İLKLERİN KİTABI İZMİR’DEN

Giriş Tarihi:06.02.2014, 17:13 Güncelleme Tarihi:06.02.2014, 17:13
“Sensiz Ölümdür Aşk”, Türkiye’de 50 kişilik bir yazar grubunun yazdığı ilk kitap olmasının yanında, aynı adla şarkısı ve klibi olan ilk kitap olarak da adını duyuracak
TOLGA TEKİN (HABER MERKEZİ)

Türkiye'de ilk kez 50 yazar bir araya gelerek bir kitap yazdı. "Sensiz Ölümdür Aşk" adlı roman, "Herkes Biraz Yazar" ismiyle kurulan, çoğunluğu İzmirli bir yazar grubu tarafından hazırlandı. Yazar grubunun içinde; gazeteci, haber spikeri, reklam yazarı, organizasyon şirketi sahibi, Pr ajansı çalışanı, oyuncu ve doktor gibi farklı meslek gruplarına sahip insanlar bulunduğu proje 2011 yılında, gazeteci- yazar Gökmen Küçüktaşdemir'in, çok yazarlı interaktif bir kitap yazma fikriyle başladı. Zamanla projeye destek verenlerin sayısı arttı. Müzisyen Hakan Asılkefeli'nin de gruba katılmasıyla proje büyüdü. "Sensiz Ölümdür Aşk", Türkiye'de 50 kişilik bir yazar grubunun yazdığı ilk kitap olmasının yanında, aynı adla şarkısı ve klibi olan da ilk kitaptır. 14 Şubat 2014' Sevgililer Günü'nde Destek Yayınları'ndan çıkacak olan "Sensiz Ölümdür Aşk" adlı roman ve müzik albümü için, o gün İstanbul Ataşehir Optimum Alışveriş Merkezi'nde saat 13.00'te bir basın toplantısı düzenlenecek. İstanbul'daki lansmanda ve çıkılacak TV programlarında projede yer alan kadınlar kırmızı elbiseleriyle sahne alacak. Erkekler de takım elbise giyecekler. Tanıtım ve TV programlarında Hakan Asılkefeli ile grubu sahne alacak. Bir "Sosyal Sorumluluk" projesi olan Sensiz Ölümdür Aşk adlı roman ve albümünden elde edilecek gelir, Ulusal Down Sendromu Derneği'ne, down sendromlu çocukların eğitiminde kullanılması için bağışlanacak. Projenin mimarı Gökmen Küçüktaşdemir "Herkes Biraz Yazar" projesinin öyküsün Yeni Asır'a anlattı.

İÇLERİNDEKİ UKDE
- Herkes Biraz Yazar projesi nasıl oluştu?

Her şey bundan 2.5 yıl önce çıkaracağım Çoban Yıldızı adlı kitabı arkadaşlarıma anlatırken başladı. Onlar da bana bir şeyler yazmak istediklerinden ama zamanları olmadığını, yazma serüveninin içlerinde bir ukde olarak kaldığından bahsettiler. Ben de bu arkadaşlarım için bir şeyler düşünmeye başladım ve bana ait olan (www.gokmenkucuktasdemir.com) internet sitemden az zamanı olan ama bir roman yazmak isteyenler için bir proje başlattım. İnteraktif bir roman olacaktı. Fikrim büyük ilgi gördü ve kısa zamanda 50 kişiye ulaştık. Çok keyifli bir ekip kuruldu. Herkes benim başlattığım hikayenin devamını getirecekti. Bu hikayeye katılanlara "Herkes biraz yazar" ekibi ismini verdim. Daha sonra baktık hikayeye herkes bir aksiyon ve yeni karakterler ekliyor, yapıyı biraz değiştirdim. Hikayeyi baştan sona oluşturup sahne sahne böldüm. Projeye ve çıkış kaynağı olan kitaba "Sensiz Ölümdür Aşk" adını verdim.
- Türkiye'de şarkısı ve klibi olan ilk kitap olmasını da projeye ayrıcalık kattığını söyleyebilir miyiz?
Tabii ki öyle. "Sensiz Ölümdür Aşk", Türkiye'de 50 kişilik bir yazar grubunun yazdığı ilk kitap olmasının yanında, aynı adla şarkısı ve klibi olan da ilk kitaptır. Projeye katılan herkese, yazacakları sahnelerle birlikte, bu aşk romanının kahramanlarının karakter analizlerini, hikayenin bir bölümünün geçtiği Roma kentinin tanıtımını ve bir de şarkı gönderdim. Şarkı Hakan Asılkefeli'ye aitti. Projeyi çevremdeki dostlarımla paylaşırken Didem Baydar'ın teklifiyle kitapla birlikte romanla aynı ismi taşıyacak bir de albüm çıkarmaya karar verdik. "Herkes Biraz Yazar" ekibi sahnelerini yazarken Hakan'ın şarkısını da dinleyerek çalışmaya daha çok konsantre oldu.

SEVGİLİLER GÜNÜNDE
- Kitap ve albüm ne zaman piyasada olacak?

