"İzmir'in damak tadını Tepekule'de yaşatıyoruz"

Giriş Tarihi:15.04.2013, 16:26 Güncelleme Tarihi:15.04.2013, 16:26
Tepekule A7 Şehir kulübü ve Tepekule Catering Kurucu ortaklarından Sanver Süzek, binlerce yıllık geçmişiyle farklı kültürlere ev sahipliği yapan İzmir'in özel ve çok zengin bir mutfağa sahip olduğunu söyledi.
Yemek yemenin sadece karın doyurmak değil, bir keyif ve kültür işi olduğunu ifade eden Sanver Süzek, "Binlerce yıllık geçmişiyle farklı kültürlere ev sahipliği yapan İzmir, özel ve çok zengin bir mutfağa sahip. Tepekule A7 Şehir Kulübü, bu mutfaktan birçok örneği sunuyor. Ürünlerimiz, tamamen organik hazırlanıyor" dedi. Ayvalık'ta ürettikleri "Miranda" markalı zeytinyağını tüm yemeklerde kullandıklarını ifade eden
Sanver Süzek, Kuzey Ege'ye has bir lezzeti olan ve herhangi bir katkı maddesi içermeyen zeytinyağlarının yemeklere ayrı bir lezzet kattığını dile getirdi.

İZMİR'İN HER KÖŞESİ
A7 Şehir Kulübü'nde yemeklerin en büyük özelliğinin mevsimine uygun malzemelerle hazırlanması olduğuna dikkat çeken Süzek, "Sebze ve otları mevsimine göre özenle seçiyoruz. En taze ve katkısız ürünleri yerel üreticiyi desteklemek için pazarlardan titiz davranarak alıyoruz. Ürünlerimizde hiçbir donmuş gıda, tatlandırıcı, katkı maddesi, bulyon türü bir şey bulunmuyor. İzmir mutfağı ot çeşitleri ve balıkların yanı sıra; farklı ana yemek seçenekleriyle de çok zengin. Kuzu eti, Fener balığı kavurması ve diğer etlerden hazırladığımız yemeklerimiz çok beğeniliyor. Atatürk'ün, İzmir'e ilk geldiği zaman yediği 'Kirde' gibi farklı lezzetlerimiz de bulunuyor. Müşterilerimize farklı tatlı seçenekleri de sunuyoruz. İzmir'de başka yerde bulamayacağınız zeytinyağlı lorlu baklava ve sütlü tel kadayıf gibi tatlılarımız ilgi görüyor" diye konuştu.

SAĞLIKLI BESLENME
Tepekule Catering olarak 7 yıldır özel günler ve davetlerde İzmir'in dört bir yanına hizmet götürdüklerini anlatan Sanver Süzek, "Tepekule'de özel günler salonlarımız ve A7 Şehir Kulübü ile hizmet veriyoruz. Tepekule Salonu'nda 250 kişi, Kordelya Salonunda 400 kişi, İzmir Salonunda ise 1000 kişiyi ağırlayabiliyoruz. Ayrıca Tepekule'de bulunan açık hava sinemasında Haziran -Eylül ayları arasında ücretsiz film gösterimi yapıyoruz. İzmir'in yeni kent merkezi olarak planlanan Bayraklı - Turan bölgesinde iş merkezlerinin çoğalması ile birlikte iş potansiyelimizin artacağını düşünüyorum" dedi.
Günümüzde giderek yaygınlaşan ve özellikle çocuklarda sıklıkla görülen fast food türü beslenmeye karşı geleneksel mutfağımıza daha çok sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayan Tepekule A7 Şehir Kulübü ve Tepekule Catering Kurucu Ortaklarından Sanver Süzek, "Aşırı fast food tüketimi obeziteye ve başka sorunlara yol açabiliyor. İnsanlarda beslenme konusunda bir farkındalık yaratmak gerekiyor. Bunu anlatmak için ortaklarım Binali Yılmaz ve Gökhan Dökmeoğlu ile beraber işe çocuklardan başlamak gerektiğini düşündük ve ilköğretim öğrencilerine yönelik mutfak atölyesi çalışmaları gerçekleştirdik. 2 yılda yaklaşık 200 çocuğa ulaştık. Öğrenciler öncelikle bir diyetisyenden sağlıklı beslenmenin ipuçlarını öğreniyor. Daha sonra şeflerimizle birlikte mutfağa girerek sağlıklı yemekler pişiriyorlar. Böylece öğrendiklerini uygulayarak pekiştiriyorlar. Öğrendikleri bilgileri anne baba ve kardeşleriyle de paylaşıyorlar" ifadesini kullandı.

MUTFAK ATÖLYESİ
Ayvalık'ta yakın zamanda kurmayı planladıkları bir mutfak atölyesi projesi olduğu bilgisini veren Süzek şunları söyledi: "Ayvalık'ta yerel lezzetlerin yaşatılması ve yaygınlaştırılması amacıyla bir atölye çalışması yapmak istiyoruz. Bölgedeki insanlara eğitim vererek farklı zeytinyağlı yemekler hazırlayıp satışını gerçekleştireceğiz. Bu yapılan yemekleri kayıt altına alıp kitaplaştırmak istiyoruz. Atölyede aynı zamanda seminerler de düzenleyeceğiz. İnsanlarda giderek iyi yemek yemeye ve yapmaya yönelik bir ilgi artışı gözlemliyoruz. Tepekule'de Ekim ayında 3'er saatlik programlarla özel aşçılık eğitimleri vereceğiz. Ekmek yapımı, Akdeniz Mutfağı, tatlı, mezeler, çocuk mönüleri gibi atölye çalışmaları sunacağız."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.