile getirdi.

NİTELİKLİ KONSERLER

İZDSO Müdürü Çavuş, yeni göreviyle birlikte özellikli ve nitelikli konserlere imza atacaklarını belirterek, İzmir seyircisinin bilinçli bir seyirci olduğuna dikkat çekti. Çavuş, şefler, solistler ve program ne kadar verimli ve kaliteli olursa o kadar seyirci çeker. Her sene seslendirilen eserleri bir daha dinletmek insanları yıldırır. Bu nedenle bütçemiz el verdiği ölçüde, sponsorların desteğiyle İzmir'de sanatı ayakta tutmaya çalışacağız" dedi. Görevi Çavuş'a devreden İZDSO Tuba sanatçısı Kenan Gökkaya ise toplumun güzelsanatlarla buluşması noktasında sosyal sorumuluk projesinde çervesin sanatıyla tüm Türkiye'ye hizmet etmeye devam edeceğini dile getirdi.

kalan karakter 1000

Zuhal Özügül Zuhal Özügül

Konser Biletlerini İnternetten alamıyoruz. Kolaylaştırmak mümkün değil mi? Teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.04.2013 21:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.