Kitabımız ve albümümüz 14 Şubat Sevgililer Günü piyasada olacak. O gün Ataşehir Optimum AVM'de bir lansman düzenlenecek, projemiz basına tanıtılacak. 50 yazar 1 roman ve 1 albümle karşılarında olacağız. Onlara İzmir ve Stefano'nun aşk hikayesinin yer aldığı romanımızı tanıtacağız. Hakan Asılkefeli sahne alıp şarkılarını seslendirecek. Daha sonra önce 22 Şubat'ta İzmir'de bir lansman yapacağız. Ardından da her hafta sonu bir başka kentteki Optimum AVM'ye konuk olacağız. (Ankara, Adana, Urfa, Antep, Kahramanmaraş, Samsun.) Ayrıca İzmir'de Dominik Caddesi'nde bir imza ve konser etkinliğimiz olacak. Türkiye'nin farklı kentlerine projemizi taşıyacağız.
- Yazar ekibinde bir hayli İzmirli var sanırım
Evet ekibimizin içinde yer alanların çoğu İzmirli. Yazarlar arasında kadınlar çoğunlukta. 32 kadın var. Yazarlar farklı mesleklerden. İçimizde doktor da var gazeteci de tiyatrocu da opera sanatçısı da. Herkesin bu projeye dahil olmasının iki önemli nedeni var. Birincisi bu bir sosyal sorumluluk projesi. İkincisi de birlikte bir şeyler yaparak bu işten keyif almak. Biz biliyoruz ki güç birliği yapıldığında her zaman ortaya güzel işler çıkacaktır.
- Peki bu projenin devamı gelecek mi?
Elbette. Hedefimiz gelecek yıl 14 Şubat'ta 2. kitabı 100 yazarla çıkarmak.

FİLMİ DE ÇEKİLECEK
- Kitabınız şarkısı ve klibi var. Peki filmi çekilecek mi?

Evet hikayemizin filmini çekmek istiyoruz. Ayrıca kitabın İtalyanca'ya ve İngilizce'ye çevrilmesini istiyoruz. Şarkımızın İtalyanca versiyonunu da hazırlanıyor. Yani projemizi İtalya'ya taşımayı planlıyoruz. Albümün çıkış şarkısı olan Sensiz Ölümdür Aşk'ın klibini Levent Öztürk çekti. Bize bu projede destek olan çok sayıda kurum ve kişi oldu. Fotoğraflarımızı Cem Bayoğlu çekti. Optimum AVM'ye, Mim Royal'e, Dev Ajans'a, Grafiket'e, Konak Belediyesi'ne, Drem Factory'e, Ayca Reklam'a, Tiyatrohane'ye, Kare Film'e, Dilek Göktaş ve Kadıköy Belediyesi'ne teşekkür ederiz. 50 yazar arkadaşıma da teşekkür ederim.

Geliri down sendromlu çocuklara
- "Herkes biraz yazar" ekibi, elde edilen gelirle ne yapacak?

Kitabı planlarken bu çalışmadan elde edilecek gelirin down sendromlu çocuklara aktarılmasını düşünmüştüm. Bunu ekip arkadaşlarım da destekleyince hem kitabın gelirini hem albümün gelirini hem de yıl içinde Hakan Asılkefeli'nin vereceği 2 konserin gelirini Ulusal Down Sendromu Derneği'ne bağışlama kararı verdik. Dernek Başkanı Sami Altunel'le bunu paylaştığımızda kendisi de heyecanımıza ortak oldu ve teklifimizi kabul etti. Dernek, projeden elde edilecek geliri eğitim projelerine aktarmak istiyor. Bunlardan biri "Özel Eğitim Sınıfım Var" projesine gidecek. Fiziksel donanımı yenilenecek sınıfa ya da sınıflara "HERKES BİRAZ YAZAR" adı verilecek. Bu çalışmalarının amacı; Devlete ait ilköğretim okullarında engelli öğrenciler için açılan ve açılacak "ÖZEL EĞİTİM SINIFLARI"nın fiziki şartlarının iyileştirilmesini sağlamak ve sağlanacak destekler ile eğitimin verimini artırmak. Asıl amaç olan tam zamanlı kaynaştırma için ortamı hazırlamak.

İŞTE YAZAR KADROSU
Alper Baran Esen, Altuğ Selçuk, Aylin Onart, Aynur Kuran, Babacan Pesenkurdu, Bahadır Yüksekşan, Banu Şen, Berna Ergin, Birgen Engin, Burcu Tuna, Didem Baydar, Dilara Çağlayan, Duygu Erşen, Düşü Bi Yerde (Emre Akdemir, Hatice Çelenk, Alper Akdeniz, Ece Tüzün, Öznur Usanmaz), Ece Türkmut, Eda Lortlar, Eda Ongün Balık, Elvan Karanfil, Engin İnce, Erdem Erdoğan, Erhan Gölbey, Esin Sayın, Filiz Kahraman, Fulya Demirören, Gökhan Köküşoğlu, Güneş Saraçoğlu, Hakan Asılkefeli, Hakan Urgancı, Halil Fincan, Jülal Malhatun Zalma, Kezban Şahin Taysun, Leyla Bal, Manolya Özek, Mehmet Erduğan, Melike Çerçioğlu, Namık Kuyumcu, Necmettin Tetik, Olcay Meşe, Oya Pardak, Selin Tabak, Senem Yazıcı, Sinem Keskin, Şeyda Şentürk, Yeliz Pesenkurdu, Yeşim Kırlı, Zeki Hozer.

kalan karakter 1000

tablo tablo

Kitap karakterlerinin tablolari da yapilacak mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.02.2014 11:41
izmir izmir

www.sensizolumdurask.com
twitter.com/herkes1azyazar
www.facebook.com/sensizolumdurask

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 07.02.2014 10:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.