İzmir paranın ikinci planda olduğu tek şehir

Giriş Tarihi:30.10.2010, 16:10 Güncelleme Tarihi:30.10.2010, 16:10

Uzun süre Balçova'da yaşayan, Ege Üniversitesi Restorasyon Bölümü mezunu olan genç sanatçı eski binaları kullanılır hale getiriyor, moda fotoğrafçılığı yapıyor


ÖZKAN BİNOL

Genç oyuncu Gökhan Mumcu, "Mahpeyker" filminde oynadığı I. Ahmet rolü ile sinema dünyasında da iddialı olabileceğini herkese gösterdi. İzmirli olan sevgili Gökhan zor rolün altından başarıyla kalkarak film eleştirmenlerinden tam not aldı. Sanat dünyasına modellik yaparak başlayan Mumcu, reklam filmlerinde hemen göze çarptı ve kısa sürede kendisini dizi setlerinde buldu. Haluk Bilginer'le, Selda Alkor'la ve Uğur Yücel ile çalışmanın kendisi için büyük bir şans olduğunu düşünüyor.
Sevgili Gökhan "Mahpeyker" filminde I.Ahmet'i canlandırdın. Osmanlı padişahı olmak nasıl bir duygu?
Çok gurur verici bir şey. Hepimiz o soydanız sonuçta. Bunu kimse inkar edemez. Tarihi okul yıllarında kitaplardan okuduk. O kitaplardaki tarih soğuk, kuru bir şeydi. Tarihimizi ezberleyerek öğrenmeye çalışıyorduk. İnsan olgunlaşınca tarihle ilgili daha özel kitaplar okuyor ve gitgide o konunun içerisine girmeye başlıyor. Tarihin okulda öğretilenlerle sınırlı olmadığını kavrıyorsunuz ve geçmişten birçok ders alıyorsunuz. Mesela ben Osmanlı'yı çok iyi kavradım ve onların hayatı öyle ilgimi çektiki hayatlarını, iktidar kavgalarını yaşadıkları aşkları, yani yazılmış ne varsa her şeyi okur oldum.
Sonunda da padişahı oldun. Canlandırdığın I.Ahmet nasıl bir karakterdi?
I. Ahmet tarihte sofu ve sanata olan duyarlılığı ile tanınıyor. Hayatında din çok ön planda. Oğlu İbrahim'in doğumundan dolayı şükür için girdiği "çile" odasında tifüs kapıyor ve ardından hastalanıyor. Tedavi olamadığı için 28 yaşındayken ölüyor. Sanata önem vermiş bir kişiliği var. Şiire çok düşkün. Mahpeyker'e aşkından sürekli şiir ezberliyor. Siyasetçi olarak da veraset sisteminin değiştirerek tarihe geçiyor. İkinci bir tarihi kararı da kardeş katline son veriyor. Onun nedeni de kimi kaynaklara göre kendi kardeşlerinin gözlerinin önünde öldürülmüş olması. Kimi kaynaklara göre de Kösem Sultan'ın çocuklarını garantiye almak istemiş olması. Tarihte denilirki veraset sisteminin kalkması ile Osmanlı'nın sistemi çökmeye başladı.

KADININ ETKİSİ
"Mahpeyker" aslında kadın üzerine kurulu. Filmde de Kösem Sultan'ın iktidarı ön planda. Sence iktidar kadınlarda mı erkeklerde mi?

İktidarda genelde erkek ön planda oluyor ama kadının etkisi her zaman var. Mesela tarihimize baktığımızda karşımıza Kösem Sultan gibi güçlü, iktidar sahibi bir kadını çıkıyor. Kösem Sultan'ın çıktığı döneme de bir bakmak lazım. Oğlu Murat'ın çok küçük ve (güya) diğer oğlu İbrahim'in de akli dengensinin bozuk olmasından dolayı hanedanlık Kösem'e kalıyor.
Eğitimi olmadan on yıl gibi bir süre Kösem Sultan koskocaman imparatorluğu nasıl idare etmiş olabilir?
Aslında eğitimi yok demek pek de doğru olmaz. Harem aslında cariyelerin eğitildiği bir okul. Siyasetten dine, hat sanatından müziğe sanki bir kız okulu. Evlilik çağına gelene kadar oradaki genç kızlara her türlü bilgi, eğitim veriliyor. Kösem'de çok küçük yaşlarda Harem'e girmiş bir genç kız ve uzun bir süre eğitimden geçiyor. Yalnız Kösem orada çok ezilmiş. Büyük validenin ona yaptıklarına karşı gardını çok iyi tutmuş.

ALAYLI OYUNCU
Sana ilk "Gel oyuncu ol" diyen kimdi?

