• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sinemada bir efsane:

Sinemada bir efsane: Hüseyin Baradan

26.02.2018, 16:30 Güncelleme Tarihi: 26.02.2018, 16:44

Bir insan filmlerde hem kötü adam rolleriyle alkışlanır hem de dost ve arkadaş canlısı olarak çok sevilir mi? Eğer bu ’sa sevilir

KÜLTÜR VE SANAT BAŞKENTİ İZMİR - GÜRKAN ERTAÇ

Hüseyin Baradan ağabey, benim çok sevdiğim, özel dostlarımdan biriydi. Ege Ekspres Gazetesi'nde uzun yıllar birlikte çalıştık. Gazetenin fotoğraf direktörüydü ama herkesin sevip saydığı bir insandı. Özel tarafı, meslekte öğrendiklerini paylaşırdı.
Nerede, ne yenir bilirdi. Erkin Usman ve beni alır, öğleyin Mezarlıkbaşı'nda ünlü paçacı Hamza'ya götürürdü.
Rahmetli Hamza da onu çok sever, kuyudan en iyi tandırı, tereyağlı paçayı ya da isteğe göre çorbayı ikram ederdi.

YEŞİLÇAM'DA REKOR: 459 FİLM

Hüseyin Baradan'ın başarmadığı iş yoktu. Film sanatçısı, iyi bir gazeteci ve fotoğrafçıydı, son yıllarında da Ege-Koop'un Halkla İlişkiler Müdürlüğünü yaptı. Gazetecilik ve foto muhabirliği ile başlayan çalışma hayatında, Demokrat İzmir ve Ege Ekspres gazetelerinde çalıştı. Sinemaya 1954'te girişi ilginçtir. Gazetede tipini beğenen ünlü sanatçı Zeki Müren o'nu İstanbul'a götürmüş, Son Beste isimli filmde Baradan'a da rol vermişti, değişik tipi, bıyıkları ve kıvır kıvır siyah saçlarıyla değişik bir tiplemeydi çok beğenildi, aldı yürüdü. Çoğunlukla kötü adam rollerinin değişmez oyuncusu oldu. Rolünü o kadar iyi oynardı ki, gazete adına birlikte çıktığımız Ege turunda Nazilli'de caddede yürürken aynı anda sinemada Hüseyin Baradan'ın kötü adamı oynayıp bir kızı güç durumda bıraktığı film bitmiş, kadınlar arka kapıdan sinemadan çıkmaya başlamışlardı. Birisi Baradan'ı görünce terliğini çıkardı, "Nah işte, kötü adamı yakaladım" diyerek saldırmıştı. Güle güle bir hal olduk.

HULUSİ KENTMEN'LE ANADOLU

Baradan, Hulusi Kentmen ve Şahin Tek'le birlikte bir tiyatro grubu kurarak Anadolu turnelerine çıktı.
Bir süre şovmenlik yaptıktan sonra tekrar tiyatroya döndü. Hüseyin Baradan, sinemada bazen "kötü adam", bazen "arkadaş canlısı, sevimli dost" karakterlerin altından kaltan bir sanatçıdır.
Yeşilçam'da 1970'lerde yükselen seks filmleri furyasına uymayı reddeden Baradan eski mesleği foto muhabirliğine döndü. Bir süre de halkla ilişkiler alanında çalıştı.
Ulusal Radyo Televizyon'un İzmir temsilciliğini yaptı.
Bir dönem Lütfü Kopan ile ikili oluşturarak "Karakediler" ismiyle tiyatro yapmışlardı. Ege-Koop basın ve halkla ilişkiler danışmanlığı yaparken, hastalanarak, 2004 yılında 72 yaşında öldü. Birçok ödül kazanan ve sürekli basın kartı sahibi olan Hüseyin Baradan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Foto Muhabirleri Derneği üyesiydi.

KÖTÜ ADAMLARIN EN SEVİMLİSİYDİ

Türk sinemasının kötü adamı Hüseyin Baradan o muzip yüz ifadesiyle, kötülerin en sevimlisi oldu. 1965 yılında ilk kez başrol oynadığı "Hüseyin Baradan-Çekilin Aradan" filminin adı yıllarca sinema severlerin diline dolanmış adeta bir özdeyiş gibi her yerde söylenir olmuştu. Anılarını 1996 yılında "Bu gözler neler gördü" isimli kitapta topladı. İzmir Bornova'da ismi bir parka verildi.

Sinemada bir efsane: Hüseyin Baradan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN