Giritli Türkler atalarını unutmadı

Giriş Tarihi:31.01.2012, 15:31 Güncelleme Tarihi:31.01.2012, 15:31

Mübadelenin 89. yıldönümü etkinliğinde bir araya gelen Girit Türkleri, savaşlarda ve göç yollarında hayatını kaybedenler için denize karanfil attı

METİN BURMALI (HABER MERKEZİ)

Atatürk'ün "Onlar deniz görmezlerse yaşayamazlar" dediği Giritli Türkler, mübadelenin 89. yıldönümünde, İzmir Girit Türkleri Kültür ve Dostluk Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Mübadele sonrasında savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenlerin anıldığı gecede konuşan Dernek Başkanı Prof Dr. Erol Şekeranber, "Yunanistan'dan göçe zorlanan dedelerimiz ve Anadolu'dan ülkelerine dönmek zorunda kalan Rumlar, o dönemde büyük acılar yaşadı. Umarız bir daha buna benzer acılar yaşanmaz" diye konuştu. Balkan Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sonrasında 30 Ocak 1923'te Türk ve Yunan hükümetleri arasında azınlıkların zorunlu göçünü başlatan sözleşmenin imzalanmasının ardından Türkiye'deki Rum-Ortadoks, Yunanistan'daki Türk-Müslümanların göç etmeye başladığına dikkat çeken Giritli Türkler, mübadil çocukları ve torunları olarak her yıl çeşitli etkinliklerle anma törenleri düzenlediklerini ifade etti.

ÇOK SAYIDA DAVETLİ

Mübadelenin 89. yıldönümünde savaşlarda ve göç yollarında hayatını kaybedenler için denize karanfil attıklarının altını çizen İzmir Girit Türkleri Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Prof Dr. Erol Şekeranber, düzenledikleri gecede geçmişten günümüze iki halk arasındaki dostluğun ve barış kültürünün her zaman gelişmesini istediklerini söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.