Modellik yaptığım yıllarda beni ilk keşfeden yönetmen Ünal Küpeli oldu.O zaman TRT'de oynayan "Eyvah Kızım Büyüdü" diye bir dizi vardı. Başrolünde Haluk Bilginer. İlk o dizide oynamam için teklif geldi.
Çok şanslıyım. Oyunculuk kariyerime baktığım zaman hep karşımda önemli isimler oldu. Hep iyi insanlarla oynama şansını yakalamışım. Bana hep okullu musun? diye sorarlar. Sinema eğitimi almadım ama sinemacılardan sinema eğitimi almış bir oyuncuyum. Dün bile katıldığımız bir programda Selda Alkor bana "Ben Gökhan'ı ele alacağım, ona oyunculuk göstereceğim" dedi.
Haluk Bilginer ve Selda Alkor'dan başka hangi isimlerle çalıştın?
Uğur Yücel ile "Alacakaranlık" dizisinde çalıştım. Uğur Ağabey yönetmenliği Durul ve Taylan Biraderler'e bırakmıştı. Fakat dizi Uğur Yücel'in şirketi adına yapılıyordu. Ben o aralar bir beyaz eşya firmasının reklamında oynuyordum. Beni ilk orada görüp, "Bu gençle çalışalım diye" karar alıyorlar. Sonra da beni diziye dahil ettiler. Aynı zamanda Mint'in prodüksiyonunu yaptığı, Birol Güven'in projesi olan "En son babalar duyar" da oynamaya başladım. İki farklı projede bana iki usta aynı şekilde taktik verdiler.
Onların dışında Mustafa Altıoklar ile bir maceran var.
"Kelebek Çıkmazı" adında bir dizide çalıştım kendisiyle. Dizide Hümeyra, Aytaç Arman gibi çok önemli oyuncular vardı ve çok keyifli bir işti. Yine yerini bulamayan işlerden oldu maalesef. Ekrandan kalkma nedeni kesinlikle reyting değildi. Sadece bitmesi icap etti.(Bana nedenini anlattı. Söz verdiğim için yazamıyorum.) Akabinde "Ateş ve Barut" adlı polisiye diziye başladım. Orada da Nail Kırmızıgül, Yıldırım Memişoğlu gibi önemli oyuncular vardı. Polisiye olarak başladık fakat o zaman o kadar çok polisiye dizi çekildiki bizimki biraz ezik kaldı. Bunda gösterilen kanalında etkisi vardı.
Bundan sonra nasıl bir hedefin var?
Oyunculuk yapmayı çok seviyorum. Oyunculuğa devam. Bu aralar proje okuyorum. Mahpeyker'den sonra birçok sinema projesi geldi fakat bana uygun olmadığını düşündüğüm için dahil olmadım. Benim yapıma ters karakterlerdi. Kalpler kırıldı ama seçim hakkımız olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Sen de Mahpeyker'deki gibi ayaklarını yerden kesecek bir aşk yaşadın mı?
Tabi ki... Şu anda kız arkadaşımla böyle bir ilişki yaşıyorum. Uzun süredir birlikteyiz. Kendisi keman sanatçısı. Bu ilişkide biriktirdiklerim filme de yansıdı sanıyorum. Çünkü en azından aşkı ve nasıl sevmen gerektiğini biliyorsun.
Gökhan nerelisin?
Aslen Malatyalı ama fahri olarak İzmirli' yim. Uzun süre İzmir Balçova'da yaşadım. Ege Üniversitesi Restorasyon Bölümü mezunuyum. Arkeolojiye bağlı bir bölümdü.Restorasyonla hala uğraşıyorum. Eski binaları alıp restore edip kullanılır hale getirmek bana keyif veriyor.
Oyunculuğun dışında restorasyon işi de yapıyorsun.
Şu anda elimde bir okulun projesi var. Restorasyon dışında Vega adında kız kardeşimle birlikte sahibi olduğum bir ajansım var. Türkiye çapında birçok büyük firmanın etkinliklerini yapıyorum. Moda fotoğrafçılığına da devam ediyorum. Hatta bunu o kadar ciddiye aldım ki İstiklal'de tam donanımlı bir stüdyo açtım. Bunlar aslında hobilerimdi, şimdi işim haline geldi.
Modellik yapmaya devam ediyor musun?
Yok hayır, artık yapmıyorum. Uzun süre yaptım ama. Bizi hazırlayan ilk o podyumdu. Orada da çok değerli hocalarımız vardı.
Kimler mesela?
Uğurkan Erez mesela. İzmir'den Öner Evez vardı. Hepsi de şu an yakın arkadaşlarım ve veliahtları olduğumu söylerler. Aramız iyidir.

"HADDİMİ BİLİRİM"
Podyumdan gelen iki yakışıklı daha var: Kenan İmirzalıoğlu ve Kıvanç Tatlıtuğ... Ve arkadan siz geliyorsunuz.

Biz aynı dönemdeniz. Gerçi Kenan hiçbir zaman modellik yapmadı. Çok az defileye çıktı. Biz Kıvanç'la çok fazla defile ve moda çekimi yaptık. Kıvanç inanılmaz iyi gidiyor ve Ezel'de izledikten sonra olmuş bu adam dedim.
Onlarla rekabetin dozunu arttırmayı düşünmüyor musunuz?
Rekabetten çok birlikte bir şeyler yapalım demek istiyorum. Haddini bilen bir insanım. Birlikte bir şeyler yaparak onlarla güç birliği yapmak isterim. Ayrıca çok iyi oyuncular var onlarla çalışmak isterim.
Kimler var mesela?
Cemal Hünal'ı hemen söyleyebilirim. Kendisi hem çok yakın arkadaşım hem birlikte aynı projede olmak isteyeceğim bir oyuncu. Bir de benim için Cüneyt Arkın isimi çok önemli. O benim benim için bir efsane. Onunla bir filmde oynamak en büyük hedefim. Burak Gürgen'in ikimiz bir araya getirmek istediği bir baba oğul hikayesi var.
İzmir'le ilgili hatıran var mı?
Hala haftada bir gider durumdayım, bu nedenle her gün bir hatıra zaten. İzmir'de yaşıyor olsaydım hayatım hatıralardan ibaret olurdu. Orası paranın ikinci planda olduğu tek şehir diyebilirim. Gerçekten öyle bir yer.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.