• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Spor alışkanlığı kazandırmanın şimdi tam zamanı

Fizyoterapist Hatice Ayan: Yaz tatiliyle birlikte spora yönlendirilen çocuk boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirir

Spor alışkanlığı kazandırmanın şimdi tam zamanı

16.07.2015, 00:00

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Programı öğretim görevlisi Hatice Ayan, çocukların yaz tatillerindeki zamanlarının egzersiz ve spor alışkanlığının kazandırılması için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Ayan, "Yaz tatiliyle birlikte çocuklar hem boş vakitlerini verimli bir şekilde geçirmeleri hem de eğlenmeleri ve egzersiz alışkanlığı kazanmaları için spora yönlendirilmeliler. Egzersiz ve spor çocuğun bedensel, zihinsel gelişimine katkı yaparak okul ve sosyal hayatta pek çok kazanç sağlar" dedi.

STRATEJİK DÜŞÜNME

Çocukların spor sayesinde kendi yaşıtlarıyla iletişim kurarak sosyalleştiğini aktaran Ayan, çocukların stratejik düşünme yeteneği, özgüven ve liderlik gibi özellikler kazandığını söyledi. Ayan, "Çocukların hangi spor dalına ne zaman başlanması gerektiği konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çocuklar yetişkinlere kıyasla spor yaralanmalarına daha yatkındır. Özellikle çocukların hızlı büyüme periyodunda, kaslarının daha gergin olması nedeniyle tendonların kemiğe yapıştığı yerlerde, büyüme plaklarının açık olması nedeniyle de eklem kıkırdaklarında yaralanma riski yüksektir. Bu nedenle spor yaralanmalarından korunmak için spor öncesi ısınma ve esneme hareketleri öğretilmelidir. Yapılan spora uygun ayakkabı seçilmeli ve spor yapılan zeminin uygunluğuna dikkat edilmelidir" diye konuştu.

DURUŞ BOZUKLUĞU
Tek taraf ağırlıklı yapılan spor dallarında çalışmaların o tarafın kas, kemik yapısının diğer tarafa göre aşırı gelişmesine neden olacağını vurgulayan Ayan, bu durumun ilerleyen yaşlarda çocuğun vücut üst bölümünde duruş bozukluğuna ve skolyoza neden olabileceğini ifade etti.
Çocukların yetenekleri doğrultusunda kendi yapmak istediği spora yönlendirilmesinin gerektiğinin altını çizen Ayan, anne babalardaki aşırı başarı isteği nedeniyle çocuktan kendi kapasitesinin üstünde bir beklentinin onların hem fiziksel hem de psikolojik zorlanmalara neden olabileceğine işaret etti.

Spor alışkanlığı kazandırmanın şimdi tam zamanı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.