• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dink'in "Seroyan Ülkesi" İzmir'de gösterilecek

Dink'in Seroyan Ülkesi İzmir'de gösterilecek

25.01.2014, 16:51

Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları'nın ilk filmi, Lusin Dink'in yönettiği "Seroyan Ülkesi" olacak. Fransız Kültür Merkezi'nde 29 Ocak Çarşamba günü saat 20.00'da gerçekleştirilecek gösterim halka açık ve ücretsiz. Etkinlikler kapsamında yıl boyunca her ay bir film izlenebilecek

Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları, Hezarfen Film Galeri'nin, Türk Sineması'nın bağımsız filmlerinin yeni örneklerinden oluşturduğu ve İzmir'de gerçekleştirdiği bir sinema etkinliği olarak tanımlanıyor. Etkinliğin amacı; son yıllarda yurtiçi ve yurtdışında başarılarıyla adından söz ettiren, ancak dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturmak, bu filmler için bir seyirci kitlesi yaratmak. Gösterimlere giriş ücretsiz. Bir yıl süresince devam edecek gösterimlerin sonunda seçilecek üç filme Fransızca alt yazı desteği de verilecek. 29 Ocak'taki ilk gösterimin ardından, yönetmen Lusin Dink'le bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Uzun bir Anadolu yolculuğunun öyküsü
Yönetmen Lusin Dink, Türkiye, Fransa ve Ermenistan ortak yapımı olan Saroyan Ülkesi/Saroyanland'ın senaryosunu da kendisi kaleme almış. Artur Norigyan, Kevork Malihyan, Oşin Çilingir ve Sevinç Erol'un başrollerini paylaştığı filmin konusu şöyle: Yazar William Saroyan sürgün bir Ermeni ailenin çocuğu olarak 1908'de ABD'de doğar. Kendisini her zaman Ermeni, Amerikalı ve Bitlistsi (Ermenice: Bitlisli) olarak tanımlar. 1964'te uzun bir Anadolu yolculuğuna çıkar.

Yönetmenin ilk filmi

Lusin Dink; İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Sinema TV bölümünden 2003 yılında mezun oldu. Okuldan mezun olduktan sonra, 2004 yılında yönetmen ve yapımcı Tomris Giritlioğlu'nun yanında çalışmaya başladı. O tarihten beri birçok ulusal ve uluslararası filmde yardımcı yönetmen olarak görev aldı. Hala Bilgi Üniversitesi'nde master tezini yazmaktadır. Saroyan Ülkesi, yönetmenin ilk filmidir.

Dink'in "Seroyan Ülkesi" İzmir'de gösterilecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN