• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ve geniz eti çocuğun gelişimini engelleyebilir

Bademcik ve geniz eti çocuğun gelişimini engelleyebilir

06.01.2018, 18:54

Op. Dr. Sinem Aktaş Akgün, “Geniz eti ve sorunları nedeni ile ameliyat önerilen çocuklar, ameliyat sonrasında rahat nefes almaya başlıyor. Bu durum çocuğun iştahını açıp uykularını düzene sokuyor. Çocuk kilo alıyor, büyümesi hızlanıyor” dedi

Bademcik ameliyatına gelmeden önce korunmayı sağlamamız gerektiğini ifade eden Özel Ege Şehir Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Sinem Aktaş Akgün: "İş cerrahi aşamaya geldiği zaman da artık seçeneklerimiz eskisi gibi değil, artık elimiz anestezi ve cerrahi işlem konusunda daha güçlü. Hem hasta hem hekim konforu açısından daha iyi durumdayız" dedi. Op. Dr. Sinem Aktaş Akgün, geniz eti ve bademcik ameliyatını, teşhis ve tedavi yollarını anlattı.

SAVUNMA SİSTEMİ

Bademcik ameliyatına karar vermenin çok kolay olmadığını vurgulayan KBB Uzmanı Op. Dr. Sinem Aktaş Akgün: "Bademcik ve geniz eti, vücudun savunma sisteminin önemli öğeleridir ve bağışıklık sistemi hücrelerinden oluşmuşlardır. Her biri doğuştan vücudumuzun başboyun bölgesinde savunma elemanı olarak bulunmaktadır. Büyürken geçirdiğimiz enfeksiyonlarla, bakterilerle, mikroplarla savaşmak için birer bariyer görevindedir. Bademcikler, ağız açıldığı zaman kolayca görülebilen, küçük dilimizin arkasında boğazımızın iki tarafında bulunmaktadırlar.
Kendilerine ait pilika dediğimiz yatakları vardır.

AĞZI AÇIK UYUYORSA

Geniz etini ise ağız açıldığı zaman göremiyoruz. Geniz etini görebilmemiz için, hastanın durumu ve yaşı uygunsa, burundan yapılan bir endoskopi ile girilmesi gerekiyor.
Geniz eti olan kişilerde özellikle ihmal edildiyse ileri yaşlarda ağızdan nefes alıp vermeye bağlı damaktan yukarı doğru çekilme ve kubbeleşme görülür. Hekim bu kubbe damağı görüyorsa, geniz eti olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurur.
Geniz eti, beynin yeterince oksijen alımını engeller. Ağız açık uyumanın bir sebebi de budur, vücut oksijen açığını kapatmaya çalışır. Geniz etinin varlığının problem haline gelmesi genellikle geniz etinde beklenen küçülmenin olmamasıyla olur.

YÜZÜN ŞEKLİ BOZULUR

Geniz eti belli bir boyuttadır, çocukla beraber biraz büyür, yaşla beraber de küçülmeye başlar.
Küçülme yaşı geldiği halde eğer bir küçülme yoksa o zaman geniz eti bizim için bir problem haline gelir. Ağız açık uyumalar, ağız açık uyunduğu için sık bademcik ve boğaz enfeksiyonları çocuklar için birer uyarandır. Geniz etini görür görmez hemen ameliyat demediğimiz bazı durumlar var o yüzden çocuğun durumunu klinik olarak bir süre takip etmemiz gerekir.
Büyük geniz eti ile ilgili çocukta ağız kokusu, çok sık arkaya doğru geniz akıntısı ve bu durumun tetiklediği öksürükler, balgamlar, geçmeyen akciğer enfeksiyonları, orta kulağa vuran iltihaplar ya da sinüzit enfeksiyonu çok sık görülür. Bunlar ihmal edilirse çocukta yavaş yavaş geniz eti nasıl isterse yüz kemikleri buna göre şekilleniyor. Çocuğun alt çenesi hafif uzuyor, ağız açık kalıyor, göz altında çökmeler ve morluklar oluşuyor."

İŞTAH AÇILIR UYKU DÜZELİR

Geniz eti ve bademciklerle ilgili büyüme çocuklarda çok sık görülmektedir.
Çocuklar uykuya tam dalamadıkları için sabaha karşı salgılanan büyüme hormonundan da çok yararlanamıyorlar, yaşıtlarına göre daha ufak tefek olup, çabuk yoruluyorlar. Geniz eti ve bademcik sorunları nedeni ile ameliyat önerilen çocuklar, ameliyatın hemen sonrasında rahat nefes almaya başlıyor.
Bu durum çocuğun iştahını da açıyor, uykularını da düzene sokuyor.
Böylece ameliyat öncesinde iştahsız ve huzursuz olan çocuk kilo alıyor, büyümesi hızlanıyor. Geniz etinin oturduğu yer özellikle çocuklarda kulakla burun arasındaki östaki tüpüne çok yakındır ve bunları hem mekanik olarak hem de enfeksiyonun yayılması için bir kapı olarak etkiler. Büyümüş geniz eti, yeterli miktarda havanın östakiden kulağa doğru geçişini engelliyor ve tüpte daralmalar, ödemler oluşuyor. Dolayısıyla kulak zarında çekilmeler, çökmeler yada kulak zarının arkasına sıvı dolmaya başlıyor.

BADEMCİK İLTİHABININ KRONİKLEŞMESİ TEHLİKELİ

Eğer yılda 3'ten fazla ateşli bademcik iltihabı geçirilmediyse, bademcikler korumada ve kollamada çok işe yararlar. Hastanın kan tablosundaki değişiklikler bir bakteri ya da virüs enfeksiyonu olup olmadığını bize gösterir. Bademcik gibi bir organı hep korumak isteriz ama öte yandan özellikle çocuklarda yaratacağı riskleri bildiğimiz için de zamana karşı yarışırız. Bademciklerin kendilerine özgü delikli yapıları vardır. Bu yapılar birtakım efektif maddeleri ağıza atarak vücuttan uzaklaştırmak üzerine kuruludur. Kronik enfeksiyonla beraber burada biriken bakteri artıkları ve bakteri parçaları, çocukta bir hastalık olmasa bile kanda enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Kronik bademcik iltihaplarının sonucunda böbrek hastalıkları, özellikle çocukluk döneminde kalp romatizması ile kalp kapakçıklarını tutup onların hareketlerini engeller kalp yetmezliğine yol açar.

Bademcik ve geniz eti çocuğun gelişimini engelleyebilir haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN